Stwardnienie rozsiane a zaburzenia erekcji

Zaburzenia o charakterze seksualnym u panów, takie jak kłopoty z pojawianiem się albo utrzymywaniem wzwodów, brak zdolności do osiągania orgazmów i uzyskiwania satysfakcji z aktywności seksualnej, nie jest czymś nazbyt niezwykłym. Z wyników badań oraz obserwacji wynika jasno, iż 50-90 procent panów mających stwardnienie rozsiane, w różnorodnych okresach schorzenia, do czynienia ma z różnymi czynnościowymi zaburzeniami w seksualnej sferze: niektóre spośród nich mogą wykazywać przejściowy charakter, w czasie kiedy inne – mogą towarzyszyć nam przez długi okres czasu, albo nawet i na stałe. 

Popularne przekonanie głosi, iż seksualne kłopoty u panów, są związane zasadniczo z problemami w zakresie występowania albo utrzymywania wzwodów (impotencja). Z jednej strony – będzie to bardzo oczywiste i dostępne są fizyczne sposoby na leczenie symptomów, niemniej seksualna sfera życia – stanowi rezultat złożonych reakcji pomiędzy czynnikami fizjologicznymi, emocjonalnymi, psychologicznymi i społecznymi. Raczej rzadko te skomplikowane kłopoty, można rozwiązać tylko przy użyciu tabletek. 

Kłopoty w zakresie życia seksualnego, mogą wpływać znacząco na samopoczucie i stan zdrowia. Brak satysfakcji z seksu, może przyczyniać się do niskiej samooceny, obniżenia poczucia własnej wartości, utraty pewności siebie, depresji i frustracji. 

Jakie mogą być przyczyny zaburzeń seksualnych? 

W większości sytuacji, przyczyny problemów seksualnych zakorzenione posiadają w kombinacji czynników społecznych, emocjonalnych, psychologicznych oraz fizjologicznych. W wypadku stwardnienia rozsianego, mogą one zostać podzielone na cztery ważne grupy, które wynikają z: 

  • pośrednio z powodu takich symptomów stwardnienia rozsianego, jak skurcze, utrata czucia czy też przemęczenie,
  • bezpośrednio z uwagi na uszkodzenie dróg nerwowych w rdzeniu kręgowym i mózgu, które zaangażowane są w procesy występowania wytrysku, podniecenia i seksualnego pożądania, 
  • na skutek zastawiania wybranych specyfików leczniczych, takich jak antydepresanty czy też leki stosowane w leczeniu spastyczności, 
  • w efekcie szerszych względów emocjonalnych i psychologicznych mających związek z diagnozą, takich jak chociażby stres, finanse i praca czy też niska samoocena. 

Niemniej jednak, kłopoty mające związek z zaburzeniami w zakresie erekcji, odczuwaniem satysfakcji podczas aktywności seksualnej, nie zawsze mają bezpośredni związek z chorobą, jaką jest stwardnienie rozsiane. 

Seksualne dysfunkcje są dosyć rozpowszechnione w ogólnej populacji. Dlatego też, jedną spośród przyczyn seksualnych zaburzeń, mogą być wymienione niżej: 

  • starzenie – kłopoty z osiąganiem erekcji występują częściej u mężczyzn w podeszłym wieku,
  • kłopoty mające związek ze zbyt małym dopływaniem krwi do prącia,
  • schorzenia, takie jak chociażby otyłość, zaburzenia w pracy nerek, cukrzyca, albo nadciśnienie tętnicze. 

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia w zakresie erekcji – niezdolność do osiągania albo utrzymywania wzwodów. Ocenia się, iż około 1/5 panów w populacji ogólnej stale albo okresowo ma do czynienia z takim kłopotem. Pośród panów mających stwardnienie rozsiane, zaburzenia w zakresie erekcji są powszechniejsze: badania pokazują, iż kłopoty z osiąganiem i utrzymywaniem wzwodów, pojawiają się u 1/4 panów chorujących na stwardnienie rozsiane. 

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *