Erekcja,  Potencja,  Zdrowie

Impotencja psychogenna

Zaburzenia erekcji bardzo często mają podłoże psychogenne, co jest bardzo proste do wykrycia. Do kłopotów ze wzwodem silnie przyczynia się stres, zwłaszcza jeśli jest przewlekły. Również przy chorobach psychicznych, takich jak depresja, czy nerwica lękowa może dojść do pogorszenia sprawności seksualnej. Dodatkowe przyczyny to również uzależnienie od oglądania treści pornograficznych oraz masturbacji. Jak wygląda leczenie impotencji psychogennej?

Wszelkie zaburzenia erekcji są najpierw badane pod kątem podłoża somatycznego. Sprawność seksualna świadczy o zdrowiu organizmu, więc jej zaburzenia należą do niepokojących objawów, które mogą prognozować rozwój stanu chorobowego w ciele. Bardzo często przyczyna zaburzeń erekcji istotnie jest somatyczna. Lekarze wymieniają takie nieprawidłowości, jak wysoki poziom glukozy, zbyt niski poziom testosteronu oraz nadciśnienie tętnicze. Fizyczne zaburzenia erekcji leczy się poprzez wyeliminowanie choroby będącej czynnikiem wywołującym impotencję, co w przypadku impotencji psychogennej?

Impotencja psychogenna – czym jest i skąd się bierze?

Impotencja psychogenna stanowi aż 10% przypadków wśród wszystkich zdiagnozowanych pod kątem zaburzeń erekcji. Charakterystyczne dla impotencji psychogennej jest to, że dotyka ona głównie młodych mężczyzn, którzy nie przekroczyli jeszcze 40 roku życia. Zazwyczaj są oni w pełni zdrowi, badania nie wykazują żadnych zmian chorobowych w organizmie, a mimo to wzwód nie pojawia się lub szybko zanika. Źródeł tego problemu można doszukiwać się między innymi w kompleksach związanych ze swoim ciałem, czy też z umiejętnościami łóżkowymi.

Bardzo często impotencja psychogenna pojawia się u mężczyzn w związku starającym się o dziecko. Nawet mężczyźni, którzy dotąd byli całkowicie sprawni seksualnie, w momencie kiedy pojawia się presja oraz obawa przed niesprostaniem zadaniu, mogą doświadczyć zaniku wzwodu.
Objawy impotencji na podłożu somatycznym i psychicznym są niemal takie same. Istnieją jednak pewne czynniki, dzięki którym można rozpoznać, co jest właściwą przyczyną zaburzeń erekcji. Duże znaczenie ma między innymi wiek. U mężczyzn po 40 roku życia częściej występują problemy zdrowotne, z których biorą się zaburzenia wzwodu. W sytuacji, gdy kłopot ze wzwodem pojawia się wyłącznie podczas zbliżeń z drugą osobą, a podczas masturbacji, erekcja jest prawidłowa, to niemal zawsze jest to impotencja psychogenna.
O podłożu psychicznym można mówić również wtedy, gdy zaburzenia pojawiają się nagle, bez dodatkowych objawów świadczących o chorobie. Przy impotencji psychogennej występują też poranne wzwody.

Impotencja psychogenna – sposoby leczenia

Impotencję psychogenną da się łatwo wyleczyć. Pierwszym krokiem jest sięgnięcie po odpowiednie leki, które natychmiast przywrócą sprawność seksualną, do takich należą między innymi lek wiodący i Kamagra. Farmakoterapia nie powinna być jedyną metodą leczenia, najważniejsze jest wyeliminowanie psychicznych czynników wywołujących zaburzenie, niezbędna może okazać się w tym przypadku pomoc seksuologa. Dzięki właściwej terapii sprawność seksualna może w pełni wrócić, dzięki czemu zniknie konieczność wspierania się tabletkami.