Zawroty głowy – o czym świadczą?
Pojawiające się od czasu do czasu zawroty głowy, są całkowicie normalnym zjawiskiem, które nie powinno budzić niepokoju. Problem pojawia się wtedy, kiedy zawroty głowy regularnie powracają, a przy tym stają się naprawdę dokuczliwe. Co wówczas można zrobić i kiedy należy udać się do lekarza?
Zawroty głowy zdarzają się niemal każdemu. Powody tego zjawiska są różne. Czasami jest to zbyt intensywny wysiłek fizyczny, nagła zmiana pozycji ciała, np.przejście z leżenia do siadu. Osłabienie oraz spadek ciśnienia również mogą spowodować nieprzyjemne zawroty. Niektórzy nadmiernie bagatelizują to zjawisko, zapominając, że czasami zawroty głowy świadczą o groźnych chorobach.
Skąd biorą się zawroty głowy?
Do utrzymywania równowagi przez organizm niezbędna jest pełna współpraca nerwu słuchowego, jąder przedsionkowych w móżdżku i mózgu oraz błędnika. Ten skomplikowany mechanizm czasami może ulec zaburzeniu, co prowadzi do wystąpienia zawrotów głowy. Zazwyczaj nie są one w żaden sposób niebezpieczne, ani groźne dla zdrowia. Kiedy z problemem warto udać się do lekarza?
Zawroty głowy – kiedy konieczna jest natychmiastowa pomoc?
Czasami zawroty głowy są powodem do natychmiastowej interwencji lekarza. Wówczas należy udać się na pogotowie, aby uniknąć stanu zagrożenia życia. Do takich momentów należy udar, który da się rozpoznać po objawach, takich jak drętwienie rąk i nóg, słabość i zaburzenia mowy, które idą wraz z zawrotami głowy. Kiedy jeszcze konieczna jest wizyta na pogotowiu?
Sepsa – w tym przypadku oprócz zawrotów pojawiają się również biegunka i wymioty, wysypka na całym ciele, lub w niektórych partiach oraz wysoka gorączka,
Wstrząs toksyczny – nagły spadek ciśnienia, wysypka oraz wysoka gorączka połączona z bólem głowy, gardła i zawrotami to sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.
Wszystkie wyżej wymienione sytuacje to moment, kiedy interwencja lekarza jest niezbędna. Zlekceważenie danych objawów może doprowadzić do śmierci osoby, u której wystąpiły.
Kiedy należy udać się na badania?
Czasami zawroty głowy to jedyny niepokojący objaw, któremu nie towarzyszą inne dolegliwości, nie jest on wskazaniem do szybkiej wizyty na pogotowiu. Badania jednak wykonać warto, by dowiedzieć się, co dzieje się z naszym organizmem. O czym mogą świadczyć nawracające zawroty głowy?
- anemia
- miażdżyca
- hipoglikemia
- choroba Meniere’a
- niewydolność tętnic
Bardzo niepokojącym zjawiskiem są zawroty głowy, które trwają przez wiele dni, gdyż mogą one świadczyć o tym, że doszło do urazu błędnika lub też nerwu przedsionkowego.
Zawroty głowy, które pojawiają się od czasu do czasu i szybko, samoistnie ustępują nie są większym powodem do niepokoju. Dobrze jednak zadbać wówczas o odpowiednią ilość snu, właściwe nawodnienie oraz odpowiednie odżywienie organizmu i relaks.