Pierwiastki śladowe wspierające prawidłową potencję
Jednym z najważniejszych hormonów w męskim organizmie jest testosteron. Odpowiada on między innymi za sprawność seksualną. Testosteron jest odpowiedzialny też za charakterystyczne dla płci męskiej cechy wyglądu oraz zachowania, w tym odczuwanie podniecenia seksualnego. Testosteron jest ważny również z innych powodów, wpływa on na właściwy metabolizm węglowodanów, a także białek oraz tłuszczów. Spadek testosteronu, który następuje z wiekiem, powoduje nieprzyjemne objawy, takie jak otyłość, skłonność do złych nawyków, rezygnacja z aktywności fizycznej, mniejsza odporność na stres. Dodatkowy objaw spadku testosteronu to zanik libido i problemy z potencją, które bardzo często źle wpływają na relacje w związku.
Objawy spadku testosteronu:
- Mniejsze zainteresowanie aktywnością seksualną
- Problemy z osiągnięciem wzwodu
- Ginekomastia – powiększenie się piersi
- Spadek siły oraz powolny zanik mięśni
- Większy poziom tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicach brzucha
- Zwiększone wypadanie włosów
- Wahania nastrojów, ogólne rozdrażnienie
Objawy te można znacznie złagodzić, między innymi poprzez aktywność fizyczną, która przyczyni się do zachowania prawidłowej wagi. Przydatne będzie również ograniczenie używek oraz dbanie o swoje menu.
Jakie pierwiastki śladowe pomogą utrzymać sprawność seksualną na wysokim poziomie?
Spadek testosteronu nie musi oznaczać końca aktywności seksualnej. Wystarczy zadbać o swoje ciało i dać mu odpowiednie wsparcie w postaci witamin i minerałów, które mają wpływ na procesy biochemiczne w organizmie. Niedobory pewnych substancji prowadzą do zmniejszenia ilości plemników oraz zaburzeń erekcji, wśród nich wymienia się najczęściej:
- Magnez – zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty, ma duży wpływ na potencję, dodatkowo reguluje też układ nerwowy i wspiera pracę układu sercowo – naczyniowego.
- Wapń – kontroluje produkcję hormonów i dba o ich równowagę, pomaga walczyć z przedwczesnym wytryskiem.
- Potas – odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowych, jego rolą jest także regulowanie ciśnienia, dodatkowo ma on wpływ także na wytrzymałość organizmu i właściwą pracę serca.
- Cynk – to właśnie niedobór tego pierwiastka ma największy wpływ na gwałtowny spadek testosteronu odpowiedzialny za impotencję, nawet u młodych mężczyzn. Niedobory cynku mogą prowadzić też do niepłodności. U starszych mężczyzn pojawia się upośledzenie wchłaniania cynku, dlatego warto zadbać o jego suplementację.
- Selen – ważny składnik spermy.
- Żelazo – zapobiega pojawianiu się wadliwych plemników poprzez przenoszenie tlenu przez erytrocyty.
- Fosfor – stymuluje produkcję androgenów poprzez aktywne uczestnictwo w tworzeniu lecytyny.
W jaki sposób magnez wspiera męską sprawność seksualną?
Wśród substancji aktywnych mających największy wpływ na potencję najczęściej wymienia się magnez. Substancja ta ma podwójne znaczenie dla organizmu, ponieważ nie tylko aktywnie wpływa na sprawność seksualną, ale też wspomaga wchłanianie wapnia, miedzi oraz cynku, które również są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z badań wynika jednoznacznie, że rola magnezu w utrzymaniu potencji jest bardzo ważna.
- Magnez prowadzi do wzrostu wolnej frakcji testosteronu w organizmie, dzięki czemu hormon jest aktywny i może wspierać potencję.
- Magnez zwiększa poziom testosteronu, co jest szczególnie ważne u mężczyzn w podeszłym wieku.
- Magnez i witamina B6 obniżają stężenie prolaktyny, dzięki czemu nie dochodzi do znacznego rozrostu piersi.
- Stany depresyjne oraz przewlekły stres, mogą mieć bardzo zły wpływ na sprawność seksualną.
- Magnez zwiększając poziom serotoniny, przyczynia się do złagodzenia problemów natury psychologicznej.
Magnez działa przeciwutleniająco, co zmniejsza ryzyko pojawienia się nowotworu prostaty.
Nawet o 24% może podwyższyć się poziom testosteronu u osób, które dbają o suplementację magnezu. Skuteczność tego pierwiastka śladowego można podbić aktywnością fizyczną oraz właściwą dietą. Wyeliminowanie niedoborów magnezu w organizmie pozwoli uniknąć znacznego spadku siły oraz zmniejszenia mięśni. Magnez ma duży wpływ na przewodzenie impulsów nerwowych przez włókna mięśniowe, dzięki czemu wspiera ich pracę. Pierwiastek śladowy dodatkowo dba o naczynia krwionośne, dzięki czemu mogą one pracować prawidłowo i dostarczać krew do ciał jamistych członka, umożliwiając osiągnięcie erekcji.
Magnez ma pozytywny wpływ również na pracę układu nerwowego i hormonalnego, poprawia samopoczucie, pomaga radzić sobie ze stanami depresyjnymi.
Jakie czynniki źle wpływają na aktywność seksualną?
Nadwaga ma bardzo zły wpływ na potencję. Nadużywanie alkoholu, dieta oparta na produktach przetworzonych, duża ilość węglowodanów i tłuszczu również nie sprzyja zachowaniu sprawności seksualnej. Brak aktywności fizycznej oraz niedobory pierwiastków śladowych to kolejne przyczyny zaburzeń.
Jak odbudować potencję?
Powodów pojawienia się problemów z potencją jest bardzo wiele. Zazwyczaj są one ściśle związane z używkami. Nadmiar papierosów i alkoholu destrukcyjnie wpływa na cały organizm, również na sprawność seksualną. Ograniczenie lub rezygnacja z używek to pierwszy krok do pozbycia się problemów. Bardzo ważne jest również wprowadzenie aktywności fizycznej oraz zmiana nawyków żywieniowych. Odpowiednia suplementacja preparatami zawierającymi cynk, potas oraz magnez również pomaga w uregulowaniu problemów z potencją. W przypadku, gdy zaburzenia erekcji się utrzymują, można sięgnąć po leki, takie jak Kamagra oraz lek wiodący.