Kobiety,  Zdrowie

Przyczyny plamienia po stosunku

Krwawienie lub plamienie po stosunku często budzi spory niepokój, co jest całkowicie zrozumiałe. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze zjawisko to jest powodem do niepokoju. Czasami stan ten wywołany jest przez to, że stosunek odbył się w danym momencie cyklu menstruacyjnego i jest podyktowany kobiecą fizjologią. Do lekarza należy dać się jednak wtedy, kiedy plamienie lub krwawienie pojawia się regularnie, a dodatkowo występują też inne przykre dolegliwości w tym ból w trakcie i po stosunku.

Skąd bierze się plamienie po stosunku?

Nie zawsze plamienie po stosunku wynika bezpośrednio z jego powodu. Plamienie może mieć też różne postacie. Od niewielkiej ilości wydzieliny o różowym zabarwieniu po obfite, długo trwające krwawienie. O ile pierwsza forma nie zawsze jest powodem do niepokoju, gdyż plamienie często jest wynikiem owulacji, o tyle intensywne krwawienie pojawiające się w różnych momentach cyklu, po stosunku może świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się stan chorobowy.

Nawracające, obfite krwawienia powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Warto też zastanowić się, czy plamieniu nie towarzyszą inne, budzące niepokój objawy, takie jak bóle, upławy, świąd, pieczenie, mogące świadczyć o infekcji intymnej, którą łatwo przenieść też na partnera. Skąd jeszcze mogą brać się plamienia i krwawienia po stosunku?

Przyczyny plamienia po stosunku

Plamienie po stosunku często pojawia się u kobiet, które dopiero zaczynają współżycie. W sytuacji, gdy podczas pierwszego kontaktu seksualnego błona dziewicza nie została w całości przerwana i usunięta, to plamienie będzie nawracać i pojawiać się po każdym zbliżeniu, ponieważ obszar ten jest mocno unaczyniony, więc już niewielkie tarcie może spowodować plamienie.

U kobiet, które regularnie współżyją od wielu lat, powody plamienia po stosunku mogą być różne. Bardzo często przyczyną są otarcia pojawiające się przy bardzo intensywnym seksie. Otarcia często idą w parze z problemem suchości pochwy. Niewystarczające nawilżenie nie wynika z braku podniecenia. Suchość pochwy wywoływana jest przez zmiany fizjologiczne w obrębie gospodarki hormonalnej. Brak nawilżenia pojawia się przy spadku poziomu estrogenów, wywołanym porodem, ciążą lub menopauzą. Do wahań w gospodarce hormonalnej często dochodzi również w drugiej fazie cyklu. Ten problem łatwo jest wyeliminować, wystarczy zakupić odpowiedni lubrykant.

Czasami przyczyna plamienia po stosunku jest dużo bardziej niebezpieczna dla zdrowia. Plamienie lub mocne krwawienie, które pojawia się regularnie, niemal po każdym stosunku i niezależnie od fazy cyklu spowodowane jest chorobami, takimi jak:

  • stany zapalne pochwy,
  • rozrost błony śluzowej macicy, naukowo zwany endometriozą,
  • zapalenie błony śluzowej, wywołane poprzez mechaniczne środki antykoncepcyjne, takie jak wkładka,
  • zapalenie szyjki macicy lub przydatków,
  • choroby weneryczne przenoszone drogą płciową, w tym grzybica, opryszka, chlamydioza, kiła, czy rzeżączka,
  • choroby nowotworowe jajników, pochwy, czy szyjki macicy,
  • zmiany, guzy, mięśniaki lub cysty.

Plamienie wywołane owulacją

Jeśli plamienie po stosunku pojawia się w środku cyklu, a do tego jest niewielkie, to zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju. Powodem takiego zjawiska jest owulacja, podczas której dochodzi do spadku poziomu estrogenów. Tego typu plamienie może pojawiać się również bez stosunku. Często towarzyszą mu niewielkie bóle w dole podbrzusza, przypominające te, które pojawiają się podczas menstruacji.

Stres a plamienie z dróg rodnych

Plamienie po stosunku może być wywołane również przez mniej oczywiste czynniki, takie jak stres oraz napięcie. Wyjaśnienie tego jest proste, kobiety narażone na przewlekły stres doświadczają zaburzeń gospodarki hormonalnej oraz cyklu menstruacyjnego, co pośrednio prowadzi do pojawienia plamienia międzymiesiączkowego.

Kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty?

W sytuacji, gdy plamienie po stosunku pojawia się regularnie, jest obfite oraz towarzyszą mu inne, dokuczliwe objawy, niezwłocznie należy udać się do lekarza. W gabinecie ginekologicznym należy dokładnie opisać swoje dolegliwości, by lekarz mógł znaleźć przyczynę problemu oraz wydać stosowne zalecenia prowadzące do wyleczenia. Plamienie, któremu towarzyszy intensywny ból brzucha, upławy świąd i pieczenie mogą świadczyć o groźnych chorobach, dlatego interwencja lekarza jest tu jak najbardziej wskazana.