W jakim wieku pojawiają się problemy z erekcją
Zauważyłeś u siebie spadek sprawności seksualnej, mimo młodego wieku? Problemy z potencją nie są typowe wyłącznie dla mężczyzn w podeszłym wieku! Wiele zależy od stylu życia, w tym diety, aktywności ruchowej oraz czynników psychologicznych. Co może wywołać zaburzenia sfery seksualnej i jak ich uniknąć?
Obniżenie poziomu testosteronu
Szczyt możliwości seksualnych mężczyźni osiągają między 20 a 30 rokiem życia. W tym wieku stężenie testosteronu w organizmie jest najwyższe. Około 40 roku życia poziom testosteronu spada, to właśnie wtedy obniża się także libido oraz pojawiają się problemy z erekcją. Oczywiście nie u każdego zauważa się takie zależności, każdy organizm jest inny i nie warto kierować się schematami.
Często zdarza się, że seniorzy w wieku 60+ nadal mogą pochwalić się dobrą formą w sferze seksualnej. Na męską potencję składają się różne czynniki. Czasami 20 – latek może uskarżać się na zanik erekcji. Wiek nie jest wyznacznikiem problemów ze wzwodem.
Skąd biorą się problemy z potencją?
Zaburzenia sprawności seksualnej miewają różne podłoże. Bardzo często winna jest dieta. Zbyt duża ilość tłuszczów, cukru, sztucznych polepszaczy smaku i konserwantów może mieć bardzo duży wpływ na spadek libido i pojawienie się problemów ze wzwodem. Nie bez znaczenia są także używki, nadmiar alkoholu i papierosów działa na organizm destrukcyjnie, również, jeśli chodzi o sferę seksualną. Na zaburzenia wzwodu często uskarżają się też mężczyźni chorujący na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze oraz miażdżycę. Czynnikiem wywołującym problemy z erekcją są też choroby nerek i wątroby. Brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia to kolejna przyczyna spadku libido oraz zaniku erekcji. Regularne treningi sprawiają, że organizm jest sprawny, silny i wytrzymały. Sport pomaga utrzymać też testosteron w normie, co przekłada się na większe możliwości łóżkowe.
Przekroczenie 40 roku życia nie oznacza pojawienia się zaburzeń wzwodu czy spadku zainteresowania seksem. Mężczyźni prowadzący zdrowy styl życia mogą utrzymać szczytową formę nawet do późnej starości. Złe nawyki często powodują zaburzenia wzwodu nawet u 20 – latków.
Impotencja psychogenna – co warto o niej wiedzieć?
Emocje i psychika również mają duże znaczenie jeśli chodzi o potencję. Zaburzenia erekcji na tle psychogennym mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Często występują one jednak u młodych mężczyzn, którzy zmagają się z kompleksami. Jakie jeszcze czynniki psychogenne wpływają na problemy z erekcją?
- przewlekły stres,
- przemęczenie,
- brak jakościowego snu i wypoczynku
- kompleksy, zaburzone postrzeganie swojego ciała
- choroby psychiczne w tym stany lękowe lub depresja
- problemy w związku, toksyczna relacja
- lęk przed tym, że nie sprosta się zadaniu, strach przed niechcianą ciążą
- nadmiar używek
- doświadczenie molestowania seksualnego lub inne traumy związane ze sferą seksualną.
Bez względu na przyczynę problemy ze wzwodem nie są normalnym stanem, często świadczą one o rozwoju choroby w organizmie. Zaburzenia potencji są nieprawidłowością, którą należy leczyć zarówno wtedy, kiedy problem leży w organizmie, jak i w psychice. Skonsultowanie się z lekarzem pozwoli rozpocząć leczenie i przywrócić sobie pełną sprawność seksualną. Lekarz pierwszego kontaktu po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem skieruje go do właściwego specjalisty urologa, seksuologa lub androloga.
Leczenie zaburzeń wzwodu
Leczenie zaburzeń wzwodu rozpoczyna się od znalezienia przyczyny oraz jej zlikwidowanie. Zmiana nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie aktywności fizycznej również jest bardzo pomocne. Na czas leczenia lekarz może przepisać tabletki, takie jak Cialis lub Kamagra, które mają na celu doraźną pomoc przy zaburzeniach wzwodu. Kolejny krok to właściwe badania, farmakoterapia lub w przypadku impotencji psychogennej terapia poznawczo behawioralna.