Choroby,  Erekcja,  Infekcje,  Prostata

Słaba erekcja a zapalenie prostaty

Wiele zaburzeń seksualnych bierze się od prostaty, czyli gruczołu krokowego. Nagły spadek popędu, czy nasilające się problemy z erekcją są zazwyczaj skutkiem zapalenia prostaty. Jakie funkcje pełni gruczoł krokowy i jak można wyleczyć stany zapalne w tym obszarze organizmu, by przywrócić sobie pełną sprawność seksualną?

Czym jest prostata i jaką funkcję pełni w organizmie?

Prostata odpowiada za współtworzenie układu płciowego u mężczyzn. Ten nieparzysty narząd spełnia bardzo ważne funkcje w męskim organizmie. Do najważniejszych zadań należy produkowanie jednego ze składników nasienia. Płyn wytwarzany przez gruczoł krokowy cechuje się lekko kwaśnym odczynem, czasami też lekko zasadowym, co w rezultacie decyduje o charakterystycznym zapachu nasienia. Sam gruczoł krokowy porównywany jest jeśli chodzi o wielkość i kształt do kasztana.

W jaki sposób prostata może wpłynąć na zaburzenia w obrębie układu moczowego? Prostata umiejscowiona jest w miednicy mniejszej, tuż nad nią znajduje się pęcherz, przez którego środek przebiega cewka. U większości mężczyzn po przekroczeniu 40 roku życia dochodzi do rozrostu prostaty. Na tym etapie mogą pojawić się zaburzenia przy oddawaniu moczu, prowadzące do jego zastojów, co w konsekwencji prowadzi zazwyczaj do stanów zapalnych.

Prostata i jej wpływ na erekcję

Prostata wpływa nie tylko na funkcjonowanie układu moczowego. Gruczoł krokowy, a ściślej mówiąc jego schorzenia, prowadzą do spadku libido oraz niemożności osiągnięcia wzwodu. Jakie konkretnie czynniki związane z prostatą zaburzają popęd?

  • stany zapalne gruczołu krokowego, zazwyczaj przewlekłe i nawracające, mogą towarzyszyć choremu przez całe życie,
  • przerost prostaty – problem ten w większości dotyczy mężczyzn po 80 roku życia, jednak może pojawić się u panów po 40;
  • nowotwory prostaty oraz operacje, podczas których guzy są usuwane, czasami razem z samym gruczołem krokowym, operacje tego typu mogą powodować znaczący spadek aktywności seksualnej, spowodowany zanikiem libido oraz słabszym unerwieniem członka.

Stany zapalne prostaty – co warto wiedzieć o leczeniu?

Zapalenie gruczołu krokowego wywoływane jest poprzez pewne szczepy bakterii, wśród nich wymienia się najczęściej:

  • bakterie Gram dodatnie, Corynobacterium czy Enterococcus
  • bakterie Gram ujemne, Enerobacter, Serratia, Klebsiella, aeruginosa, Pseudomonas, Escherichia coli

Oczywiście to nie jedyne czynniki powodujące zapalenie prostaty. Badania posiewowe przeprowadzane u chorych zdołały wykryć również inne drobnoustroje, jednak nie zbadano dokładnie, jakie role pełniły one w procesie powstawania stanu zapalnego. Specjaliści od męskich przypadłości zdrowotnych są zdania, że bakterie dostają się do prostaty poprzez cewkę moczową. Mają się do tego przyczyniać czynności seksualne, najczęściej kontakty z partnerką, która sama zmaga się z przewlekłymi stanami zapalnymi dróg rodnych.

Najczęstsze objawy zapalenia prostaty

Zapalenie objawy może objawiać się różnymi sposobami, wśród najczęstszych symptomów wymienia się:

  • ból krocza szczególnie podczas siedzenia
  • bólu, którego ognisko umiejscowione jest nad spojeniem łonowym,
  • ciągłe uczucie parcia na pęcherz i chęć oddania moczu,
  • ślady krwi znajdujące się w spermie,
  • ból w trakcie wytrysku,
  • ból lub pieczenie cewki moczowej,
  • ból pleców w okolicach lędźwiowo-krzyżowych oraz ból pachwin i ud.

Dokuczliwym objawem zapalenia prostaty jest również zanik aktywności seksualnej.

Zapalenie prostaty a zaburzenia erekcji

Często wymienianą konsekwencją zapalenia prostaty są problemy ze wzwodem. Zazwyczaj erekcja jest na tyle słaba, że odbycie stosunku staje się niemożliwe, czasami pojawia się też niemożność osiągnięcia wzwodu. Dochodzi do tego poprzez zaburzenia fizjologiczne oraz często też psychiczne. Z badań wynika, że osoby objęte schorzeniem często zmagają się ze spadkiem popędu, zaburzeniami snu oraz stanami depresyjnymi.

Zaburzenia erekcji u osób chorujących na zapalenie prostaty biorą się zazwyczaj z ogólnego spadku samopoczucia, a tym samym zainteresowania aktywnością seksualną. Pośrednią przyczyną są również wcześniej wspomniane dolegliwości bólowe. Wielu pacjentów myli zapalenie gruczołu krokowego z chorobami wenerycznymi, zwłaszcza jeśli oprócz bólu w okolicach narządów płciowych pojawi się zmiana koloru oraz zapachu nasienia.