Erekcja,  Prostata,  Zdrowie,  Związki

Seks w wieku dojrzałym

W wieku dojrzałym nadal można, a wręcz powinno się uprawiać seks, wiąże się to z samymi korzyściami nie tylko dla związku, ale też dla zdrowia. Wraz z ustaniem zdolności do zapłodnienia, nie zanika zdolność do odbycia stosunku. Osoby, które w wieku dojrzałym nadal chcą cieszyć się udanym życiem seksualnym, muszą jednak zadbać o swoją formę.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wiek dojrzały jeszcze bardziej sprzyja prowadzeniu udanego życia seksualnego. Odchodzi odpowiedzialność za dzieci, które w większości są już dojrzałe i samodzielne, kredyty, czy inne zobowiązania finansowe również zazwyczaj nie dotyczą osób w tym wieku. Życie po 60 – tce może być piękne, beztroskie i pełne uniesień seksualnych. Statystyki są jednak bezlitosne. Polacy przedwcześnie kończą aktywność seksualną. Jak się okazuje jednak, do udanego życia łóżkowego można bez problemu wrócić!

Dlaczego warto uprawiać seks po 60?

Dzięki aktywności seksualnej mamy większe prawdopodobieństwo zachowania pełnego zdrowia i dobrej formy do późnej starości. Układ sercowo naczyniowy oraz hormony będą wdzięczne za bogate życie intymne. Jak się okazuje, seks ma zbawienny wpływ na oboje partnerów. Dzięki męskiemu nasieniu pochwa kobiety utrzymuje optymalne nawilżenie, co jest ważne u pań w wieku dojrzałym, które często mają problem z odpowiednim nawilżeniem.

Seks to ogromny zastrzyk endorfin, co nie pozostaje obojętne dla samopoczucia. Endorfiny zmniejszają ryzyko zachorowania na depresję, ponadto pomagają też w utrzymaniu równowagi emocjonalnej. Uprawiając seks, dajemy sobie szansę na dłuższe zachowanie młodego wyglądu, co jest ważne dla wielu osób ceniących sobie poczucie atrakcyjności i pewności siebie.

Problemy z seksem w wieku dojrzałym – jakie mogą się pojawić?

Czasami zaprzestanie aktywności seksualnej nie wynika z pobudek umysłu, lecz z powodów zdrowotnych. Zmiany w organizmie związane z zachodzącymi procesami starzenia mogą spowodować rezygnację z seksu zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. W przypadku pań powodem rezygnacji jest zazwyczaj niskie libido, jeśli dojdzie do tego suchość pochwy, która powoduje, że stosunki stają się bolesne i nieprzyjemne to zaniechanie życia intymnego wydaje się całkowicie zrozumiałe.

U mężczyzn powody problemów z seksem są nieco inne, jednak również spowodowane są zmianami związanymi z upływem lat. U mężczyzn pojawia się spadek testosteronu, który powoduje zarówno zanik libido, jak i problemy z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji. Do tego dojść mogą również inne problemy ze zdrowiem, w tym miażdżyca, choroby wątroby, nerek lub innych narządów wewnętrznych, co prowadzi do osłabienia organizmu.

Sposoby na zachowanie sprawności seksualnej w wieku dojrzałym
Sprawność seksualna świadczy o zdrowiu organizmu. Tylko w przypadku, gdy wszystko w naszym ciele funkcjonuje, jak należy, możemy do późnej starości cieszyć się udanym seksem. Do zachowania zdrowia i dobrej formy niezbędne są właściwe nawyki, takie jak dbanie o nawodnienie organizmu, zaniechanie lub ograniczenie używek, stawianie na zbilansowaną dietę opartą na warzywach, owocach i produktach nieprzetworzonych.

Jeśli mimo prowadzenia zdrowego stylu życia nadal miewamy problemy z powrotem do właściwej formy seksualnej, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny z łatwością wrócimy na właściwe tory. Dodatkowo panowie mogą wspierać się w sprawności seksualnej lekami, takimi jak Viagra, panie z kolei mogą zażegnać suchość pochwy odpowiednim lubrykantem.