Powrót do seksu po porodzie
Zarówno ciąża, jak i poród to ogromne wyzwanie dla organizmu. Wydanie na świat dziecka powoduje, że ciało się w pewien sposób zmienia, nie tylko wizualnie. Istotne zmiany mogą pojawić się także w psychice kobiety, często występują przypadki między innymi baby blues, czy depresji poporodowej. To wszystko może bardzo negatywnie odbić się na współżyciu. Jakie kłopoty z powrotem do aktywności seksualnej pojawiają się po porodzie i kiedy można kontynuować normalną aktywność łóżkową?
Powrót do seksu po porodzie – idealny moment nie istnieje?
Nie wszystkie kobiety po porodzie zmagają się z problemami natury fizycznej lub psychicznej. Czasami organizm po wydaniu na świat dziecka błyskawicznie wraca do formy, co sprawia, że pojawia się chęć kontynuowania życia intymnego. Niestety nie należy tego robić zbyt wcześnie, by niepotrzebnie sobie nie zaszkodzić. Po porodzie nadchodzi równie trudny dla kobiety czas, jakim jest połóg. Dochodzi wówczas do oczyszczania macicy, która jednocześnie obkurcza się, by powrócić do pierwotnego stanu. W przypadku porodu siłami natury w połogu następuje także gojenie krocza po nacięciu lub pęknięciu podczas parcia. To wszystko sprawia, że przedwczesny powrót do aktywności seksualnej mógłby spowodować groźne zakażenia. Kiedy w takim razie jest moment? Wydawać by się mogło, że książkowe 6 tygodni połogu wystarczy, jednak specjaliści są zdania, że najlepiej powrócić do życia intymnego po konsultacji z lekarzem. Badanie pozwala stwierdzić, że ciało jest gotowe do pełnej aktywności seksualnej.
Hormony – a zaburzenia seksualne po porodzie
Najczęściej spotykanym problemem przy powrocie do seksu po ciąży, jest bardzo duży spadek libido. Skąd bierze się całkowity brak ochoty na współżycie? Wszystkiemu winna jest prolaktyna. Hormon ten odpowiada właśnie za obkurczanie macicy po porodzie, a dodatkowo za produkowanie pokarmu. Niestety prolaktyna mimo że jest bardzo potrzebna w organizmie po porodzie, to sprawia, że ochota na seks znika i ciężko jest ją przywrócić.
Zmęczenie – największy wróg aktywności seksualnej
Sam poród jest bardzo dużym wyzwaniem dla organizmu, jednak połóg również nie należy do przyjemnych doświadczeń. Organizm jest wyczerpany, regeneruje się, co również pochłania jego energię, a do tego dochodzi niedosypianie i ciągła opieka nad dzieckiem. W tym całym szaleństwie kobiety bardzo często zapominają o zjedzeniu posiłku, nie mają też czasu nawet na podstawowe czynności, takie jak umycie włosów. Trudno się więc dziwić, że seks to ostatnie, o czym myśli mama, świeżo po urodzeniu dziecka. Libido zazwyczaj wraca naturalnie kiedy maluch zaczyna przesypiać coraz więcej godzin w nocy, a rodzina uczy się funkcjonowania z nowym, wymagającym opieki członkiem.
Kompleksy związane z wyglądem
Poród ma wpływ również na wygląd zewnętrzny. Po porodzie nie tak łatwo wrócić do sylwetki sprzed ciąży. Zanim zniknie ciążowy brzuszek, może minąć wiele tygodni. Nadal jednak nadmiar tkanki tłuszczowej może pozostać w okolicach bioder, czy talii. Zmęczenie i opieka nad dzieckiem nie sprzyjają treningom, a wycieńczony organizm nie sprosta też ścisłej diecie, stąd też odzyskiwanie figury może trwać naprawdę długo. Po ciąży mogą zostać niechciane pamiątki w postaci nie tylko nadmiaru kilogramów, ale też rozstępów, czy blizny po cesarskim cięciu. To wszystko może mieć bardzo duży wpływ na pewność siebie kobiety i sprawiać, że niechętnie będzie podchodziła do sytuacji intymnych.
Obawa przed zajściem w kolejną ciążę
Trauma związana z bólem porodowym, która pojawia się u wielu kobiet, może wywołać bardzo duży strach, przed zajściem w kolejną ciążę. Niechęć do ponownego powiększenia rodziny może wynikać również ze zmęczenia, depresji poporodowej, niepewności co do sprawdzania się w roli matki oraz braku wsparcia partnera. W takiej sytuacji niechęć do współżycia wynika głównie z obawy przed ponownym zajściem w ciążę.
Jak w naturalny sposób wrócić do seksu po porodzie?
Niechęć do seksu po porodzie jest całkowicie normalnym zjawiskiem, które nie powinno budzić obaw. Niepokoić można się wtedy, kiedy nawet po zakończeniu połogu libido nie wraca. Jeśli zanik życia intymnego wynika z braku pewności siebie pod wpływem zmian w ciele, które pojawiły się po ciąży, warto udać się do psychologa. Należy też pamiętać o tym, że zarówno wychowanie malucha, jak i walka o udane życie intymne to sprawa obojga partnerów. Kobieta nie powinna pozostawać bez wsparcia mężczyzny zarówno w wychowaniu dziecka, jak i w unormowaniu spraw łóżkowych.