Priapizm – przyczyny i leczenie zbyt długiego wzwodu

Silny i długi wzwód to pragnienie każdego mężczyzny. Niestety, priapizm nie ma nic wspólnego z naturalną reakcją organizmu w czasie podniecenia seksualnego. To poważne zaburzenie pracy układu krwionośnego –  stan chorobowy, który wymaga leczenia!

Czym jest priapizm

Nazywany też ciągotką, priapizm to stan, w którym wzwód członka trwa ponad 4 godzin i nie mija pomimo braku podniecenia seksualnego. Ciała jamiste wypełnione są krwią, co powoduje sztywność członka i długi wzwód. Jednocześnie ciało gąbczaste, które znajduje się w żołędzi członka, jest miękkie i wiotkie. Takie połączenie wywołuje ból, uniemożliwia odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego i wcale nie przynosi mężczyźnie przyjemności.


Od strony fizjologicznej priapizm to stan, w którym krew tętnicza napływa od ciał jamistych, jednak jej odpływ poprzez żyły z jakichś przyczyn zostaje zablokowany. Mówimy wtedy o priapizmie niedokrwiennym. Czasem zaburzenie to przyjmuje łagodniejszą postać – erekcja niewywołana podnieceniem trwa 2-3 godziny, po czym ustępuje samoistnie. Zwykle stany te mają takie samo podłoże.

Przyczyny priapizmu

Priapizm nie ma nic wspólnego z silnym podnieceniem seksualnym. To zjawisko chorobowe, wywołane różnymi czynnikami zewnątrz- lub wewnątrzustrojowymi. Najczęstsze to:

  • Zakrzepica w ciałach jamistych lub żyłach
  • Choroby krwi
  • Zażycie substancji psychoaktywnych
  • Nadużycie alkoholu
  • Leki (m.in. rysperydon, olanzapina, fluoksetyna, bupropion, rozrzedzające krew, np. warfaryna, sildenafil)

W ostatniej grupie szczególną uwagę należy poświęcić ostatniemu z leków. Sildenafil to związek stosowany w leczeniu zaburzeń erekcji. Wyróżnia się wysoką skutecznością, a prawidłowo stosowany jest bezpieczny dla organizmu. Dość często wywołuje łagodne efekty uboczne, takie jak zaczerwienienie twarzy, ból głowy czy mięśni. Jednak nieprawidłowo stosowany, może nawet doprowadzić do priapizmu.


Priapizm po lekach na potencję może pojawić się wtedy, gdy mężczyzna zażywa je bez wskazań lekarskich. Należy pamiętać, iż Viagra czy Kamagra mogą być stosowane tylko przez pacjentów z zaburzeniami wzwodu. Nigdy też nie mogą być przyjmowane w dawce wyższej niż maksymalna. Znane są przypadki mężczyzn, którzy trafili do szpitala po zażyciu kilku tabletek Viagry jednocześnie.

Leczenie priapizmu

Priapizm niedokrwienny wymaga natychmiastowego leczenia. Jeśli nie zareagujemy dość szybko, pozbawiona tlenu krew zalegająca w ciałach jamistych może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia tkanek. Należy zgłosić się na SOR, gdzie lekarz przede wszystkim zdiagnozuje przyczynę zaburzenia. Zapyta o okoliczności wystąpienia priapizmu, stosowane leki, choroby pacjenta oraz te pojawiające się w rodzinie.


Podstawą jest usunięcie zalegającej krwi z ciał jamistych. Zabieg odbywa się w znieczuleniu. Cienką igłą krew jest odsysana aż do momentu ustąpienia wzwodu i bólu. W razie potrzeby lekarz może zadecydować o przepłukaniu ciał jamistych roztworem soli fizjologicznej. Jeśli wzwód nie ustępuje, lekarz może zadecydować o podaniu leku z grupy sympatykomimetyków, np. fenylefryny. Konieczne jest też wprowadzenie środków zapobiegających kolejnym epizodom priapizmu.

Czy ten post był pomocny?

4.7 / 5. Vote count: 6

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *