czy otyłość wpływa na potencję

Otyłość a problemy z potencją

Nadmierne kilogramy to nie tylko defekt estetyczny, ale też poważne zagrożenie dla zdrowia. Zaburzenia erekcji uznawane są między innymi za pierwszy objaw rozwijającej się miażdżycy. Otyłość to zabójca męskiej potencji – szkodzą zarówno wywołane przez nią choroby, jak i zmiany hormonalne.

Problemy z potencją były i wciąż są przedmiotem wielu badań. Jedne z nich – przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – wykazały, iż 8 na 10 mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcji ma nieprawidłową masę ciała. Otyłość znacznie zwiększa ryzyko problemów ze wzwodem.

Czy otyłość wpływa na potencję?

Zachowanie sprawności seksualnej wymaga prawidłowego funkcjonowania m.in. układu sercowo-naczyniowego. Choroby takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca czy zaburzenia gospodarki lipidowej (podwyższony poziom cholesterolu we krwi) nieuchronnie prowadzą do zaburzeń erekcji. A to właśnie z tymi schorzeniami bardzo często zmagają się ludzie otyli.

Według niektórych opracowań, aż 50-60% panów z nadciśnieniem tętniczym stwierdziło u siebie problemy z potencją. Z kolei cukrzyca typu 2 przyspiesza wystąpienie zaburzeń erekcji o 10-15 lat. Otyłość często stanowi skutek złego odżywiania i braku ruchu – dwóch kolejnych zabójców męskiej sprawności seksualnej.

Otyłość a hormony

Nawet jeśli mężczyzna otyły w jakiś sposób uniknął wymienionych wyżej chorób, na jego sprawność seksualną wpływają zmiany hormonalne będące skutkiem nadmiaru kilogramów. U otyłych pacjentów stwierdza się niższy poziom testosteronu – hormonu odpowiedzialnego za libido i potencję. Obniżenie poziomu testosteronu wywołuje zmianę histologiczną tkanek prącia. Włókna elastyczne w otoczce białawej prącia i komórki mięśni gładkich ciał jamistych zastępowane są kolagenem. W efekcie pojawia się deficyt tlenku azotu, od którego zależy prawidłowy proces rozkurczenia mięśni gładkich podczas erekcji.

Nie bez znaczenia pozostaje także czynnik psychologiczny. Otyłość może wywołać w mężczyźnie poczucie braku atrakcyjności, a stąd tylko krok do łóżkowych niepowodzeń spowodowanych stresem i brakiem pewności siebie.

Jak leczyć zaburzenia erekcji

Skutecznym lekiem na zaburzenia erekcji jest sildenafil – składnik aktywny obecny w lekach takich jak Kamagra czy Viagra. Mężczyźni otyli mogą go bezpiecznie stosować, nawet jeśli zmagają się z nadciśnieniem, cukrzycą czy innymi chorobami ogólnoustrojowymi. Tabletkę przyjmuje się doraźnie, przed planowaną aktywnością seksualną. Jedną z największych zalet sildenafilu jest jego skuteczność nawet przy dużej otyłości.

Problemy z potencją to wyraźny znak, iż organizm nie radzi sobie z obciążeniem, jakim niewątpliwie są nadmierne kilogramy. W parze z leczeniem farmakologicznym powinna iść zmiana stylu życia. Walka o utratę zbędnej tkanki tłuszczowej może wymagać pomocy specjalisty, m.in. dietetyka, szczególnie gdy pacjent zmaga się z cukrzycą i innymi chorobami. Rozsądnie należy też podchodzić do rozpoczęcia aktywności fizycznej – powinna być średnio intensywna i nie obciążać stawów. Walka z otyłością nie jest łatwa, jednak warto ją podjąć – chociażby w celu odzyskania radości z udanego życia seksualnego.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. Vote count: 3

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *