Problemy z erekcją po 40 roku życia

Zaburzenia erekcji są dysfunkcją seksualną, która wykazuje negatywny wpływ na męską aktywność. Kłopoty z erekcją, związane są bowiem nie tylko z niezbyt udanym seksualnym życiem, ale przyczyniają się także do obniżania samooceny i pewności siebie, co powoduje psychiczny dyskomfort i strach przed zbliżeniami z kobietą. Problemy z potencją mogą się pojawić w różnorodnym przedziale wiekowym i występować pod różnymi postaciami.

W takim znaczeniu panowie mogą mieć kłopoty z osiąganiem i utrzymywaniem erekcji, słabymi wzwodami (niepełną erekcją, która nie pozwala na odbywanie satysfakcjonujących stosunków seksualnych), zanikaniem erekcji, niemniej jednak problemu mogą być także związane z całkowitym brakiem wzwodów, impotencją i niskim libido. Kłopoty z erekcją pojawiają się zwykle u starszych mężczyzn, co nie oznacza wcale, iż nie dotyczą w ogóle mężczyzn młodszych. Powody, dla których występują dysfunkcje seksualne, mogą mieć różne podłoże – psychologiczne albo somatyczne. Warto podkreślić, iż o ile u młodszych mężczyzn problemy z potencją zwykle mają związek z psychogennymi przyczynami, o tyle u starszych panów przeważają somatyczne czynniki. Trzeba mieć na uwadze, iż kłopoty z erekcją najczęściej pojawiają się u mężczyzn po 40 roku życia. Nasuwa się więc pytanie, jakie podłoże mogą mieć zaburzenia potencji po 40-tce? Jak można je leczyć? Co używać na wzmocnienie potencji w tymże wieku? 

Problemy z erekcją po 40 roku życia – przyczyny  

Seksualna sprawność mężczyzny, ulega obniżeniu razem z wiekiem. Nie oznacza to jednakże, iż kłopoty z erekcją nie mogą występować w młodszym wieku. Jednakże związane są one zwykle z psychogennymi czynnikami. W takim znaczeniu podłoże seksualnych dysfunkcji, ma związek ze strachem, kłopotami w związku, ale także z przewlekłym, chronicznym stresem. Trzeba tutaj podkreślić, iż u panów po 40-tce brak erekcji, jak i jej zaburzenia wiążą się zwykle z somatycznymi czynnikami. Panowie po czterdziestce mają problemy z niskim libido, słabym albo niepełnym wzwodem, co nie pozwala na zaspokajanie seksualnych potrzeb, wystąpią kłopoty z osiąganiem i utrzymywaniem wzwodów, przedwczesne wytryski, a czasami również brak porannych wzwodów. Nasuwa się zatem ważne pytanie, jakie powody zwykle odpowiedzialne są za kłopoty z potencją po czterdziestym roku życia? Zwykle za problemy z erekcją w takim wieku, odpowiedzialne są naczyniopochodne czynniki. Oznacza to, iż seksualne dysfunkcje mają związek z miażdżycowymi zmianami w obrębie krwionośnych naczyń. Należy więc podkreślić, iż za mechanizm powstawania wzwodów odpowiedzialne są trzy różne układy – hormonalny, nerwowy oraz krwionośny. Występowanie erekcji możliwie będzie wówczas, gdy jamiste ciała prącia przepełnią się krwią. Zmiany w obrębie naczyń w tymże znaczeniu, utrudniają znacząco napływanie krwi albo przyczyniają się do przedwczesnego jej odpływu, uniemożliwiając tym samym osiąganie silnych, twardych wzwodów niezbędnych do odbywania stosunków. 

Za problemy z erekcją po 40 roku życia, mogą być także odpowiedzialne zaburzenia o charakterze hormonalnym. W takim znaczeniu trzeba podkreślić, iż razem z wiekiem zmniejsza się ilość hormonów męskich, czyli androgenów. Do kłopotów z potencją przyczynia się także zbyt niski poziom testosteronu, który odpowiada nie tylko za seksualną sprawność u panów, ale też za libido. 

Za problemy z utrzymywaniem wzwodów w wieku 40 lat, odpowiadać może również układ nerwowy, ponieważ ośrodek erekcji znajduje się w mózgu, a dokładniej w podwzgórzu. Dlatego też, żeby w ogóle mogło dojść do erekcji, niezbędne będą pobudzające bodźce – dotykowe, zapachowe, słuchowe albo wzrokowe. Ponadto, za występowanie podniecenia seksualnego odpowiedzialne są także wyobrażenia i erotyczne fantazje. Należy więc podkreślić, iż układ nerwowy odpowiedzialny jest za kontrolowanie niejako mechanizmów funkcjonowania zastawek, uniemożliwiając tym samym odpływaniem krwi z penisa. Niekorzystnie na działanie układu nerwowego, wpływają procesy odpowiedzialne za starzenie się organizmu. W takim znaczeniu kłopoty dotyczyć mogą szybkości przewodnictwa nerwowych impulsów odpowiadających za właściwe funkcjonowanie mechanizmów erekcyjnych. 

Czy ten post był pomocny?

3.8 / 5. Vote count: 4

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *