Erekcja,  Potencja,  Zdrowie

Jak brak snu wpływa na potencję

Jakościowy sen to podstawa, jeśli chodzi o zachowanie zdrowia. Osoby, które w ciągu tygodnia śpią po 4 – 5 godzin na dobę szkodzą swojemu organizmowi. Odsypianie w weekend nie przyniesie w tym wypadku pozytywnych rezultatów. Warto wiedzieć, że niedosypianie destrukcyjnie wpływa na męską potencję, a u kobiet powoduje spadek libido. Co warto wiedzieć na temat higieny snu, by uniknąć zaburzeń seksualnych?

Dzisiejszy, zabiegany świat doprowadził do tego, że jakościowy sen stał się dobrem luksusowym. Natłok obowiązków w pracy i w domu sprawia, że brakuje nam czasu dla siebie, co próbujemy odbić sobie kosztem czasu poświęconego na sen. Zasypianie przed telewizorem czy nad telefonem to jeden z powodów, przez które się nie wysypiamy. Co brak snu robi z ludzkim organizmem?

Co się dzieje w ludzkim ciele przy niedoborach snu?

Według badań aż 46% Polaków zmaga się z zaburzeniami snu. Objawiają się one na różne sposoby. Pobudki nad ranem, częste przebudzenia w nocy i niemożność kontynuowania snu, zmęczenie mimo przespania pełnych 8 godzin, czy problem z zaśnięciem. To wszystko przekłada się na pogorszenie samopoczucia. Według wielu źródeł już jedna nieprzespana noc wywołuje nerwowość, pogorszenie pamięci i koncentracji, w przypadku gdy epizody te się powtarzają, konsekwencje zdrowotne mogą być dużo poważniejsze.

Podczas snu mózg odpoczywa, dochodzi też do regeneracji, a mózg może pracować na najwyższych obrotach. Zaburzenia snu bardzo źle wpływają na pracę tego najważniejszego organu w ludzkim ciele. U osób, które nie dosypiają, zwiększa się ryzyko zachorowania na depresję. Przy braku właściwej regeneracji organizmu dochodzi też do zaburzenia flory jelitowej, co prowadzi do rozwoju chorób serca oraz cukrzycy.

Problemy natury seksualnej

Zaburzenia snu nie pozostają bez wpływu również na męską potencję. Niedosypianie powoduje spadek testosteronu w organizmie, może też źle oddziaływać na układ nerwowy i sercowo naczyniowy. W przypadku pojawienia się chorób, takich jak miażdżyca, czy nadciśnienie tętnicze dochodzi do wysokiego ryzyka zaburzeń erekcji.

Nie każdy wie, że niedobory snu mogą zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę, poprzez wpływ na tolerancję glukozy przez organizm. Cukrzyca jest jednym z największych wrogów męskiej potencji. U cukrzyków, którzy cierpią na obniżenie sprawności seksualnej, sprawdzić mogą się leki, takie jak Kamagra. Badania wykazały, że tabletki te nie wchodzą w negatywne reakcje z lekami przyjmowanymi przez osoby chore na cukrzycę.

Jak zadbać o zdrowy sen

Jak pozbyć się zaburzeń snu? Proces ten może być sporym wyzwaniem, jednak zaburzoną higienę snu da się odzyskać, stosując się do odpowiednich zasad.

 • pobudki o regularnych porach
 • łóżko powinno kojarzyć się wyłącznie ze snem lub aktywnością seksualną
 • ograniczenie alkoholu oraz kofeiny
 • aktywność fizyczna
 • rezygnacja z późnych drzemek
 • unikanie intensywnych źródeł światła w godzinach wieczornych
 • wyłącznie urządzeń elektronicznych minimum godzinę przed udaniem się do łóżka
 • kolacja nie później niż 3 godziny przed snem,
 • 3 godziny przed snem zjedz kolację, później ewentualnie lekką przekąskę
 • porządne przewietrzenie sypialni
 • odpowiednia temperatura

Stosowanie się do tych zasad ma duże znaczenie dla higieny snu. Wyższa jakość snu pomoże z czasem pozbyć się problemów natury seksualnej.