Potencja i płodność – czy na siebie wpływają?

Płodny mężczyzna może mieć problemy z potencją, a niepłodny – wyróżniać się najwyższą sprawnością seksualną. Wpływ zdolności od erekcji na płodność, a w zasadzie brak tego wpływu, to stosunkowo nowe odkrycie. Znajomość faktów dotyczących tych dwóch sfer życia pomaga w skutecznym leczeniu pacjentów.

Jeszcze 30 lat temu lekarze powszechnie używali terminu „impotencja” określając w ten sposób problem mężczyzny z osiągnięciem lub utrzymaniem wzwodu. Dziś już się go nie używa – przede wszystkim ze względu na pejoratywy wydźwięk, sugerujący nieodwracalność problemu. Lekarze mówią za to o zaburzeniach erekcji – nieprawidłowości, która obejmuje wiele różnych objawów.

Potencja i płodność – czym się różnią

Ujmując rzecz w skrócie, potencja to zdolność do osiągnięcia erekcji, utrzymania jej odpowiednio długo i zakończenia stosunku ejakulacją. Natomiast płodność to zdolność prokreacyjna – składa się na nią odpowiednia ilość i ruchliwość plemników w nasieniu. Przez całe wieki ludzkość wychodziła z założenia, że skoro mężczyzna jest w stanie odbyć stosunek i przekazać nasienie, to ma też zdolność do spłodzenia potomka. Niepłodność przypisywano wyłącznie kobietom. Nic bardziej mylnego. Badania wykazują bowiem, iż problem niepłodności dotyczy w 40% kobiet, a w 40% mężczyzn. Pozostałe przypadki to takie, gdy trudność z zapłodnieniem leży po obu stronach lub przyczyna jest niemożliwa do ustalenia.


Mężczyzna niemający żadnych problemów z erekcją może być niepłodny, a cierpiący na zaburzenia wzwodu – bez trudu spłodzić potomka. Potencja i płodność nie wpływają na siebie. Zupełnie inną kwestią jest przyczyna problemu. Okazuje się bowiem, iż zaburzenia erekcji i niepłodność miewają to samo podłoże, np. niski poziom testosteronu we krwi. Oznacza to, iż mężczyzna z problemami z potencją może mieć też problem z niską jakością plemników, choć pierwszy czynnik nie wpływa na drugi.

Leczenie zaburzeń erekcji

W przeciwieństwie do problemów z płodnością, problemy z erekcją są stosunkowo łatwe do wyleczenia. Zwykle wystarczy zastosowanie znanych leków na potencję, takich jak np. Viagra czy Kamagra. W perspektywie długofalowej konieczne jest też zdiagnozowanie przyczyny problemu i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Zaburzenia wzwodu nie zawsze mają swoje źródło w chorobach ogólnoustrojowych czy niskim poziomie testosteronu. Czasem konieczna jest konsultacja z seksuologiem – w wielu przypadkach bowiem spadek sprawności seksualnej ma podłoże psychogenne.

Leczenie niepłodności

Diagnoza przyczyny niepłodności u mężczyzny wymaga przeprowadzenia wielu badań. Podstawą oczywiście jest badanie nasienia. Po stwierdzeniu nieprawidłowości wykonuje się m.in. badanie moczu i krwi, badania hormonalne, badanie prostaty i wiele innych. W zależności od źródła problemu, może być konieczne leczenie farmakologiczne, suplementacja preparatami lub zastrzyki regulujące poziom testosteronu we krwi, a nawet interwencja chirurgiczna. W każdym przypadku zalecana jest poprawa stylu życia, zbilansowanie diety, zwiększenie aktywności fizycznej czy możliwa redukcja stresu w codziennym życiu.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *