Choroby,  Erekcja,  Potencja,  Zdrowie

Ból podczas erekcji

Mimo upływu lat i coraz większej świadomości tego, że zaburzenia erekcji mogą być groźne dla zdrowia, nadal problem ten bywa tematem tabu. Mężczyźni dotknięci impotencją zwyczajnie wstydzą się pójść ze swoim problemem do specjalisty. Zwlekanie z wizytą u lekarza może spowodować rozwój poważnych chorób, lub trwałej utraty sprawności seksualnej.

Równie wstydliwym zaburzeniem jest dla wielu mężczyzn ból podczas erekcji. Dolegliwość ta bywa lekceważona, niestety bagatelizowanie bólu podczas wzwodu może mieć bardzo niebezpieczne skutki. Bóle odczuwane w prąciu podczas wzwodu często są objawem stanu zapalnego lub nawet rozwoju choroby nowotworowej. Konsultacja ze specjalistą pozwoli na wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia, co natychmiast poprawia rokowania pacjenta.

Skąd biorą się bóle podczas erekcji?

W momencie pojawienia się bólu podczas erekcji należy od razu reagować. Dolegliwość ta świadczy o nieprawidłowości, ponadto wiąże się nie tylko z dyskomfortem fizycznym, ale też psychicznym. Stres wywołany bólem szkodzi mężczyznom w każdym wieku, prowadzi też często do unikania stosunków i pojawienia się blokady. Udane życie seksualne sprzyja zachowaniu zdrowia oraz ogólnej satysfakcji. Bóle w trakcie pobudzenia seksualnego mają zły wpływ na ciało i psychikę, ponieważ utrudniają zaspokojenie popędów. Ból zazwyczaj zlokalizowany jest w obrębie cewki moczowej. Co dokładnie leży u jego źródeł?

Do najczęstszych przyczyn bólu w trakcie stosunku należą:

 • Długa abstynencja seksualna
 • Niewłaściwe lubrykanty lub urządzenia mające poprawić erekcję oraz podnieść komfort stosunków
 • Zbyt duże podniecenie, które dodatkowo nie może znaleźć ujścia
 • Urazy mechaniczne
 • Zapalenie prostaty
 • Stulejka, która uniemożliwia ściągnięcie napletka z żołędzi penisa
 • Choroby weneryczne przenoszone w trakcie zbliżeń seksualnych
 • Choroba Peyroniego.

Każda z tych przyczyn może wpłynąć nie tylko na zaburzenia erekcji, ale też na spadek libido. Powrót do pełnej sprawności seksualnej często jest możliwy dopiero po kontakcie ze specjalistą, właściwej diagnozie, która prowadzi do rozpoznania przyczyny oraz rozpoczęcie leczenia eliminującego czynnik wywoławczy.

Jak objawia się ból prącia?

 • Ból penisa, który pojawia się bez wzwodu, zazwyczaj spowodowany jest stulejką. Powód tego zjawiska można łatwo wytłumaczyć. W wyniku stulejki dochodzi do zwężenia napletka, przez co niemożliwe staje się jego ściągnięcie, co z czasem może doprowadzić do silnego bólu.
 • Przy stulejce ból pojawia się również w trakcie erekcji, gdyż prącie staje się wówczas napięte, a napletek zostaje naciągnięty. Stulejkę można łatwo rozpoznać po zaczerwienieniu i opuchliźnie.
 • Bóle wywołane chorobą Peyroniego pojawiają się już na samym początku rozwoju schorzenia. Z czasem sytuacja ulega pogorszeniu, kiedy prącie pokryte zostaje włóknistymi blaszkami, łatwo wyczuwalnymi w dotyku. Przy tej chorobie erekcja objawia się bólem pulsującym, a dodatkowo pojawia się skrzywienie prącia. Ostatnie stadium choroby wiąże się ze skurczeniem penisa.
 • Priapizm to kolejna z przyczyn bólu w trakcie erekcji. Dolegliwości są wówczas długotrwałe oraz ulegają nasileniu. Często zauważyć też można obrzęki oraz bliznowacenia z czasem dochodzi do całkowitego zaniku erekcji.
 • Zapalenie prostaty często jest równoznaczne z bólem podczas wzwodu, dolegliwości mogą dotykać też dolnego odcinka pleców. Stany zapalne w gruczole krokowym objawiają się też przedwczesnym wytryskiem oraz ciągłym parciem na pęcherz połączonym z częstą mikcją.
 • Penis oraz jądra mogą boleć również wtedy, gdy w okolicach intymnych dochodzi do rozwoju choroby wenerycznej. Rzeżączka lub chlamydia objawiają się też pieczeniem w okolicy żołędzi, pojawieniem się wydzieliny oraz zwiększoną częstotliwością oddawania moczu.
 • Niewłaściwe korzystanie z zabawek erotycznych lub uczulenie na jeden ze składników lubrykantu również mogą prowadzić do bólu, jednak dolegliwość zazwyczaj samoistnie ustępuje po pewnym czasie.

Jakie są tradycyjne i konwencjonalne metody zwalczania bólu prącia w trakcie erekcji?

W przypadku pojawienia się bólu penisa w trakcie wzwodu, który nie ustępuje, lecz nieustannie powraca, konieczne jest badanie w gabinecie lekarskim. Lekarz po odpowiednim wywiadzie oraz skrupulatnym badaniu zadecyduje, jak powinno przebiegać leczenie w celu odzyskania pełnej sprawności. W przypadku stulejki lub blizn czasami konieczna jest interwencja chirurgia. Zabiegi przeprowadzane są przy znieczuleniu miejscowym, bez naruszania integralności napletka.

Choroby weneryczne leczy się odpowiednimi środkami farmakologicznymi. Najczęściej są to antybiotyki lub leki steroidowe. W sytuacji, gdy przyczyna bólu prącia oraz zaburzeń potencji jest zapalenie gruczołu krokowego, konieczne jest zastosowanie leków w formie tabletek lub zastrzyków, środkami wspomagającymi są też specjalistyczne maści.

Domowe metody wyeliminowania bólu członka podczas wzwodu

Wizyta u lekarza to podstawa, jednak warto wspomóc leczenie również domowymi metodami. Medycyna alternatywna stosowana jest od zawsze z pozytywnymi rezultatami. Oczywiście nie powinna ona zastąpić konsultacji ze specjalistą, jednak może pomóc w szybszym dojściu do zdrowia. Jakie domowe sposoby leczenia erekcji warto wykorzystać?

 • Przemywanie penisa rumiankiem pomoże pozbyć się stanów zapalnych oraz zlikwidować obrzęki. Przemywać prącie należy każdorazowo po oddaniu moczu oraz po wytrysku nasienia.
 • Lecznicze kąpiele z naparem z nagietka pomogą zniwelować ból.
 • Napar z kasztanowca pity 3 razy dziennie wspomaga leczenie chorób wywołanych infekcjami bakteryjnymi.