W jakim wieku mogą wystąpić problemy ze wzwodem?

Czujesz się jeszcze zupełnie młody, jednak twoja sprawność seksualna nie jest już taka jak kiedyś? Zauważyłeś u siebie problemy z potencją? Tak naprawdę zaburzenia erekcji nie dotykają wyłącznie starszych panów. Wpływ na to może mieć wiele czynników, m.in. dieta i styl życia.

Spadek poziomu testosteronu

Do 30. roku życia mężczyźni doświadczają szczytu swoich możliwości seksualnych. To właśnie w młodości stężenie testosteronu jest w ich wypadku najwyższe. Gdy mężczyzna dobiega 40-stki, produkcja tego najważniejszego męskiego hormonu płciowego zaczyna stopniowo spadać. Wtedy najczęściej panowie obserwują u siebie słabszą niż kiedyś czynność erekcyjną.


Jednak są i panowie po 60-tce, którzy wciąż mogą pochwalić się doskonałą formą i możliwościami w łóżku, którymi nie powstydziłby się niejeden 20-latek. Dzieje się tak, ponieważ męska potencja uzależniona jest od wielu czynników. Wiek to tylko jeden z nich.

Od czego zależy potencja

Na naszą sprawność seksualną przekłada się m.in. dieta, styl życia, obecność używek, a także ogólny stan zdrowia. Bardziej narażeni na problemy z potencją są panowie zmagający się z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, zmianami miażdżycowymi w obrębie naczyń krwionośnych, chorobami nerek czy wątroby. Duże znaczenie ma też aktywność fizyczna. Panowie, którzy ćwiczą minimum 3 razy w tygodniu, są bardziej sprawni i mają wyższe libido.


Wszystkie wymienione powyżej czynniki mogą przyczynić się do występowania problemów z potencją znacznie poniżej „granicznego” wieku, jakim jest 40-stka. Pacjentami seksuologów są nawet dwudziestokilkulatkowie, którzy zauważyli u siebie zaburzenia erekcji. W tym wypadku najczęściej jednak mamy do czynienia z problemami natury psychologicznej.

Zaburzenia erekcji o podłożu psychogennym

Problemy natury emocjonalnej i psychicznej mogą dotknąć mężczyzn w każdym wieku. Zdarzają się zarówno panom w sile wieku, jak i bardzo młodym.


Czynniki psychogenne, które mogą powodować zaburzenia wzwodu, to m.in.:

  • chroniczny stres,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • zaburzenia snu
  • czynniki osobowościowe (np. brak pewności siebie),
  • depresja i inne choroby psychiczne
  • konflikty w relacji partnerskiej,
  • lęk (np. przed niechcianą ciążą, brakiem satysfakcji partnerki),
  • nadużywanie alkoholu,
  • używanie substancji psychoaktywnych
  • traumy z przeszłości związane z molestowaniem seksualnym, gwałtem, przemocą itp.

Niezależnie od przyczyny, zaburzenia erekcji wskazują na poważne nieprawidłowości występujące w organizmie lub psychice mężczyzny. Najlepiej powiedzieć o nich specjaliście. Lekarz pierwszego kontaktu na podstawie wstępnego wywiadu oceni, czy pacjentem powinien zająć się urolog, androlog czy seksuolog.

Jak przebiega leczenie

Postawą leczenia problemów z potencją jest rozpoznanie przyczyny zaburzeń i wyeliminowanie jej. Na ten czas lekarz może przepisać pacjentowi tabletki na potencję, np. Cialis czy Kamagrę. Zapewne wypisze on też skierowanie na ogóle badania, m.in. moczu i krwi, stężenia glukozy, ciśnienia tętniczego itp. Czasem konieczne jest wprowadzenie farmakoterapii, czasem – zmiana diety i stylu życia, np. rzucenie palenia czy innych używek. W przypadku problemów z potencją o podłożu psychogennym wskazane może być rozpoczęcie psychoterapii.

Czy ten post był pomocny?

4.5 / 5. Vote count: 8

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *