Czym jest impotencja
Seks stanowi istotny element związków oraz całego życia. Wszelkie zaburzenia w sferze seksualnej są nienaturalne, często świadczą też o tym, że w organizmie rozwija się stan chorobowy. Popęd i naturalne potrzeby zaspokajać można na różne sposoby, niekoniecznie będąc w stałym związku. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy niemożność zaspokojenia popędu wynika z powodu impotencji.
Czym dokładnie jest impotencja?
Impotencję definiuje się jako problem z odbyciem stosunku seksualnego u mężczyzn. U kobiet zaburzenia w sferze seksualnej są zazwyczaj związane z oziębłością i nienaturalnie niskim poziomem libido. Impotencja oznacza całkowity brak erekcji lub wzwód zanikający. Jedno i drugie powoduje problemy ze współżyciem. Przyczyny impotencji są bardzo różnorodne, często są wynikiem różnych chorób atakujących organizm, czasami jednak mają podłoże psychogenne. Problem jest pogłębiany przez stygmatyzowanie oraz brak zrozumienia i akceptacji w społeczeństwie.
Na czym polega impotencja psychogenna?
Zaburzenie to jest związane z blokadą psychiczną, która sprawia, że mimo odczuwanego podniecenia seksualnego ciało nie współpracuje i wzwód się nie pojawia. Przyczyny impotencji psychogennej bardzo często związane są z traumami z przeszłości. Powodem zaburzeń wzwodu wynikających z psychiki często są też wspomnienia związane z pierwszymi doświadczeniami seksualnymi, które okazały się niezgodne z oczekiwaniami.
Pozostałe przyczyny impotencji
Impotencja nazywana też problemami ze wzwodem może mieć podłoże somatyczne. Sprawność seksualna to synonim pełnego zdrowia. W momencie kiedy następuje jakiekolwiek zaburzenie sfery intymnej, może oznaczać to, że organizm informuje nas o zmianach chorobowych, jakie w nim zachodzą. Czasami problemy ze wzwodem wynikają z podwyższonego poziomu cholesterolu, bywa też, że powodem zaburzeń erekcji jest cukrzyca. Pojawiające się nieudolne próby współżycia, wywołują kompleksy oraz pogorszenie samopoczucia.
Jak wygląda leczenie impotencji?
Leczenie impotencji należy rozpocząć od wizyty u lekarza, który znajdzie przyczynę problemu. Odpowiednia diagnoza to pierwszy krok do odzyskania sprawności seksualnej. Bardzo często do pełnego wyzdrowienia nieodzowna jest zarówno terapia u seksuologa, jak i psychologa. Jeśli przyczyną zaburzeń seksualnych jest inne schorzenie, to należy je również wyleczyć.