Stwardnienie rozsiane a problemy z erekcją
Męskie zaburzenia seksualne mogą objawiać się na różne sposoby. Do najczęściej wymienianych należą problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu, lub przedwczesnym wytryskiem. Rzadziej obserwowanym zjawiskiem jest niemożność osiągnięcia orgazmu związana ze zmniejszoną wrażliwością na bodźce dotykowe. Według wielu badań okazuje się, że najczęściej z zaburzeniami seksualnymi zmagają się mężczyźni chorujący na stwardnienie rozsiane. Nawet 50 – 90% mężczyzn ze stwardnieniem rozsianym może mieć problem z osiągnięciem satysfakcji seksualnej. Czasami problemy są przejściowe, w niektórych przypadkach trwają jednak przez cały czas trwania choroby.
Według wielu statystyk najczęstszym problemem seksualnym u mężczyzn jest niemożność osiągnięcia wzwodu, erekcja zbyt słaba lub zanikająca. Leczenie impotencji nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Biorąc pod uwagę mnogość dostępnych środków, zwalczających fizyczne problemy z osiągnięciem wzwodu faktycznie, zwalczanie jego zaburzeń wydaje się proste. Warto jednak pamiętać, że sfera seksualna składa się nie tylko z fizyczności, ale też z reakcji psychologicznych oraz emocjonalnych. Nie zawsze zaburzenia wzwodu da się wyleczyć przy pomocy preparatów na potencję.
Wszelkie zaburzenia seksualne bardzo negatywnie wpływają na jakość życia. Brak odczuwanej satysfakcji oraz zaspokajania swoich potrzeb prowadzi do frustracji, która może skutkować nawet depresją. Seksualna niemoc często wiąże się też z obniżeniem samooceny i pewności siebie, co prowadzi do pogłębiania kompleksów.
Najczęstsze przyczyny zaburzeń w sferze seksualnej?
U zdrowych fizycznie mężczyzn zaburzenia seksualne bardzo często są związane z psychiką i emocjami. Wiele zależy też od czynników społecznych. Mężczyźni obracający się w kręgach osób uważających seksualność za temat wstydliwy, a wręcz nieczysty, mogą podświadomie nabrać podobnych przekonań. W przypadku chorych na stwardnienie rozsiane, przyczyny zaburzeń są zazwyczaj inne.
- Zaburzenia wynikające z dolegliwości związanych ze stwardnieniem rozsianym, czyli brak czucia, ciągłe zmęczenie.
- Uszkodzone drogi nerwowe w rdzeniu kręgowym, brak podniecenia oraz wzwodu.
- Zażywane leki prowadzą do zaburzeń erekcji.
- Stres związany z chorobą, obniżony nastrój, brak stabilizacji.
Oczywiście dolegliwości związane ze stwardnieniem rozsianym nie zawsze muszą być powodem dysfunkcji seksualnych u tej grupy badanych. Czasami pojawiają się również dodatkowe schorzenia, sprzyjające zanikowi potencji, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, czy otyłość. Często też brak wzwodu wynika z naturalnych procesów starzenia organizmu.
Zaburzenia erekcji – jakiej grupy dotyczą
Wiele badań wskazuje na to, że nawet 1/5 mężczyzn może mieć problem z osiągnięciem erekcji oraz jej utrzymaniem. Kłopoty te są zazwyczaj przejściowe i wynikają z aktualnej sytuacji życiowe, występujących chorób, czy stresu. Zaburzenia potencji często występują u mężczyzn chorych na stwardnienie rozsiane, występowanie problemów ze wzwodem jest jednak częstsze.