Problemy ze wzwodem – jakie badania wykonać?

Skuteczne leczenie zaburzeń seksualnych wymaga zdiagnozowania ich przyczyny. Nie można poprzestać na tabletkach na potencję. Problemy ze wzwodem często mają podłoże w różnych chorobach ogólnoustrojowych, np. nadciśnieniu tętniczym czy cukrzycy.

Zaburzenia erekcji są problemem natury medycznej. W zdecydowanej większości przypadków nie mają żadnego związku z atrakcyjnością partnerki czy ogólną „męskością”. W rzeczywistości bowiem wzwód jest skomplikowanym mechanizmem, który wymaga sprawnego funkcjonowania różnych układów organizmu.

Do kogo z zaburzeniami erekcji

Jeśli problem braku wzwodu, słabej lub zanikającej czynności erekcyjnej pojawia się sporadycznie, np. po bardzo męczącym dniu lub wtedy, gdy mężczyzna decyduje się na seks pomimo braku ochoty, raczej nie ma powodu do zmartwień. Nikt z nas nie jest automatem. Tak jak u kobiety brak podniecenia objawia się np. suchością pochwy, tak u mężczyzny może w takich okolicznościach wystąpić kłopot z erekcją.


Jeśli jednak problem z potencją utrzymuje się od kilku miesięcy i występuje nawet przy silnym podnieceniu, należy udać do lekarza. Już internista może przepisać pacjentowi leki na zaburzenia erekcji, np. Cialis, Viagrę czy Kamagrę. Wypisze też skierowanie do specjalisty. Nieprawidłowościami tego typu najczęściej zajmuje się urolog lub androlog. Jeśli wszystko wskazuje na psychogenne podłoże problemu, wskazana może być pomoc seksuologa.

Badania przy zaburzeniach erekcji

Na wizytę u specjalisty najlepiej pójść od razu z wynikami podstawowych badań. Jednym z nich jest badanie poziomu cholesterolu we krwi. Jeśli jest wysoki, z dużym prawdopodobieństwem w układzie sercowo-naczyniowym rozpoczęły się już szkodliwe dla organizmu zmiany miażdżycowe. Odkładanie się blaszki miażdżycowej w ścianach tętnic powoduje ich zawężenie, a co za tym idzie utrudnia dopływ wystarczającej ilości krwi do członka, niezbędny w prawidłowej erekcji.


Negatywny wpływ na układ krwionośny ma też zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Dlatego kolejnym ważnym badaniem jest oznaczenie stężenia glukozy. Cukrzyca to choroba, która dwojako zaburza mechanizm erekcji – uszkadza bowiem zarówno naczynia krwionośne, jak i układ nerwowy. Tymczasem to właśnie prawidłowy przepływ krwi i praca układu nerwowego odgrywają kluczową rolę w sprawności seksualnej mężczyzny.


Konieczne jest też wykonanie podstawowych badań, o których każdy z nas powinien pamiętać. To przede wszystkim pomiar ciśnienia tętniczego oraz morfologia krwi. Nadciśnienie jest jednym z głównych czynników wywołujących zaburzenia erekcji. Badanie ogólne krwi natomiast pozwala wstępnie zdiagnozować różnego rodzaju nieprawidłowości, np. w pracy nerek czy wątroby.

Jak leczy się problemy ze wzwodem

Środki na potencję leczą objawy zaburzeń erekcji. Nie likwidują jednak przyczyny problemu. Konieczne jest więc rozpoznanie jego źródła i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Może ono obejmować zmianę diety, stylu życia, rzucenie palenia, zwiększenie aktywności fizycznej, ale też farmakologiczne leczenie poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca, miażdżyca czy niewydolność nerek.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *