Tabletki antykoncepcyjne i ich efekty uboczne

Tabletki antykoncepcyjne są jedną spośród najskuteczniejszych metod na zapobieganie ciąży. Dobranie odpowiedniej pigułki wymagać będzie przeprowadzenia dokładnego wywiadu z lekarzem, a czasami nawet także diagnostyki. Inne środki proponowane są nałogowym palaczkom, inne zaś kobietą w okresie karmienia piersią. Dlatego też, wybór musi być bardzo dokładny, żeby zastosowana metoda była bezpieczna i skuteczna. 

Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje 

Tabletki antykoncepcyjne mogą różnić się między sobą składem, jak i mechanizmem działania. Doustna antykoncepcja hormonalna doceniana jest od chwili, kiedy badania pokazały, iż progesteron i estrogen mają decydujące znaczenie w czasie współżycia w różnorodnych fazach cyklu miesięcznego. Zauważono, iż panie nie zachodzą w ciążę wtedy, kiedy w cyklu przeważa już progesteron. Dlatego też jego wersja syntetyczna miała ogromne znaczenie w czasie posuwania hormonalnej terapii antykoncepcyjnej. 

Dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna zawiera dwa typy hormonów żeńskich: estrogen i progestagen. Drugi z wymienionych odpowiada za hamowanie owulacji, doprowadzając do zmniejszenia przepuszczalności śluzu dla męskiego nasienia. Utrudnia to znacząco przetransportowanie komórki jajowej do macicy i ma wpływ na błonę śluzową, nie dopuszczając w tym przypadku do implantacji zarodka. Estrogen odpowiedzialny jest za zatrzymywanie rozwoju pęcherzyków w jajnikach. Z dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej nie będą mogły skorzystać panie: 

 • chore na raka odbytnicy, macicy, jajnika czy też piersi,
 • mające cukrzycę wraz z powikłaniami,
 • mające nadwagę albo otyłość,
 • palące tytoń po 35 roku życia,
 • karmiące piersią. 

Estrogen, który znajduje się w dwuskładnikowych pigułkach antykoncepcyjnych, wywołuje szybsze krzepnięcie krwi, dlatego więc panie cierpiące na zakrzepicę, nadciśnienie albo inne schorzenia mięśnia sercowego winny stosować inny sposób antykoncepcji. Estrogen ma bowiem wpływ na zwiększenie ryzyka występowania: zawału serca, udaru mózgu, zatoru płucnego albo zakrzepicy głębokich żył. Estrogeny odpowiadają za stabilizowanie błony śluzowej w macicy, dlatego też zapobiegają krwawieniu i polecane są one panią mającym niedokrwistość. 

Jednoskładnikowe antykoncepcyjne tabletki zawierają wyłącznie progestagen będący syntetycznym odpowiednikiem progesteronu. Odpowiadają one za zahamowanie owulacji i zwiększają lepkość kobiecego śluzu, po to, żeby był mniej przepuszczalny dla męskiego nasienia. Uniemożliwia to zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy. Skuteczność opisywanej metody jest bardzo wysoka, niemniej jednak konieczne jest zachowanie regularności w przyjmowaniu tabletek. Pigułki jednoskładnikowe zalecane są paniom karmiącym piersią, gdyż wyłącznie niewielka ilość progestagenu dostaje się do mleka matki. Przyjmowanie jednoskładnikowych tabletek po odbytym porodzie, może zostać rozpoczęte w dowolnej chwili połogu, bez względu na występowanie menstruacji. Trzeba mieć na uwadze fakt, iż skuteczność działania progestagenu jest związana bezpośrednio z systematycznością jego brania. Uwaga! W czasie brania jednoskładnikowych tabletek nie można robić przerw.  

Możliwie skutki uboczne

Bez względu na to, czy zamierzamy brać jednoskładnikowe czy też dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, mogą pojawić się u nas skutki uboczne, takie jak:  

 • kłopoty z utrzymaniem masy ciała wynikające chociażby z zatrzymywania wody w organizmie,
 • podatność na stany depresyjne i zaburzenia nastroju,
 • bóle głowy i nudności,
 • krwawienia pomiędzy miesiączkami sygnalizujące, iż przyjmowana dawka hormonów nie jest odpowiednio wysoka,
 • obniżenie popędu seksualnego aż u 30 procent pań z uwagi na występującą suchość w pochwie, 
 • powiększenie się żylaków i występowanie pajączków z uwagi na zmniejszenie sprężystości w  krwionośnych naczyniach,
 • zwiększona zachorowalność na grzybicę w pochwie,
 • występowanie zmian trądzikowych,
 • dolegliwości bólowe w podbrzuszu wskazujące na niewłaściwie wybrane doustne tabletki antykoncepcyjne. 

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *