Kobiety,  Zdrowie,  Związki

Białe małżeństwo – czym jest i na czym polega?

O białym małżeństwie można mówić wtedy, gdy para z własnej woli rezygnuje z uprawiania seksu, a dodatkowo abstynencja trwa minimum 12 miesięcy. Zawieszenie intymnych zbliżeń ma miejsce za zgodą obojga partnerów, a wynika z braku potrzeb seksualnych. W przypadku, gdy brak współżycia jest podyktowany tym, że tylko jedna ze stron nie odczuwa popędów, białe małżeństwo jest przyczyną frustracji dla drugiej osoby.

Życie bez seksu – czy może być udane?

Białe małżeństwo kojarzy się wielu osobom z niezdrową relacją, w której jedna lub obie strony są nieszczęśliwe i sfrustrowane. Brak seksu w małżeństwie może wydawać się niepojęty, jednak takie pary istnieją i mogą być szczęśliwe. Czasami jednak dochodzi do kłótni, nieporozumień, a w efekcie do rozpadu relacji. Dzieje się tak, gdy białe małżeństwo nie jest decyzją obu stron. Kiedy kobieta lub mężczyzna nie ma żadnych potrzeb seksualnych, a druga strona ma libido na normalnym poziomie, to małżeństwo nie może być udane.

Czasami spotkać można przypadki, zaniechania seksu ze względu na przekonania religijne. Powodem tego zjawiska są zakodowane w podświadomości negatywne skojarzenia z seksem. Osoby, którym w dzieciństwie wpaja się, że seks jest czymś grzesznym i nieczystym, mogą go w przyszłości unikać oraz tłumić swoje potrzeby, mimo że ich libido jest na właściwym poziomie. Przekonania religijne mogą skutecznie stłamsić ludzką seksualność. Problem pojawia się też w przypadku osób po rozwodzie. Według wiary kościoła małżeństwo mimo rozwodu w urzędzie nadal trwa, więc tym samym seks z nowym partnerem/partnerką jest uznawany za grzech cudzołóstwa. Co jeszcze może być przyczyną rezygnacji z seksu?

Powodem braku aktywności łóżkowej mogą być też stany lękowe i traumy w przeszłości. W przypadku kobiet mogą one być wynikiem molestowania, wykorzystania seksualnego lub złych doświadczeń, takich jak ból podczas stosunku. Mężczyźni mogą stronić od seksu z powodu zaburzeń erekcji, które wielokrotnie przyczyniły się do łóżkowych porażek, co zostało wyśmiane przez partnerki. Blokad psychicznych można się jednak pozbyć poprzez odpowiednią terapię, jednak w tym celu niezbędna jest wizyta u lekarza oraz właściwa diagnoza, która pozwoli rozpocząć leczenie.

Białe małżeństwo z wyboru – skąd się bierze?

Przyczyny białego małżeństwa bywają różne, nie zawsze jednak są to choroby, traumy, czy zaburzenia. Istnieją też pary, które na taki model małżeństwa decydują się z własnej woli. Najczęściej są to osoby aseksualne, które nie mają potrzeb seksualnych. Takie związki z reguły są szczęśliwe, gdyż żadna ze stron nie wywiera nacisku i nie wymusza obcowania płciowego. Bardzo ważne jest jednak, by białe małżeństwo było wspólną, w pełni świadomą decyzją.
Decyzję o białym małżeństwie często podejmują seniorzy, którzy w przeszłości mieli bogate życie intymne, a z czasem ich potrzeby stopniowo wygasły. Zdarza się jednak, że na życie bez seksu decydują się też ludzie młodzi, którzy nie interesują się życiem intymnym, ani nie odczuwają potrzeb pod tym względem. Osoby aseksualne nie mają żadnych schorzeń, które powodowałyby spadek libido, czy zaburzenia potencji. Związki tworzone przez dwie osoby aseksualne mogą być bardzo udane.

Co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na białe małżeństwo

Białe małżeństwo nigdy nie może wynikać z decyzji jednej osoby. Tylko świadomy wybór obu stron powinien leżeć u podstaw decyzji o białym małżeństwie, które będzie udane i nie będzie wywoływać frustracji u jednego z partnerów. Takie relacje zazwyczaj cementowane są dzięki przyjaźni, wzajemnego zrozumienia i wspólnym zainteresowaniom. Obustronna pewność co do braku potrzeb seksualnych pozwala zapobiec zdradzie i rozpadowi relacji.