Choroby,  Erekcja,  Potencja,  Zdrowie

Priapizm – co to jest i z czego wynika?

Silny wzwód osiągany w momentach pobudzenia pozwala na satysfakcję ze swojego życia intymnego. Erekcja, która trwa powyżej 4 godzin, jest jednak poważnym zaburzeniem, z którym należy udać się do specjalisty. Priapizm świadczy o nieprawidłowościach w obrębie układu krwionośnego i jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia.

Priapizm – co warto wiedzieć?

Priapizm to stan nienaturalnie przedłużonego wzwodu. U mężczyzn, których dotknęło to zaburzenie, erekcja może trwać dłużej niż 4 godziny. Niestety tak długo utrzymujący się wzwód nie sprzyja osiąganiu satysfakcji seksualnej, wręcz przeciwnie. Przedłużona erekcja jest przyczyną bólu, co uniemożliwia odbycie stosunku. Dodatkowo przy priapizmie żołądź penisa pozostaje wiotka, co również nie sprzyja zaspokojeniu swoich potrzeb.
U osób chorych na priapizm ciała jamiste członka wypełniają się krwią we właściwy sposób, jednak w wyniku pewnego zaburzenia w układzie krwionośnym, krew nie odpływa. Ten rodzaj nieprawidłowości nazywany jest priapizmem niedokrwiennym. W przypadku łagodnego przebiegu erekcja trwa od 2 do 3 godzin i samoistnie ustępuje.

Skąd bierze się priapizm? Najczęstsze przyczyny

Priapizm nie jest związany z pobudzeniem i podnieceniem seksualnym. Zjawisko to jest chorobą, która bierze się od czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. Wśród najczęstszych przyczyn wydłużenia wzwodu wymieniane są

  • Tworzenie się zakrzepów w żyłach lub w ciałach jamistych prącia.
  • Schorzenia i nieprawidłowości w obrębie układu krwionośnego, choroby krwi.
  • Zażycie narkotyków, nadużycie alkoholu.
  • Niektóre leki, w tym bupropion, olanzapina, rysperydon, fluoksetyna, sildenafil.

Wśród leków, które mogą być przyczyną nienaturalnie wydłużonego wzwodu, należy szczególną uwagę zwrócić na sildenafil. Związek ten uznawany jest za najskuteczniejszy środek do walki z zaburzeniami erekcji. Leki zawierające sildenafil od lat przypisywane są mężczyznom, którzy zmagają się z problemami ze wzwodem. Środki z sildenafilem są bardzo skuteczne, a towarzyszące im skutki uboczne są łagodne. Niestety, tak jak niemal przy każdym leku, tak i w przypadku sildenafilu niewłaściwe stosowanie zagraża zdrowiu, może stać się też przyczyną priapizmu.
Priapizm może pojawić się również wtedy, gdy leki na potencję zażywane są bez zaleceń lekarza. Zarówno lek wiodący, jak i Kamagra to środki, które można zażywać tylko przy wyraźnych zaburzeniach wzwodu. Dodatkowo przy tabletkach na potencję należy bezwzględnie przestrzegać zalecanych dawek. Przedawkowanie może zakończyć się leczeniem szpitalnym.

Leczenie priapizmu – jak wygląda?

Priapizmu niedokrwiennego nie można lekceważyć. Dolegliwość ta wymaga natychmiastowej interwencji. Bagatelizowanie priapizmu może doprowadzić do uszkodzenia tkanek przez zalegającą w ciałach jamistych krew. W przypadku długiej i bolesnej erekcji, która utrzymuje się około 4 godzin i jest przyczyną dużego dyskomfortu, należy udać się na SOR, gdzie zalegająca w ciałach jamistych krew zostanie usunięta. Zabieg ten przeprowadzany jest przy znieczuleniu. Do oczyszczenia ciał jamistych używana jest cienka igła, za pomocą której krew jest odsysana, aż do przywrócenia normalnego stanu. Następny krok to środki zapobiegawcze nawrotom priapizmu niedokrwiennego.

Możliwość komentowania Priapizm – co to jest i z czego wynika? została wyłączona