Zakleszczenie – jak sobie poradzić?
Problem zakleszczenia w trakcie stosunku dotyczy bardzo wielu par, które regularnie współżyją. Powody tego zjawiska są różne, zazwyczaj jest to nadmierny stres, czy poczucie braku komfortu podczas stosunku. W skrajnych przypadkach zakleszczenie może zakończyć się wizytą na pogotowiu, istnieją jednak sposoby, by samodzielnie wybrnąć z tej trudnej sytuacji.
Skąd bierze się zakleszczenie?
Często spotkać się można ze stwierdzeniem, że zakleszczenie spowodowane jest zbyt ciasną pochwą, czy zbyt dużym rozmiarem członka. To stwierdzenie jest rzecz jasna błędne. Wejście do pochwy jest elastyczne i bez problemu dopasowuje się do każdej wielkości członka. Przyczyn zakleszczenia należy upatrywać gdzie indziej. Głównym powodem wystąpienia tego zjawiska jest stres, który wywołuje u kobiety napad pochwicy. Wszystko bierze się z anatomii kobiet, których mięśnie potrafią zacisnąć się tak mocno, że członek zostaje uwięziony we wnętrzu. Zaciśnięcie to jest związane z obawą przed przyłapaniem podczas stosunku, stresem związanym z zajściem w ciążę, czy ogólnym poczuciem dyskomfortu w trakcie seksu. Jak się okazuje, z zakleszczeniem można sobie bez problemu poradzić. Oczywiście krokiem pierwszym w tym wypadku jest wyeliminowanie przyczyn i starania o to, by stosunki odbywały się komfortowych warunkach. Co można zrobić, kiedy do zakleszczenia już doszło? Czy konieczna jest interwencja specjalisty?
Co robić w przypadku zakleszczenia? Najważniejszy jest spokój
W przeszłości zakleszczenie było bardzo częstym zjawiskiem. Spowodowane było to głównie złymi warunkami mieszkaniowymi wielu małżeństw i par. Stosunki odbywały się w pośpiechu i w obawie przed przyłapaniem przez kogoś, więc logiczne, że towarzyszył im stres. Obawy przed niechcianą ciążą, spowodowane mniejszym dostępem do środków antykoncepcyjnych również nie sprzyjały relaksowi i odprężeniu w trakcie intymnych sytuacji.
Dziś warunki mieszkaniowe młodych ludzi są o wiele lepsze, pary mają dużo więcej prywatności niż niegdyś. Z racji tego, że edukacja seksualna staje się powszechna, wiedza na temat antykoncepcji również wzrosła. Znika więc stres związany z przyłapaniem, czy zajściem w niechcianą ciążę, co pomaga kobietom się w pełni zrelaksować i cieszyć odbywanym stosunkiem. Mimo tego wszystkiego zakleszczenie nadal się pojawia. Zazwyczaj spowodowane jest nadmiernym napięciem struktur pochwy.
Jak sobie poradzić z zakleszczeniem?
Mężczyźni również mogą przyczynić się do zakleszczenia, podnosząc poziom stresu w trakcie stosunku. Panowie zazwyczaj stresują się, że nie zaspokoją swojej partnerki, czy też, że w trakcie zbliżenia dojdzie do zaniku erekcji. Nerwowość ta udziela się kobiecie, co prowadzi do zakleszczenia. Stres związany z zanikiem wzwodu łatwo jednak wyeliminować, poprzez stosowanie wspomagaczy, takich jak Kamagra i lek wiodący.
Warto wiedzieć, że kiedy do zakleszczenia już dojdzie, to wcale nie wymaga ono interwencji lekarskiej. Czasami wystarczy wspólne rozluźnienie się poprzez ćwiczenia oddechowe, czy wzięcie ciepłej kąpieli. Ryzyko zakleszczenia można też zmniejszyć, dbając o odpowiednie warunki podczas stosunku oraz właściwe zabezpieczenie przed niechcianą ciążą.