Hemochromatoza – czym jest i jak ją leczyć?
Nawet 150 milionów mężczyzn na całym świecie może zmagać się z zaburzeniami wzwodu. Najnowsze badania wykazały, że skala zjawiska jest zatrważająco wysoka. Coraz więcej pojawia się też przyczyn problemu ze wzwodem. Wbrew powszechnie panującym opiniom, przekroczenie 40 – tego roku życia nie jest automatycznie powodem obniżenia sprawności seksualnej. Dodatkowo spadek libido oraz problemy z osiągnięciem erekcji to nie jest przypadłość związana wyłącznie z wiekiem. Nawet młodzi mężczyźni mogą doświadczać problemów ze wzwodem. Zaburzenia sfery seksualnej często podyktowane są groźnymi chorobami, takimi jak hemochromatoza. Na czym dokładnie ta choroba polega i dlaczego jest takim zagrożeniem dla sprawności seksualnej?
Hemochromatoza – w jaki sposób wpływa na męską potencję?
Hemochromatoza pierwotna (wrodzona) należy do chorób genetycznych. Schorzenie jest związane z nadmiarem żelaza odkładającego się w tkankach oraz narządach. Duże ilości żelaza prowadzą do niewydolności wielu narządów, które nie mogą funkcjonować prawidłowo. Do gromadzenia żelaza dochodzi też w jądrach, przez co ich praca również zostaje zaburzona. Dodatkowo choroba ta jest powiązana z wieloma powikłaniami, takimi jak spadek libido, bezpłodność oraz zaburzenia wzwodu.
Przyczyną występowania hemochromatozy jest zaburzony metabolizm żelaza. Pierwiastek ten jest wchłaniany w nadmiernych ilościach, co ma destrukcyjny wpływ na cały organizm również na potencję i płodność. W Polsce nawet 3,8 miliona osób może być nosicielami hemochromatozy wynikającej z mutacji genu HFE.
Hemochromatoza postępuje, a wraz z jej rozwojem dochodzi do coraz większego nagromadzenia żelaza. Zagrożone staje się funkcjonowanie wielu organów w tym nerek, trzustki oraz serca. Podczas postępu choroby dochodzi też do zaburzeń sfery seksualnej spowodowanych niewłaściwym funkcjonowaniem przysadki mózgowej odpowiedzialnej za produkowanie hormonów płciowych oraz zachowywanie ich równowagi. Do nagromadzenia żelaza dochodzi także w jądrach, co szybko skutkuje zaburzeniami erekcji. Z czasem kolejne narządy ulegają uszkodzeniu, a gospodarka hormonalna staje się rozchwiana. W wyniku zaburzeń hormonalnych często dochodzi do gwałtownego spadku testosteronu, co przekłada się na zanik zainteresowania seksem oraz problemy z osiągnięciem wzwodu. Mężczyźni chorzy na hemochromatozę często miewają kłopoty z zapłodnieniem partnerki. Zaburzenia sfery seksualnej to nie jedyne problemy wywołane przez chorobę. Z czym jeszcze muszą mierzyć się mężczyźni, u których wykryto hemochromatozę i jakie są pierwsze symptomy schorzenia?
Hemochromatoza – jak ją rozpoznać?
Hemochromatoza na samym początku może być trudna do wykrycia, wszystko przez bardzo niejasne objawy. W pierwszej fazie rozwoju schorzenia pojawiają się często bóle stawów, dolegliwości bólowe w obrębie brzucha, zmęczenie oraz osłabienie organizmu. Te symptomy pojawiają się przy wielu schorzeniach, a z racji tego, że hemochromatoza jest dosyć rzadka, to często pełna diagnoza następuje, kiedy dochodzi do zaawansowania choroby. Pierwsze objawy hemochromatozy często mylone są z reumatoidalnym zapaleniem stawów, czy zespołem jelita drażliwego.
Hemochromatoza dotyka często mężczyzn pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. W przypadku kobiet do pierwszych objawów dochodzi zazwyczaj po menopauzie, kiedy nadmiar żelaza przestaje być wydalany wraz z comiesięcznym krwawieniem menstruacyjnym.
Leczenie hemochromatozy – jak wygląda i kiedy je rozpocząć?
Tak, jak w przypadku niemal każdej choroby, taki i przy hemochromatozie najlepsze rezultaty uzyskać można przy wczesnej diagnozie i rozpoczęciu leczenia. Odpowiednie kroki należy podjąć, zanim schorzenie doprowadzi do głębokich uszkodzeń wewnątrz organizmu. Przy zauważeniu u siebie niepokojących objawów należy jak najwcześniej udać się do lekarza, pozwoli to zapobiec impotencji, czy schorzeniu tak niebezpiecznemu, jak marskość wątroby.
Leczenie hemochromatozy polega przede wszystkim na obniżeniu poziomu żelaza w organizmie, co przekłada się na zmianę diety oraz częste upuszczanie krwi. Regularne oczyszczanie organizmu z nadmiaru żelaza pozwala złagodzić objawy hemochromatozy, takie jak złe samopoczucie, bóle brzucha, czy przewlekłe zmęczenie. Odpowiednie leczenie choroby pozwala też mężczyznom powrócić do pełnej sprawności seksualnej.