Płodność a potencja
Wiele osób myli pojęcia płodności i potencji, tymczasem są to dwa oddzielne zagadnienia. Płodnych mężczyzn często dotykają zaburzenia erekcji, natomiast pełna sprawność seksualna nie musi iść w parze z płodnością. Dzięki znajomości tych faktów łatwiej jest leczyć poszczególne zaburzenia.
Do pewnego czasu popularne było korzystanie z terminu “impotencja” do określania wszelkich zaburzeń wzwodu. Terminu tego używali również lekarze, jednak dziś powoli się od niego odchodzi. Impotencja zaczyna się kojarzyć bardzo negatywnie, słowo to sugeruje wręcz, że problem, z którym się zmagamy, jest nieodwracalny. Zamiast o impotencji, coraz częściej mówi się o zaburzeniach erekcji, które objawiają się na różne sposoby, a do tego są odwracalne.
Różnice między płodnością a potencją
Potencja to z definicji zdolność do osiągnięcia i utrzymania pełnego wzwodu, który pozwoli na odbycie stosunku, zakończonego ejakulacją. Płodność z kolei to zdolność do prokreacji składa się na nią ruchliwość oraz ilość plemników. Od wieków sprawność seksualna kojarzona była z płodnością. Niestety odbycie stosunku zakończonego przekazaniem nasienia nie jest równoznaczne ze spłodzeniem dziecka. Jeśli chodzi o niepłodność u kobiet i mężczyzn, to stoi ona na takim samym poziomie. Według badań problem dotyczy 40% mężczyzn i 40% kobiet.
Nawet jeśli problemy z erekcją nie występują, to nie oznacza to automatycznie zdolności do spłodzenia dziecka. Potencja i płodność w żaden sposób się nie zazębiają. Przyczyny problemów z potencją, a problemów z płodnością mogą być jednak podobne. Zaburzenia erekcji oraz niepłodność często wynikają ze zbyt niskiego poziomu testosteronu w organizmie, co wpływa nie tylko na jakość plemników, ale też na zdolność do osiągnięcia i utrzymania wzwodu.
Jak leczy się zaburzenia erekcji?
Zaburzenia erekcji są o wiele łatwiejsze do wyleczenia niż problemy z płodnością. Zazwyczaj wystarcza stosowanie odpowiednich leków, takich jak lek wiodący lub Kamagra. Dodatkowo czasami konieczne jest też wdrożenie terapii u seksuologa, jeśli problem leży w psychice lub u innego lekarza, gdy przyczyną zaburzeń erekcji są choroby somatyczne. Proces leczenia niepłodności zazwyczaj jest o wiele bardziej złożony.
Leczenie niepłodności – jak przebiega?
Pierwszym krokiem w przypadku niepłodności jest zdiagnozowanie jej przyczyny, co wymaga bardzo wielu badań. Najważniejszym z nich jest badanie nasienia, jeśli zostaną w nim zauważone jakieś nieprawidłowości, to konieczne staje się wdrożenie dalszych działań. Lekarz zleca badania krwi oraz moczu. Dodatkowo wykonać też należy badania prostaty oraz hormonów. Kiedy źródło problemu zostanie ustalone, wprowadzić można farmakoterapię, odpowiednie suplementy lub zastrzyki, których zadaniem jest wyregulowanie poziomu cholesterolu w organizmie. Czasami konieczna jest też interwencja chirurga. Dobrą decyzją będzie też zmiana stylu życia, wprowadzenie lepszych nawyków żywieniowych i wdrożenie do naszej codzienności aktywności fizycznej. Zalecana jest też redukcja stresu.