Cholesterol a potencja
Brak wzwodu lub erekcja niewystarczająca do odbycia pełnego stosunku to problem wielu mężczyzn w różnym wieku. Problem często związany jest ze spadkiem testosteronu, jednak powodów zaburzeń erekcji jest o wiele więcej. Równie popularnym czynnikiem wywołującym impotencję jest wysoki poziom cholesterolu w organizmie. Właśnie dlatego lekarz, do którego zgłasza się pacjent z zaburzeniami erekcji, kieruje go na badanie stężenia cholesterolu.
Podwyższony cholesterol pojawia się u bardzo wielu Polaków w wynikach badań ogólnych. Niestety nieprawidłowość ta ciągle jest lekceważona, prawdopodobnie ze względu na to, jak często występuje. Bagatelizowanie podwyższonego cholesterolu może mieć jednak bardzo złe skutki, takie jak problemy z osiągnięciem pełnego wzwodu.
Stężenie cholesterolu – dopuszczalne normy
Nie każdy wie, w jaki sposób dokonuje się pomiaru poziomu cholesterolu oraz jakie są dopuszczalne normy stężenia dla dorosłych mężczyzn. W prawidłowo funkcjonującym organizmie mężczyzny po 20 roku życia mogą występować następujące stężenia:
Całkowity cholesterol: 125-200 mg/dl
LDL: mniej niż 100 mg/dl
HDL: co najmniej 40 mg/dl
Nie-HDL: mniej niż 130 mg/dl
Triglicerydy: mniej niż 150 mg/dl
Równowaga lipidowa może być zaburzona przez wiele czynników. Najczęściej powodem są złe wybory żywieniowe. Wysoka zawartość tłuszczów w codziennej diecie, mnogość produktów wysoko przetworzonych, objadanie się słodyczami to wszystko ma wpływ na cholesterol. Zdrowiu pod tym względem nie sprzyja też wypalanie dużej ilości papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia to kolejne przyczyny wysokiego poziomu cholesterolu. Dlaczego warto starać się obniżyć zły cholesterol? Przede wszystkim dla zdrowia i dłuższego życia. Wysoki poziom cholesterolu to nie tylko problemy z potencją, ale też rozwój choroby wieńcowej oraz częsta przyczyna zawałów serca.
Badanie cholesterolu przy problemach z potencją
W jaki sposób cholesterol wpływa na potencję? Wyjaśnienie jest bardzo proste. Pod wpływem zbyt wysokiego poziomu cholesterolu dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych, co skutkuje słabnącą erekcją. Jeśli dochodzi do zwężenia naczyń to nawet podczas silnego podniecenia krew nie ma szans w pełni dotrzeć do ciał jamistych w członku. Penis staje się w rezultacie mniej sztywny, a w trakcie zaburzenia erekcja często zanika.
Niewielka średnica naczyń, które są odpowiedzialne za doprowadzenie krwi do ciał jamistych członka to dodatkowy czynnik pogłębiający zaburzenia wzwodu. Zaburzenia erekcji często uważane są za jeden z pierwszych symptomów rozwijającej się miażdżycy.
Wizyta u lekarza i odpowiednie badania
Zaburzenia potencji wciąż uważane są przez mężczyzn za wstydliwy problem, stąd też bierze się zwlekanie z wizytą u specjalisty. Nie należy obawiać się lekarza, lecz jak najszybciej udać się na wizytę po skierowanie na odpowiednie badania. Specjaliści na co dzień zmagają się z bardzo wieloma przypadkami zaburzeń wzwodu, więc przyjście z takim problemem nie powinno być powodem do skrępowania.
Wczesne rozpoczęcie leczenia sprzyja wyzdrowieniu. Zbicie wysokiego poziomu cholesterolu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Dodatkowo dzięki temu można przywrócić też sobie pełną sprawność seksualną. Zbijanie złego cholesterolu obejmuje w pierwszej kolejności zmianę diety. Lepsze nawyki żywieniowe oraz wprowadzenie do swojego życia aktywności fizycznej powinno dać bardzo pozytywne efekty zdrowotne, oraz poprawić jakość życia seksualnego.