Choroby,  Infekcje,  Suplementacja,  Zdrowie

Domowe sposoby na biegunkę

Biegunka potrafi skutecznie popsuć humor i pokrzyżować plany. Istnieją jednak sposoby na to, by powstrzymać szalejący rozstrój żołądka. Warzywa, jagody, aronia lub czekolada to tylko kilka ze skutecznych, domowych metod walki z biegunką. W sytuacji, gdy żaden ze sposobów nie działa, a biegunka się nasila, konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem.

Biegunka najczęściej bierze się od zatrucia pokarmowego lub infekcji wirusowej. Płynny stolec i częste wypróżnienia zazwyczaj ustępują samoistnie po kilku godzinach lub w gorszym przypadku po kilku dniach. Biegunki trwające dłużej niż tydzień mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, co jest bardzo niebezpiecznym stanem. Łagodne rozwolnienie da się powstrzymać domowymi metodami.

Czekolada na biegunkę

Rozwolnienie powstrzymać można za pomocą czekolady, która wykazuje właściwości zapierające. Jeśli chodzi o domowe sposoby na biegunkę to ziarno kakaowe jest znane i popularne. Wszystko ze względu na zawartość związków polifenolowych. To dzięki nim objawy biegunki ulegają złagodzeniu. Czekolada powinna zawierać jednak jak najwyższą zawartość kakao, więc najlepiej wybrać gorzką lub deserową.

Zioła oraz herbata

Podczas zatruć pokarmowych należy dobrze nawodnić organizm. Odpowiednia porcja płynów jest ważna nie tylko dlatego, by zapobiec odwodnieniu organizmu. Napoje takie jak herbata dzięki alkaloidom purynowym mogą zahamować biegunkę. Na problemy żołądkowe najlepiej działa mocna, czarna herbata. Dodatki, takie jak cukier są zbędne, ponadto mogą osłabić skuteczność herbaty. Na biegunkę często stosowane są również zioła. Napar z pierwiosnka to skuteczne antidotum przeciwko biegunce, znane i stosowane od lat.

Leśne jagody – najskuteczniejszy sposób na biegunkę

Jagody leśne zawierające naturalne garbniki są jednym z najlepszych sposobów na biegunkę. Garbniki są w stanie spowolnić ruch robaczkowy jelit, dzięki czemu częstotliwość wizyt w toalecie się zmniejsza. Napar z suszonych jagód działa szybko i skutecznie, jednak owoce te spożyte w innej formie również przyniosą pozytywny skutek. Podczas biegunki posiłkować się można również świeżymi lub suszonymi jagodami, a nawet nalewką. Oprócz jagód stosować można też aronię, jednak w ilości nie większej niż szklanka soku dziennie.

Warzywa pomocne przy rozwolnieniu

Biegunka potrafi wypłukać z organizmu cenne dla zdrowia substancje odżywcze. Właśnie dlatego warto zadbać o dostarczenie sobie witamin i minerałów, by się wzmocnić i zregenerować. Duża porcja warzyw dodatkowo pomaga w absorpcji wody w jelitach, dzięki czemu jest w stanie zatrzymać biegunkę oraz chronić przed odwodnieniem organizmu. Do warzyw wykazujących takie właściwości należą marchewka, ziemniaki, seler i pietruszka. Marchewka powinna być jednak spożywana w postaci ugotowanej, gdyż surowa może tylko zaostrzyć problem. Właściwości absorbujące ma także ryż, jednak musi on być rozgotowany, nie na sypko. Unikać należy też ryżu brązowego, gdyż podobnie jak surowa marchew może wzmóc wypróżnienia.

Jeśli mimo domowych sposobów biegunka nie ustępuje, to należy udać się do lekarza. Wizyta u specjalisty jest konieczna również wtedy, gdy biegunce towarzyszą inne, niepokojące objawy, takie jak zawroty głowy, dreszcze i mdłości. Nawracających biegunek nie wolno lekceważyć, gdyż często są one jednym z objawów rozwijającej się choroby.