Niepełny wzwód
Sprawność seksualna jest bardzo ważna, ponieważ świadczy o zdrowiu, a do tego pozwala cieszyć się satysfakcjonującym życiem intymnym. Zaburzenia erekcji przyczyniają się do kompleksów oraz sprzyjają depresji. Zdarza się, że mężczyzna doświadcza wzwodu, jednak na tyle słabego, że nie jest w stanie odbyć stosunku. Takie zjawisko nazywane jest niepełnym wzwodem. W jaki sposób można wyleczyć to zaburzenie i jakie są jego przyczyny?
Niepełny wzwód – jak rozpoznać?
Sztywny i twardy członek pozwala na odbycie stosunku i zaspokojenie swoich potrzeb. Pełna erekcja zależy od stopnia wypełnienia krwią ciał jamistych w członku. Wzwód niepełny, który pojawia się nawet pomimo silnego podniecenia i chęci na odbycie stosunku, świadczy o tym, że ciała jamiste nie są w pełni wypełnione. Czasami mimo niepełnego wzwodu dochodzi do stosunku, jednak nie jest on satysfakcjonujący dla obu stron.
Równie popularnym zaburzeniem jest wzwód zanikający. W tym przypadku erekcja pojawia się, jednak w trakcie zbliżenia ulega osłabieniu. Wzwód zanikający zazwyczaj jest związany z problemami natury psychogennej, rzadziej jest objawem zaburzeń somatycznych.
Skąd bierze się niepełny wzwód?
Niepełnej erekcji doświadczają zarówno panowie w podeszłym wieku, jak i młodzi mężczyźni. Skąd bierze się niepełny wzwód?
- Nadmiar używek. Alkohol, papierosy, narkotyki osłabiają naczynia krwionośne, przez co stężenie testosteronu we krwi staje się dużo niższe.
- Spadek testosteronu następujący po 40 roku życia.
- Upośledzony dopływ krwi do ciał jamistych wywołany cukrzycą.
- Przerost prostaty lub stany zapalne w jej obrębie.
- Nadciśnienie, miażdżyca lub inne choroby układu sercowo – naczyniowego.
- Bóle i urazy kręgosłupa prowadzące do uszkodzenia nerwów.
- Urazy i choroby kręgosłupa, które powodują uszkodzenie nerwów i ośrodka wzwodu.
- Siedzący tryb życia, duża nadwaga.
- Do rzadszych przyczyn należą te związane z psychiką. W tym przypadku powodem niepełnego wzwodu jest zazwyczaj stres związany z niedoświadczeniem lub strach przed niesprostaniem wymaganiom partnerki.
Jak leczy się niepełny wzwód?
Podstawą przy leczeniu niepełnego wzwodu jest odpowiednia diagnoza. Tylko badania w gabinecie lekarskim oraz odpowiedni wywiad pozwolą odkryć, skąd bierze się słaba erekcja. Lekarz pierwszego kontaktu zazwyczaj zleca szereg badań, w tym pomiar ciśnienia i stężenia glukozy oraz ogólne badania krwi. Zazwyczaj lekarz zapisuje też leki, które mają pomóc doraźnie przy zaburzeniach wzwodu, takie jak Kamagra, lek wiodący lub Cialis. Leki tego typu pozwalają natychmiast odzyskać sprawność, jednak nie powinno się mimo tego przerywać leczenia, które ma wyeliminować przyczynę zaburzeń.
Rozpoznanie przyczyny i jej wyeliminowanie jest podstawą przy leczeniu wielu chorób, również niepełnego wzwodu. Nawet problemy z potencją wywołane spadkiem testosteronu, który następuje z wiekiem, można wyleczyć. Postępy medycyny umożliwiają zachowanie sprawności seksualnej mężczyznom w każdym wieku. Niekiedy konieczna jest wizyta w gabinecie urologicznym, by pozbyć się zaburzeń erekcji. Odpowiednio przeprowadzone leczenie pozwala cieszyć się potencją na najwyższym poziomie bez wspomagania środkami farmakologicznymi, takimi jak lek wiodący lub Kamagra.