Wysoki poziom cholesterolu a problemy ze wzwodem

Słabnąca erekcja nie zawsze ma związek z wiekiem i spadkiem poziomu testosteronu we krwi. Często przyczyna jest zupełnie inna, choć również związana z ogólnym funkcjonowaniem organizmu. To właśnie dlatego lekarz, któremu mówimy o problemach ze wzwodem, w pierwszej kolejności wypisuje m.in. skierowanie na badanie stężenia cholesterolu we krwi.

„Wyniki mam dobre, tylko cholesterol trochę za wysoki” takimi słowami wielu Polaków kwituje wykonywane cyklicznie badania ogólne organizmu. Niestety, problem podwyższonego stężenia cholesterolu we krwi jest bardzo często bagatelizowany. To błąd, za który możemy zapłacić m.in. problemami ze wzwodem.

Stężenie cholesterolu – norma dla mężczyzny

Poziom cholesterolu mierzy się w miligramach na decylitr (mg/dl). U dorosłego mężczyzny (powyżej 20. roku życia) wyniki powinny mieścić się w poniższej normie:


Całkowity cholesterol: 125-200 mg/dl

LDL: mniej niż 100 mg/dl

HDL: co najmniej 40 mg/dl

Nie-HDL: mniej niż 130 mg/dl

Triglicerydy: mniej niż 150 mg/dl


Niestety, wiele czynników wpływa negatywnie na równowagę lipidową naszego organizmu. Podstawowym błędem jest zła dieta – bogata w tłuszcze, produkty wysokoprzetworzone, nadmiar słodyczy itp. Na poziom cholesterolu negatywnie wpływa też brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i stosowanie innych używek. Jeśli w porę nie wprowadzimy zmian, odkładająca się w ścianach tętnic blaszka miażdżycowa spowoduje groźne dla organizmu powikłania. Doprowadzają one do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, w tym nawet do choroby wieńcowej i zawału serca.

Problem z potencją? Zbadaj cholesterol!

Zbyt wysoki poziom „złego” cholesterolu LDL we krwi powoduje zawężenie naczyń krwionośnych. Gdy światło tętnic jest coraz mniejsze, erekcja słabnie. Do ciał jamistych prącia nie napływa już tyle krwi co kiedyś. W rezultacie nawet przy silnym podnieceniu wzwód jest słabszy, a penis mniej sztywny. Erekcja trwa krócej i może zacząć zanikać nawet w trakcie stosunku.


Naczynia doprowadzające krew do męskiego członka mają niezwykle małą średnicę. Wynosi ona zaledwie 0.6-0.7 mm. Tymczasem np. naczynia wieńcowe, które doprowadzają krew do serca, mają średnicę od 2 do 5 mm. To właśnie dlatego zaburzenia erekcji uznawane są za jeden z pierwszych objawów zmian miażdżycowych.

Idź do lekarza

Choć dla wielu panów mówienie o swojej sprawności seksualnej jest stresujące, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Warto pamiętać, iż problemy z potencją mają miliony Polaków. Dla lekarza takie nieprawidłowości nie są żadną nowością. Informacja o nich daje za to ważną wskazówkę o stanie zdrowia pacjenta.


Czym wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym większa szansa na całkowite pozbycie się problemu zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Na początku będzie ono obejmowało zmianę diety. Nie chodzi jednak o restrykcyjne głodówki czy szczegółowe jadłospisy układane przez dietetyka (choć w niektórych zaawansowanych przypadkach i to może być konieczne), lecz o modyfikację nawyków żywieniowych. Wprowadzenie tych zmian wyjdzie nam na zdrowie. Udane życie seksualne z pewnością jest tego warte!

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *