Erekcja,  Potencja,  Używki,  Zdrowie

Palenie a impotencja

Według wielu badań i statystyk niemal co drugi mężczyzna pali papierosy, jednak nie każdy z palących zmaga się z zaburzeniami erekcji. Palenie nie zawsze prowadzi do impotencji, gdyby tak było, to większa część mężczyzn zmagałoby się z niezdolnością do odbycia stosunku.

Według najnowszych sondaży, w Polsce z problemem impotencji zmaga się 3,5 miliona mężczyzn. Nadal jest to znacznie mniej niż połowa. Można z tego wysnuć błędne przekonanie, że palenie papierosów nie ma żadnego wpływu na sprawność seksualną. Niestety jednak prawda wygląda inaczej, palenie szkodzi organizmowi na wiele sposobów, źle oddziałuje również na sprawność seksualną.

Palenie papierosów a zdolność do osiągnięcia wzwodu

Większość mężczyzn, którzy przychodzą do specjalisty, by zgłosić zaburzenia wzwodu to palacze, jak wynika z badań. To właśnie na tej podstawie można wysnuć jednoznaczny wniosek, że to właśnie palenie jest jednym z czynników wywołujących problemy z erekcją. Problemy te nie muszą dosięgnąć każdego palacza, jednak papierosy zwiększają to ryzyko. U badanych mężczyzn, u których stwierdzono zaburzenia w sferze seksualnej, oprócz palenia pojawiały się również inne czynniki wzmagające problem.

W jakich sytuacjach palenie prowadzi do impotencji?

Papierosy mogą podnosić ryzyko wystąpienia zaburzeń wzwodu, zwłaszcza jeśli są wypalane w nadmiarze. Ryzyko stale rośnie u mężczyzn, którzy palą od wielu lat ilości takie jak paczka dziennie lub więcej. Nadużywanie papierosów prowadzi zazwyczaj do schorzeń w obrębie układu krążenia, co wpływa na zdolność do osiągnięcia erekcji. Czasami problemy pojawiają się po wielu latach, kiedy organizm jest już wykończony nikotyną i substancjami smolistymi z papierosów. Jednym z czynników wywołujących problemy z erekcją jest tytoń.

Dlaczego palenie papierosów źle wpływa na erekcję?

Paląc papierosy, wprowadzamy do organizmu nie tylko nikotynę, ale też inne, szkodliwe substancje. Utrudniony przepływ krwi, wywołany przez substancje smoliste i nikotynę, sprzyja impotencji.