Palisz? Rzuć jak najszybciej! Inaczej możesz stracić sprawność w łóżku!

Palenie stopniowo wyniszcza naczynia krwionośne. W rezultacie zmniejsza się ukrwienie narządów płciowych, a to prosta droga do problemów z erekcją! Sprawdź, jak skutecznie rzucić palenie i dlaczego trzeba zrobić to jak najszybciej!

„Mój mąż nałogowo pali. Przed ślubem też mi to przeszkadzało, ale teraz czuję, że dłużej tego nie wytrzymam! Seks jest coraz gorszy. Nie dość, że wszystko śmierdzi – włącznie z moim facetem – to jeszcze ostatnio zaczęły się problemy ze wzwodem. Czasem mam ochotę spakować się i uciec”. Taką opinię na jednym z forum zamieściła Magda – 32-latka, która jak wiele innych kobiet niegdyś wierzyła, że namówi swojego mężczyznę do rzucenia palenia. Nie jest to problem odosobniony. Okazuje się, że palenie źle wpływa nie tylko zdrowie, ale też na potencję mężczyzny.

Cichy zabójca męskości

O tym, że palenie szkodzi, wiedzą nawet dzieci. W społeczeństwie jednak mężczyzna z papierosem wciąż uważany jest za symbol siły i niezależności. Niestety, wielu panów dopiero po latach orientuje się, jak wielkie spustoszenia w ich organizmach wywołała nikotyna. Palenie wpływa niekorzystnie na ukrwienie narządów płciowych – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jednak to właśnie panowie najbardziej odczuwają skutki nałogu. Prawidłowa praca układu sercowo-naczyniowego jest bowiem niezbędna, by do ciał jamistych penisa napłynęła duża ilość krwi. Dzięki temu możliwa jest silna i długa erekcja. Gdy proces ten zostaje zaburzony, pojawiają się problemy z potencją – trudność z osiągnięciem wzwodu, słaba czynność erekcyjna czy wzwód zanikający w trakcie stosunku.

Palenie zmniejsza przyjemność z seksu, obniża libido, powoduje spadek nastroju i przyczynia się do rozwoju wielu groźnych chorób. Toksyczne substancje zawarte w papierosach obniżają poziom testosteronu i hamują produkcję hormonu wzrostu. Naukowcy mają też złą wiadomość dla mężczyzn, którzy starają się o potomstwo lub chcą mieć je w przyszłości. U palaczy znacząco obniża się jakość nasienia. Nikotyna negatywnie wpływa zarówno na ruchliwość, jak i na ilość plemników w spermie.

Jak skutecznie rzucić palenie?

Bezwzględne zaprzestanie palenia, unikanie alkoholu, zmiana diety na zdrowszą i pamiętanie o regularnej aktywności fizycznej – to podstawowe zalecenia, jakie w gabinecie lekarskim słyszy mężczyzna zmagający się z problemami z erekcją. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Aby skutecznie rzucić palenie, trzeba przejść przez 4 etapy:

1. Decyzja o rzuceniu
  2. Rzucenie palenia
  3. Wytrwanie jako niepalący
  4. Pozostanie niepalącym

Oczywiście najtrudniejszy jest punkt nr 2, jednak bez pozostałych trzech nie da się trwale pożegnać z papierosami.

Rozprawiając się z nałogiem, pamiętaj więc o kilku ważnych zasadach:

• Wyznacz dzień, w którym rzucisz. Dobrze zaplanować walkę z paleniem na urlop lub inny spokojniejszy okres.
  • Trzymaj papierosy daleko od siebie. Wyrzuć zapasy. Nie zostawiaj paczki „na wszelki wypadek”.
  • Unikaj miejsc, które kojarzą ci się z paleniem: pubów, parków, w których paliłeś z przyjaciółmi, palarni w pracy itp.
  • Unikaj alkoholu – u większości osób nawet jedno piwo wzmaga „apetyt” na papierosa.
  • Postaraj się zminimalizować czynniki stresowe w swoim życiu
  • Przygotuj siebie i bliskich na ciężkie tygodnie: będziesz rozdrażniony, nerwowy, przygnębiony. To normalny stan, który minie.
  • Ćwicz regularnie – spaceruj, biegaj itp.
  • Nie szukaj alternatywy w postaci np. elektronicznych papierosów – one też uzależniają i są szkodliwe!
  • Gdy już rzucisz, dalej musisz przestrzegać powyższych zasad. Przynajmniej przez kilka miesięcy. Nigdy nie wychodź z założenia, że „jeden papieros ci nie zaszkodzi”.

Rzucanie palenia nie jest łatwe, jednak udało się milionom ludzi. Z pewnością zdrowie i udane życie seksualne jest warte wysiłku, by raz na zawsze rozprawić się ze szkodliwym nałogiem!