Wpływ stresu na potencję
Niemal każdy miał w życiu momenty szczególnego narażenia na stres. Nerwom i stresującym sytuacjom najbardziej sprzyja odpowiedzialna praca, jednak nie tylko ona odpowiada za pogorszone samopoczucie w wyniku stresu. W sytuacji, gdy lęk generuje życie intymne to zazwyczaj powodem, są traumy z przeszłości, zbyt rygorystyczne wychowanie, czy strach przed niechcianą ciążą i chorobami wenerycznymi. Zaburzenia erekcji wywołane stresem można jednak z powodzeniem leczyć.
Stres krótkotrwały jest całkowicie naturalnym stanem, który nie wywiera negatywnego wpływu na zdrowie. Co więcej, w niektórych sytuacjach stres może zadziałać wręcz pozytywnie, motywując do lepszych wyników w sporcie, nauce, czy pracy. Sytuacja radykalnie się zmienia, gdy mamy do czynienia ze stresem chronicznym, który działa destrukcyjnie na zdrowie oraz na męską potencję, u kobiet zaś przyczynia się do drastycznego spadku libido.
Jak stres wpływa na sprawność seksualną?
W momencie, gdy zaburzenia seksualne takie jak spadek libido, niemożność osiągnięcia wzwodu, czy erekcja zanikająca pojawiają się u osób młodych, przed 40 rokiem życia, to w większości przypadków ma to podłoże psychogenne. Podniecenie seksualne oraz wzwód i zdolność do odbycia stosunku sterowane są przez mózg, który odpowiada też za odczuwanie przyjemnych bodźców. Przeciążenie mózgu stresem sprawia, że zainteresowanie seksem zanika. Oprócz spadku libido stres może też powodować spadek erekcji oraz zanik wzwodu, rzadziej przedwczesny wytrysk.
Dlaczego stres powoduje dysfunkcje seksualne?
Nie tylko praca bywa powodem stresu. Czasami to sam stosunek seksualny powoduje lęk. Co jest powodem zaburzeń seksualnych spowodowanych stresem?
- Niepewność co do możliwości łóżkowych, obawa przed niesprostaniem oczekiwaniom partnerki
- Strach przed grzechem, zakodowany w umyśle przez religijne, rygorystyczne wychowanie
- Strach przed zapłodnieniem i niechcianą ciążą
- Obawa przed zanikiem erekcji
- Traumy z przeszłości związane z seksem, wykorzystanie, molestowanie
- Obawa przed chorobami wenerycznymi
Większość z tych powodów da się łatwo wyeliminować. Przy strachu przed ciążą wystarczy zastosować odpowiednio skuteczną antykoncepcję. Również choroby przenoszone drogą płciową nie muszą budzić obaw, wystarczą badania oraz antykoncepcja mechaniczna, taka jak prezerwatywy. W przypadku traum, czy złych skojarzeń związanych z seksem, powstałych pod wpływem wychowania w rygorze konieczna jest zazwyczaj odpowiednia terapia.
W jaki sposób leczy się zaburzenia seksualne?
Zaburzenia erekcji, które mają podłoże psychogenne można leczyć tabletkami, takimi jak Cialis, lek wiodący czy Kamagra. Środki te wykazują bardzo skuteczne działanie i pozwalają na natychmiastowy powrót do pełnej aktywności seksualnej. Nadal nie zwalnia to jednak z terapii u seksuologa, która pozwoli w przyszłości cieszyć się życiem seksualnym bez wspomagaczy w postaci tabletek. Znalezienie i pozbycie się przyczyny jest podstawą przy wszelkich zaburzeniach, również tych dotyczących sfery seksualnej.