Zaburzenia erekcji

 

O zaburzeniach erekcji mówi się i pisze coraz więcej. Mimo to, dla wielu mężczyzn to nadal wstydliwy problem. Wstydliwy, ale coraz bardziej powszechny. Na kłopoty z erekcją narzeka 2% mężczyzn, którzy nie ukończyli 25 lat. Wśród panów po czterdziestce, do tego typu problemów przyznaje się ponad 30%. U seniorów problem ten wynika częściowo z naturalnych zmian w organizmie zachodzących wraz z wiekiem i dotyczy 60%.

Skąd biorą się zaburzenia erekcji? Seks jest bardziej skomplikowany niż nam się wydaje. Aby akt seksualny rozpoczął się, przebiegł prawidłowo i zakończył, w organizmie mężczyzny musi zajść kilka ważnych procesów. Pierwszym jest popęd, który w określonej sytuacji powoduje podniecenie seksualne i związaną z nim potrzebę odbycia stosunku. Kolejny, to przekazanie owych doznań do rdzenia kręgowego i centrum erekcji czyli komórek jamistych usytuowanych w członku. Proces trzeci, to napełnienie owych komórek krwią, co jest bezpośrednią przyczyną wzwodu. Kłopoty z tym ostatnim mogą być spowodowane zaburzeniami na każdym z tych poziomów. Najczęściej jednak powodują je problemy z ukrwieniem penisa. Problemy te są z kolei skutkiem nieprawidłowości w zakresie krążenia krwi w organizmie. Do problemów tych prowadzi podwyższony poziom złego cholesterolu, nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie i miażdżyca. Wymienione wyżej przyczyny, specjaliści zaliczają do organicznych. Oprócz nich, kłopoty ze wzwodem mogą być spowodowane czynnikami psychogennymi i mieszanymi. Psychogenne czynniki skutkujące słabą kondycją w sypialni to między innymi lęk. Pojawia się on w przypadku długich przerw w aktywności seksualnej i niepowodzeń w tym zakresie. Może być również spowodowany kompleksami związanymi z wyglądem członka, jego rozmiarem itp. Powodem lęku jest często obawa przed zarażeniem się wirusem HIV lub inną chorobą weneryczną. Nierzadko u podstaw lęku tkwi obawa przed niechcianą ciążą. Zaburzenia erekcji mogą być wywołane lękiem powstałym na skutek krytyki partnerki, niemożności sprostania jej wymaganiom, nieudanej inicjacji seksualnej.

Diagnoza zaburzeń erekcji. Zaburzenia erekcji często są pierwszym zwiastunem innej choroby ogólnej. Jeśli występują regularnie, trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu, powiedzieć o problemie i poddać się zleconym badaniom. Kłopotów z erekcją nie można lekceważyć, ponieważ często są one widocznym objawem poważnej choroby, która nie daje się we znaki w żaden inny sposób. Słaba erekcja może zwiastować cukrzycę, miażdżycę, problemy z krążeniem i wiele innych schorzeń ogólnoustrojowych. Bez takiej diagnozy nie da się leczyć kłopotów z erekcją, ponieważ powodujące je przyczyny będą nieznane i nie usunięte. Po diagnozie i wykluczeniu schorzenia ogólnego, lekarz pierwszego kontaktu kieruje do specjalisty – urologa, który bada, czy zaburzenia te nie są spowodowane na przykład nieprawidłową budową członka. Po wykluczeniu ogólnych i miejscowych przyczyn kłopotów z erekcją, najprawdopodobniej zostaniesz skierowany do seksuologa. Specjalista ten sprawdzi, czy Twoje kłopoty nie mają podłoża psychicznego.

Leczenie zaburzeń erekcji. Leczenie tego typu zaburzeń zależy od tego, jaka przyczyna je wywołała. Jeśli jest to choroba ogólna – wdraża się leczenie tej choroby za pomocą leków, odpowiedniej diety i stylu życia. Jeśli problemy z erekcją wywołane są miejscowo, proponuje się próżniowe aparaty wspomagające lub leczenie chirurgiczne. Jeśli przyczyna słabej kondycji seksualnej leży w psychice, proponuje się psychoterapię indywidualną lub grupową. W trakcie rozmów z terapeutą, mężczyzna przepracowuje swoje emocje związane z seksem. Powoli dociera do przyczyny swoich kłopotów, jaką jest najczęściej lęk. Z pomocą terapeuty dociera też do zdarzeń, które go wywołały, co pomaga spojrzeć na nie w inny sposób niż lękowy. Psychoterapia uczy innego podejścia do siebie i problemu. Buduje poczucie wartości mężczyzny w tej sferze. Nierzadko terapeuta współpracuje też z partnerką mężczyzny, by nie powtarzała zachowań generujących lęk i źle wpływających na ich wzajemną relację. Zobacz na Kamagra

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

One thought on “Zaburzenia erekcji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *