Seks po porodzie – co musisz wiedzieć

Niezależnie od tego, czy kobieta urodziła siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, z powrotem do współżycia musi odczekać co najmniej 6 tygodni. W tym czasie jej organizm powraca do stanu sprzed ciąży. Zmiany nie tylko w ciele, ale i w całym życiu, mogą istotnie wpływać na relacje między partnerami. Dlatego należy szczególnie zadbać o swoją więź i wzajemne potrzeby.

Seks po porodzie może wzbudzać wiele wątpliwości – zarówno ze strony świeżo upieczonej mamy, jak i jej partnera. Czy zbliżenie nie sprawi kobiecie dyskomfortu lub bólu? Ile czasu trzeba odczekać, aby było bezpieczne? Czy doznania po porodzie nie będą mniejsze? Jak zabezpieczyć się przed kolejną ciążą? Odpowiedzi na te pytania pomogą zmniejszyć obawy i sprawnie powrócić do udanego życia seksualnego.

Seks po porodzie – kiedy?

Zgodnie z medycznymi wskazaniami, kobieta może powrócić do aktywności seksualnej po okresie połogu, czyli po 42 dniach od porodu. Dotyczy to zarówno mam rodzących siłami natury, jak i tych po cesarskim cięciu. Właśnie tyle organizm potrzebuje do regeneracji, a ciało do powrotu do stanu sprzed ciąży. Reguluje się też gospodarka hormonalna – spada stężenie hormonów charakterystycznych dla ciąży, wzrasta natomiast poziom estrogenów.

W pewnych sytuacjach okres wstrzemięźliwości seksualnej po porodzie może się wydłużyć. Dotyczy to przypadków, w których poród przebiegał z komplikacjami, doszło do zakażenia rany po nacięciu krocza, uszkodzenia dróg rodnych bądź gdy wystąpiły powikłania po cesarskim cięciu. Seks po porodzie w takich przypadkach należy skonsultować podczas wizyty u ginekologa, obowiązkowej po upływie 6 tygodni od porodu.

Czy będzie gorzej

Po porodzie ściany pochwy są rozciągnięte, co może powodować uczucie luźności, a tym samym zmniejszać doznania obu stron. Taki stan rzeczy ma związek z niskim poziomem estrogenów – dotyczy więc zarówno kobiet rodzących siłami natury, jak i tych po cesarskim cięciu. Aby zwiększyć napięcie struktur dna miednicy, warto ćwiczyć mięśnie Kegla – można to robić nawet podczas codziennych czynności bądź odpoczynku. Wystarczy napinać na kilka sekund mięśnie uruchamiane m.in. przy zatrzymywaniu moczu.

Fizyczne doznania to tylko część całego spektrum kwestii, które wchodzą w grę podczas powrotu do udanego życia seksualnego po porodzie. Zmęczenie, stres związany np. z kolkami u niemowlaka, brak czasu dla siebie czy poczucie nieatrakcyjności mogą osłabiać ochotę na seks. Choć może to stanowić wyzwanie, partnerzy powinni każdego dnia znaleźć choć kilka minut dla siebie. To bardzo ważne – dbałość o więź pomoże rozproszyć obawy i z większą śmiałością podejmować próby powrotu do udanego życia seksualnego.

Lęk przed ciążą

Wysokie stężenie prolaktyny podczas karmienia piersią w większości przypadków hamuje owulację. Kobieta karmiąca ma więc mniejsze szanse na zajście w ciążę, nie jest to jednak żadna reguła! Karmienie nie chroni przed ciążą. Jeśli partnerzy nie planują chwilowo kolejnego potomka, świeżo upieczona mama powinna omówić z ginekologiem najlepsze metody antykoncepcji po porodzie.

Problemy natury seksualnej mogą też pojawić się ze strony mężczyzny. Zmęczenie, obawy i lęki nieraz powodują np. kłopoty z erekcją. W takich okolicznościach jest to objaw normalny – warto o nim powiedzieć lekarzowi. Na problemy z potencją specjaliści najczęściej zapisują leki typu Kamagra – przede wszystkim ze względu na fakt, iż można je w każdej chwili odstawić, gdy sytuacja się ustabilizuje. Kamagra nie uzależnia i może być stosowana przez większość mężczyzn.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *