Sport,  Zdrowie

Aktywność fizyczna dla seniorów

Sport można uprawiać w każdym wieku. Aktywność fizyczna jest wskazana także dla seniorów. Zarówno spacery, jak i jazda na rowerze, czy gimnastyka sprzyjają zachowaniu zdrowia i dobrej formy. Popularny jest również Nordic Walking. Każdy sport dla seniorów jest wskazany, ponieważ poprawia nie tylko zdrowie fizyczne, ale też sprzyja zachowaniu sprawności intelektualnej.

Światowa Organizacja Zdrowia jest zdania, że już 30 minut aktywności fizycznej dziennie z włączeniem dwóch dni przerwy na regenerację poprawia zdrowie, sprzyja zachowaniu prawidłowej sylwetki oraz wpływa pozytywnie na samopoczucie. Niestety niewielu seniorów poddaje się regularnie aktywności fizycznej, większość z nich unika nawet najmniejszego ruchu, co bardzo szybko wyniszcza organizm.

Rodzaje sportów dla seniorów – co wybrać?

U osób młodych aktywność fizyczna stanowi ważną część życia. Dzieci są z natury ruchliwe, skłonne do zabawy i ciągłego biegania. Nastolatki również lubią spędzać czas aktywnie. W przypadku młodych dorosłych również można zaobserwować częste inicjowanie wspólnego spędzania czasu ze znajomymi na sporcie. Poziom aktywności fizycznej spada jednak wraz z wiekiem, co jest bardzo dużym błędem. Siedzący tryb życia i brak ruchu przyśpieszają procesy starzenia i sprawiają, że podupadamy na zdrowiu.

Według wielu badań regularne uprawianie sportu jest w stanie ochronić przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Aktywność poprawia też pracę mózgu, co pomaga na dłużej zachować sprawność intelektualną i cieszyć się życiem rodzinnym i towarzyskim. Wystarczą już same spacery, by nastąpiła znaczna poprawa zdrowia. Dotlenienie i ruch sprawiają, że poprawia się też jakość snu oraz ogólne samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Co oprócz spacerów? Jakie sporty mogą uprawiać seniorzy?

Każdy sport jest bezpieczny i wskazany dla seniorów. Nic nie wyklucza nawet sportów siłowych czy jazdy na deskorolce. Najważniejsze, by aktywność sprawiała nam przyjemność oraz była wykonywana prawidłową techniką. W przypadku, gdy senior wraca do aktywności po bardzo długim czasie bez jakiegokolwiek ruchu, konieczne jest odbudowanie kondycji. W takim wypadku rozpocząć należy od spacerów, po czasie można przejść na Nordic Walking, który angażuje aż 90% mięśni w ciele, a do tego zwiększa jego wydajność. Spacer z kijkami jest wskazany dla osób w podeszłym wieku, ponieważ chroni przed upadkiem.
Dobrym rozwiązaniem jest także chodzenie na basen, czy jeżdżenie na rowerze. Ciekawym pomysłem na aktywność fizyczną dla seniorów jest również jazda konna.

Seniorze zacznij spotykać się z ludźmi!

Aktywność fizyczna pomaga uporać się z samotnością, która często bardzo dokucza osobom starszym. Zapisanie się na gimnastykę, wodny fitness, taniec towarzyski czy inne zajęcia w grupach pozwala na poznanie nowych osób oraz zawarcie znajomości. Warto wiedzieć, że seniorzy zazwyczaj są uprawnieni do wielu zniżek w klubach sportowych. Sport pozwala więc połączyć przyjemne z pożytecznym. Dzięki niektórym rodzajom aktywności nie tylko poznajemy nowych ludzi i zaczynamy prowadzić aktywne życie towarzyskie, ale też poprawiamy swoje zdrowie i wydłużamy życie. Sport ma też duży wpływ na samopoczucie. Brak ruchu może spowodować nawet stany depresyjne, włączenie aktywności fizycznej pomaga się z nimi rozprawić.
W innym artykule zaprezentowanym w naszym serwisie sprawdzisz, jakie ma Kamagra zastosowanie i w jakich momentach warto sięgać po ten lek.