Słaba erekcja a przerost prostaty

Prostata, inaczej mówiąc krokowy gruczoł, może stanowić źródło kłopotów seksualnej natury. Zapalenie prostaty nierzadko przyczynia się do osłabienia seksualnego popędu, jak i zaburzeń erekcji. Jakimi metodami można wyleczyć stany zapalne stercza, aby znowu móc bez ograniczeń cieszyć się aktywnością w sypialni? 

Prostata – czym właściwie jest? 

Prostata, nazywana także sterczem albo krokowym gruczołem, to nieparzysty narząd odpowiedzialny za współtworzenie męskiego układu płciowego. Najważniejszym zadaniem krokowego gruczołu jest produkowanie specjalistycznego płynu, który jest składem nasienia. Wydzielina z prostaty ma biały kolor, jest mętna, ma lekko kwaśny odczyn albo lekko zasadowy, jak również charakterystyczną woń, utożsamianą z zapachem spermy. Stercze posiada wielkość i kształt kasztana jadalnego. 

Znajduje się w mniejszej miednicy, bezpośrednio pod moczowym pęcherzem, zaś przez jego środek przebiega cewka. Dlatego też rozrastanie się prostaty, które u większości panów zaczyna się po 40 roku życia, prowadzi do upośledzenia funkcji oddawania moczu – może doprowadzać do zastojów uryny i mających z tym związek zapalnych stanów. 

Prostata a erekcja 

Istnieje także ścisły związek pomiędzy potencją a prostatą. Czynnikami, które mogą bezpośrednio osłabić seksualny popęd, jak i zdolności do osiągania erekcji, mogą być: 

 • zapalenie prostaty, które wykazuje skłonności do przechodzenia w stan o charakterze przewlekłym, trwający przez wiele miesięcy, lat, a nawet i przez całe życie,
 • przerost prostaty – taki problem dotyczy ok. 10 procent mężczyzn w wieku 40 lat i 90 procent po 80 roku życia, 
 • choroby nowotworowe w obrębie prostaty, jak i operacje ich usuwania, czasami razem z całością gruczołu krokowego, co doprowadza do znacznych spadków w zakresie libido, jak i naruszenia struktur odpowiedzialnych za unerwienie penisa. 

Zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty to schorzenie pośród którego czynników etiologicznych, można wymienić głównie: 

 • zarażenie bakteriami Gram dodatnimi, takimi jak chociażby Corynobacterium czy Enterococcus,
 • zarażenie bakteriami Gram ujemnymi, w tym przede wszystkim: Enerobacter, Serratia, Klebsiella, aeruginosa, Pseudomonas, Escherichia coli. 

Poza tym, w posiewach pobieranych od chorych osób stwierdzane są również inne rodzaje drobnoustrojów, których rola w procesie rozwijania się zapalnego stanu nie jest tak do końca poznana. Posty ze świata naukowego uważają, iż patogeny poprzez moczową cewkę zwykle przedostają się do prostaty na skutek praktyk oralnych i analnych, ale również wtedy,.kiedy przewlekłe zapalne stany mają miejsce w rodnych drogach seksualnej partnerki. 

Zapalenie prostaty – symptomy

Najważniejsze symptomy stanu zapalnego prostaty to: 

 • ból krocza w siedzącej pozycji,
 • ból nad łonowym spojeniem,
 • większe parcie na pęcherz,
 • krew obecna w spermie,
 • dolegliwości boksie podczas wytrysków nasienia,
 • pieczenie w obrębie cewki moczowej,
 • ból w okolicach lędźwiowo-krzyżowych,
 • dolegliwości bólowe promieniujące od pachwin, aż do ud. 

Dla wielu spośród mężczyzn, najbardziej dotkliwe jest przełożenie stanów zapalnych gruczołu krokowego na jakość seksualnego życia. 

Stan zapalny prostaty a słabe erekcje 

Jedną spośród najczęściej odnotowywanych efektów zapalenia gruczołu krokowego, będzie zbyt słaba erekcją. Jest to efektem zaburzeń fizjologicznych i czynnościowych, ale także psychicznych, które mają mocny wpływ na zmniejszenie seksualnego popędu. Źródła o charakterze naukowym wskazują, iż na stany depresyjne, kłopoty ze snem, jak i osłabione funkcje seksualne skarży się ponad 60 procent pacjentów chorujących na stany zapalne prostaty. 

Kłopoty natury intymnej, nierzadko w takich sytuacjach związane są z ogólnym zmniejszeniem zainteresowania aktywnością seksualną, rozdrażnieniem i złym samopoczuciem spowodowanym przez dolegliwości bólowe, jak również odczuwaniem wstydu, tym bardziej jeżeli wydobywający się podczas wytrysków ejakulat ma zmieniony kolor czy też nieprzyjemny zapach. Tym bardziej, iż bez skonsultowania się z lekarzem, łatwo można pomylić symptomy kłopotów z prostatą z objawami schorzeń wenerycznych czy też zakażeń w układzie moczowym. 

Czy ten post był pomocny?

3 / 5. Vote count: 4

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *