Kobiety,  Zdrowie,  Związki

Czym jest orgazm? Co może go wywołać i jak przebiega?

Orgazm to proces, który budzi zainteresowanie wielu osób. Dzięki naukowcom mamy jednak szansę dowiedzieć się, jak przebiega ten proces i co dokładnie dzieje się wtedy z ludzkim organizmem. Czy orgazm ma pozytywne skutki zdrowotne i czy warto prowadzić aktywne życie seksualne?

Czym dokładnie jest orgazm? Definicja

Mimo że orgazm trwa zaledwie kilka sekund, to od lat budzi zaufanie naukowców, lekarzy oraz ludzi, którzy są aktywni seksualnie. W 2009 roku stworzono definicję, która jednoznacznie stwierdza, że orgazm jest procesem neurofizjologicznym. Co to dokładnie oznacza?

  • Dochodzi do zmian w narządach płciowych
  • Odczuwana rozkosz jest bardzo intensywna
  • Dochodzi do mimowolnych skurczów mięśni
  • Niektórzy odczuwają zmianę świadomości lub nawet tracą przytomność na kilka sekund

Osoby ankietowane opisywali odczucia, jakie towarzyszą im podczas orgazmu, jako ciepło rozlewające się od brzucha i promieniujące w kierunku nóg, uczucie silnej przyjemności, które ogarnia całe ciało, inni z kolei nie potrafili dokładnie stwierdzić, co dzieje się z ich ciałem podczas orgazmu. Dzięki naukowcom jednak mamy pełen wgląd we wszystkie procesy zachodzące w organizmie podczas orgazmu.

Orgazm krok po kroku z naukowego punktu widzenia

Każdy orgazm zależy od mózgu. Mimo że sama przyjemność odczuwana jest w narządach płciowych oraz brzuchu, to do szczytu nie doszłoby, gdyby nie mózg, który odpowiada za wszystkie procesy odbywające się w ludzkim ciele, również te związane z bodźcami seksualnymi. Mózg odpowiada też za strefy erogenne na ciele, które u każdego mogą znajdować się w innym miejscu.
Przed samym orgazmem uaktywniają się odpowiednie obszary w mózgu, co jest spowodowane rosnącym podnieceniem. Do mózgu docierają wówczas informacje z czterech różnych nerwów w tym tych znajdujących się w macicy u kobiet i prostacie u mężczyzn, łechtaczki oraz penisa i moszny, oraz u obu płci z odbytu.

Podczas samego orgazmu oraz na chwilę przed nim dochodzi do wyłączenia się części mózgu, co powoduje częściowe odurzenie, w którym u mężczyzn spada agresja, u kobiet dochodzi zaś do wyciszenia silnych emocji. Mimo że orgazm trwa bardzo krótko, to pozytywnie wpływa na zdrowie całego organizmu.

Jak orgazm działa na zdrowie?

To, że jesteśmy w stanie odbyć stosunek seksualny, świadczy o tym, że organizm jest zdrowy i nie dzieje się w nim nic niepokojącego. Zarówno sam seks, jak i jego finał w postaci orgazmu mówią o tym, że układ krwionośny oraz układ sercowo – naczyniowy pracują tak, jak powinny, a gospodarka hormonalna jest w pełnej równowadze. W momencie, kiedy w ciele mężczyzny dochodzi do spadku testosteronu, przekłada się to też na zmniejszone libido oraz na pojawienie się problemów z potencją. Wyregulowanie gospodarki hormonalnej sprawia, że wszystko wraca do normy. W przypadku mężczyzn czasami jednak konieczna jest wizyta w gabinecie lekarskim oraz zastosowanie leków, takich jak lek wiodący.

Nie warto rezygnować z satysfakcjonującego życia łóżkowego, gdyż stosunek zakończony orgazmem, to zastrzyk potrzebnej w organizmie chemii. Skok dopaminy, oksytocyny i serotoniny powoduje lepsze samopoczucie, mniejsze ryzyko wystąpienia stanów depresyjnych oraz równowagę w gospodarce hormonalnej. Biorąc pod uwagę same plusy, z jakimi związany jest orgazm, warto jest walczyć, o udane stosunki.