Kobiety,  Związki

Jak przełamać nieśmiałość w łóżku?

Nieśmiałość jest w stanie skutecznie odbierać przyjemność z życia intymnego. Co więcej, wycofanie i nieśmiałość mogą towarzyszyć nawet osobom, które są w stałych, szczęśliwych związkach. Dlaczego mimo zaufania i miłości kobiety i mężczyźni mają problem z porzuceniem oporów i przełamaniem się w łóżku?

Wielu osobom nieśmiałość towarzyszy od samego dzieciństwa, przez lata nastoletnie aż do dorosłości. Niestety nie każdy z tego wyrasta. W życiu dorosłym tego typu wycofanie może bardzo niekorzystnie wpływać na relacje, również te z partnerem/partnerką. Nieśmiałość powoduje zamknięcie na eksperymenty w łóżku oraz blokuje naturalną radość z seksu, co więcej u mężczyzn może też wiązać się z zaburzeniami erekcji.

Nieśmiałość w łóżku – skąd ona się bierze?

Nieśmiałość w łóżku to problem bardzo wielu par. Jak walczyć z tą blokadą, która nie pozwala w pełni cieszyć się seksem? Najpierw warto zadać sobie pytanie o źródło owej nieśmiałości. Zdarza się, że nieśmiałość i opory związane z seksem wyniesione zostają z domu rodzinnego, gdzie życie intymne było tematem tabu, a seks traktowano, jako coś zdrożnego i grzesznego. Takie postrzeganie seksu bardzo destrukcyjnie wpływa na życie erotyczne w przyszłości. Nawet, kiedy opinia na temat intymności się zmienia, to zakodowane w podświadomości przekonania mogą powodować wewnętrzne opory.

Nie bez znaczenia jest również poziom pewności siebie. Zaburzone postrzeganie własnego ciała występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. U płci pięknej kompleksy dotyczą zazwyczaj wagi oraz figury. Zaburzenia samooceny u kobiet są dużo większe, jeśli w przeszłości często wytykano im zbędne kilogramy, czy inne wady wyglądu. U mężczyzn kompleksy najczęściej związane są z rozmiarami członka, czy też z długością stosunku, na co wpływ mogą mieć oglądane w nadmiarze treści pornograficzne, ukazujące nierzeczywisty obraz męskiego ciała.

Jak pokonać nieśmiałość i zacząć cieszyć się seksem?

Zaakceptowanie swojego ciała to pierwszy krok ku udanemu życiu seksualnemu. Zaakceptowanie swoich niedoskonałości oraz przełamanie blokady psychicznej związanej z nagością również są ważne. Bardzo pomocna będzie w tym wypadku szczera rozmowa między partnerami oraz wzajemne wsparcie. Łatwo jest budować samoocenę pomiędzy sobą poprzez odpowiednio dobrane komplementy, wiedząc, z jakimi kompleksami zmaga się druga połówka. Mężczyźni powinni wiedzieć, że udany stosunek nie musi trwać godzinami, liczy się znajomość kobiecego ciała, technika oraz jakość, a nie ilość. Tym samym nie warto też zadręczać się rozmiarem członka, ponieważ rzadko kiedy faktycznie jest on niewystarczający.

Jak jeszcze można działać i co robić – gdy wszystkie metody zawodzą?

Co można robić i jak działać w momencie, gdy mimo starań nieśmiałość wciąż paraliżuje nas w łóżku? Jeśli przyczyną tego są kompleksy i traumy z dzieciństwa, czy wieku dorastania, konieczna może okazać się terapia w gabinecie specjalisty. Pomocy szukać warto u psychologa lub seksuologa, w zależności od potrzeb.

Mężczyźni nieśmiali w łóżku często uskarżają się na zaburzenia erekcji na tle psychicznym. Oczywiście budowanie pewności siebie oraz psychoterapia są bardzo ważne, by w przyszłości cieszyć się sprawnością seksualną bez wspomagaczy, jednak warto pomóc sobie doraźnie. Udając się do lekarza można uzyskać receptę na środki typu Kamagra, które natychmiast odblokują mechanizm erekcji.