Infekcje,  Zdrowie

Chlamydia – czym jest Chlamydioza?

Choroby przenoszone drogą płciową mogą mieć poważne konsekwencje. Oprócz przykrych dolegliwości często zwiastują też problemy z płodnością. Popularną chorobą, którą można przenieść na partnera/partnerkę jest Chlamydioza. Schorzenie to uważane jest jednocześnie za najpopularniejszą przyczynę problemów z płodnością, wywołuje je bakteria Chlamydia Trachomatis. Do zakażenia dochodzi zarówno podczas stosunku analnego, jak i pochwowego.

Kto jest w największej grupie ryzyka, jeśli chodzi o zakażenie Chlamydią?

Według niektórych badań najbardziej na zakażenie Chlamydią narażone są kobiety w wieku 20 – 24 lat. Chlamydioza jest chorobą trudną do wykrycia, gdyż przez pierwszy tydzień od momentu zakażenia nie daje żadnych objawów. Zdarzają się też sytuacje, że symptomy nie pojawiają się wcale, mimo że w organizmie następują znaczące zmiany.

Badania statystyczne wskazują, że nawet 75 procent kobiet i 50 procent mężczyzn zakażonych Chlamydią nie ma żadnych objawów zakażenia. Niestety choroba jest bardzo zaraźliwa, lekarze ginekolodzy przestrzegają, że łatwo przenieść ją na partnera seksualnego.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wskazało największą grupę ryzyka, jeśli chodzi o zakażenie Chlamydią. W tej grupie są nastolatki oraz kobiety w wieku 20 – 24 lat. Młode osoby zazwyczaj mają mniejszą świadomość, co do niebezpieczeństwa infekcji intymnych, dlatego skala zakażeń u nastolatków jest tak wysoka. Warto więc podjąć działania uświadamiające.

Jakie są objawy Chlamydiozy?

W przypadku kobiet najłatwiej Chlamydię rozpoznać po objawach, takich jak pieczenie i świąd w drogach rodnych oraz większa niż zazwyczaj ilość wydzieliny, której zapach i kolor i konsystencja są inne niż zawsze.. Niepokojącym objawem jest poczucie dyskomfortu i ból podczas stosunku oraz oddawania moczu. Dodatkowe objawy to uciążliwy ból w podbrzuszu połączony z gorączką, upławami, bolesną miesiączką oraz krwawieniem w trakcie cyklu, mimo braku miesiączki. Mężczyźni mogą podejrzewać zakażenie, jeśli zauważą u siebie nieprzyjemne odczucia podczas oddawania moczu, wydzielinę ropno – śluzową wydzielającą się z cewki moczowej, obrzęk penisa i jąder, świąd i ból w okolicach intymnych.

Jak Chlamydioza wpływa na płodność

Specjaliści zalecają, by osoby, które regularnie współżyją, a dodatkowo często zmieniają partnerów seksualnych, wykonywały test przynajmniej raz do roku. Kobiety, które narzekają na nawracające infekcje intymne, a dodatkowo mają problem z poczęciem dziecka, powinny wykonywać badanie jeszcze częściej, oraz zachęcić do wizyty u lekarza również swojego partnera. Chlamydioza jest niebezpieczna nie tylko dla układu rozrodczego oraz dla płodności. Choroba ta zagraża całemu organizmowi. Schorzenie jest w stanie wpłynąć na stan wielu narządów wewnętrznych, poprzez zainfekowanie, a dodatkowo doprowadzić do powikłań, szczególnie narażone są kobiety.

Nieleczona chlamydioza u kobiet może spowodować zapalenie cewki moczowej, gruczołu Bartholina, a nawet doprowadzić do zapalenia wątroby. Choroba jest również jedną z najczęściej wymienianych przyczyn niepłodności u kobiet. Niezdolność do poczęcia może pojawić się wtedy, gdy w wyniku zapalenia w obrębie miednicy mniejszej dojdzie do niedrożności i zbliznowaceń w obrębie jajowodów. Nawet jedna na pięć kobiet zakażonych chlamydiozą może doświadczyć niepłodności.

Nieleczona Chlamydioza jest bardzo niebezpieczna również z innych względów. Choroba ta zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. W przypadku, gdy dojdzie do zapłodnienia, a ciąża przebiega prawidłowo, to nieleczona Chlamydioza zagraża dziecku. Ciąża może zakończyć się przedwczesnym porodem lub pęknięciem błon płodowych. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby wskazane jest leczenie zapalne, a także stosowanie odpowiednio dobranych leków oraz antybiotyków. Warto też wiedzieć, że w trakcie porodu siłami natury może dojść do zakażenia noworodka, co skutkuje zazwyczaj zapaleniem spojówek, gałek ocznych, ucha środkowego, gardła, a nawet płuc.

Mężczyźni chorzy na chlamydiozę również są narażeni na skutki uboczne, takie jak zapalenie prostaty, najądrza, cewki moczowej oraz niepłodność.