Choroby,  Erekcja,  Potencja,  Zdrowie

Opóźniony wytrysk – przyczyny i leczenie

Istnieje wiele dysfunkcji seksualnych, które mogą utrudniać życie. Nie zawsze nieprawidłowości w sferze intymnej są związane ze spadkiem libido, czy problemami z erekcją. Istnieje inne, mniej popularne jednak równie uciążliwe zaburzenie, takie jak wzwód opóźniony. Brak wytrysku mimo normalnego stosunku, czy wymyślnych pieszczot często spowodowany jest blokadami psychicznymi.

Wśród męskich problemów seksualnych najczęściej wymienia się przedwczesny wytrysk, brak wzwodu, czy spadek libido. Długa erekcja i wydłużony czas stosunku poprzez powstrzymywanie się od wytrysku w społeczeństwie uważane jest za atrybut męskości. Niestety wcale tak nie jest, brak ejakulacji może wywołać frustrację u obu stron. Stosunek, który trwa zbyt długo, przestaje być źródłem satysfakcji dla kobiet, często staje się zwyczajnie męczący, w momencie kiedy dochodzi do przebodźcowania. Trudność z osiągnięciem wytrysku jest sporym dyskomfortem również dla mężczyzn, którzy nie mogą osiągnąć seksualnego spełnienia.

Jak rozpoznać opóźniony wytrysk

Wytrysk opóźniony jest łatwo rozpoznać. Zaburzenie to charakteryzuje się brakiem orgazmu mimo podniecenia oraz właściwej stymulacji. Wytrysku opóźnionego nie da się pomylić z samokontrolą. Podczas kontrolowania wytrysku w celu wydłużenia stosunku mężczyzna w odpowiednim momencie jest w stanie zwolnić blokadę i osiągnąć orgazm. Opóźniony wytrysk nie pozwala na pełną satysfakcję z odbytego zbliżenia.

Skąd bierze się opóźniony wytrysk?

Przyczyny opóźnionego wytrysku mogą być trudne do ustalenia, dotyczy to głównie mężczyzn, u których problem ten występuje na tle psychicznym. Somatyczne przyczyny są łatwiejsze do wykrycia.
Skąd najczęściej bierze się wytrysk opóźniony?

  • zaburzenia w gospodarce hormonalnej, spadek poziomu testosteronu
  • cukrzyca i związane z nią uszkodzenie nerwów
  • stwardnienie rozsiane lub zaburzenia neurodegeneracyjne
  • urazy rdzenia kręgowego
  • operacje miednicy, urazy wywołane zabiegami w okolicach krocza
  • choroby, takie jak nadciśnienie, depresja lub inne zaburzenia psychiczne i przyjmowane w związku z nimi leki

Jeśli chodzi o czynniki psychiczne, to są one trudne do ustalenia. Zazwyczaj powodem są różnego rodzaju lęki. Mężczyźni, którzy nie planują zakładać rodziny, mogą odczuwać strach przed zapłodnieniem partnerki. Często powodem jest też zdrada i związane z nią problemy w relacjach.

Co jeszcze może spowodować brak wytrysku w czasie stosunku?

  • Niechęć do założenia rodziny i strach przed zapłodnieniem partnerki, niepewność, czy dana metoda antykoncepcji w pełni zabezpieczy przed ciążą.
  • Wykorzystanie seksualne w przeszłości, trauma związana ze zbliżeniami.
  • Zdrada, problemy w związku, uraz do partnerki.
  • Złe skojarzenia z seksem, podświadomy strach przed grzechem i nieczystością.
  • Zbyt częste stosowanie stosunku przerywanego, jako metody antykoncepcji.
  • Uzależnienie od treści pornograficznych, masturbacji, silnych bodźców dotykowych.
  • Wypalenie w związku, brak pociągu do partnerki.

Mężczyźni, którzy zauważą u siebie problem opóźnionego wytrysku, powinni udać się do lekarza. Wizyta w gabinecie specjalisty pozwala na odpowiednią diagnozę oraz zaplanowanie terapii.

Leczenie opóźnionego wytrysku

Tak, jak w przypadku każdego zaburzenia seksualnego, tak i przy opóźnionym wytrysku konieczne jest dotarcie do przyczyny, a następnie wyeliminowanie jej przez odpowiednią terapię. W niektórych przypadkach konieczne jest też zastosowanie farmakoterapii. Pacjentom przepisywane są leki pobudzające odruch wytrysku, zalicza się do nich:

  • bupropion
  • prostygmina
  • cyproheptadyna

Może się zdarzyć, że oprócz opóźnionego wytrysku pacjentowi towarzyszą też zaburzenia wzwodu. Mężczyzna zmagający się opóźnionym wytryskiem do wyleczenia potrzebuje zdolności do odbycia satysfakcjonującego stosunku. Przy występujących równolegle problemach z erekcją zapisuje się tym samym środki wspomagające osiągnięcie pełnego wzwodu, takie jak lek wiodący lub Kamagra. Oba te środki zawierają sildenafil, najskuteczniejszą substancję aktywną rozwiązującą problemy ze wzwodem.