Obrzezanie a problemy z potencją

Obrzezanie a impotencja

Zabieg obrzezania jest kojarzony głównie z judaizmem, gdzie zgodnie z zasadami każdy męski potomek musi zostać poddany obrzezaniu, w dodatku jako niemowlę. Jednak obrzezanie wykonuje się także ze wskazań medycznych u dorosłych mężczyzn. Często budzi to w nich obawy o ich dalszą sprawność seksualną. Czy po zabiegu obrzezania istnieje ryzyko impotencji?

Obrzezanie to mniejsze ryzyko infekcji

Według szacunków obecnie obrzezanych jest ok. 30 procent mężczyzn na całym świecie. Skąd tak duża liczba? Zacznijmy od tego czym właściwie jest obrzezanie. Jest to więc zabieg polegający na usunięciu całego lub części napletka, który osłania żołądź penisa mężczyzny. Nie jest to skomplikowana operacja medyczna, wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym – szczególnie u dorosłych mężczyzn – lub ogólnym – najczęściej u dzieci.

Usunięcia napletka dokonuje się skalpelem lub laserem, co jest oczywiście bardziej precyzyjne. Ranę pooperacyjną zszywa się nićmi rozpuszczalnymi, a całkowite jej wygojenie trwa od dwóch do czterech tygodni (nie można w tym czasie wykonywać czynności seksualnych, w tym masturbacji). Dlaczego dorośli mężczyźni decydują się na obrzezanie, jeśli nie obowiązują ich względy religijne? Od dawna w środowisku medycznym zaleca się wykonanie zabiegu ze względów higienicznych, ponieważ obrzezany penis jest w mniejszym stopniu narażony na wystąpienie infekcji intymnych oraz nawet chorób wenerycznych. 

Kiedy obrzezanie jest koniecznością?

Nie zawsze obrzezanie to kwestia wyboru, zdarza się że przemawiają za nią względy medyczne. Są to choćby:

  • uraz napletka
  • podejrzenie nowotworu napletka
  • stulejka (napletek nie zsuwa się z żołędzi)
  • problemy z oddawaniem moczu oraz częste infekcje
  • bolesność
  • wady anatomiczne powodujące ból przy stosunku płciowym.

Jest więc tego całkiem sporo. Mężczyźni słysząc, że konieczne w ich przypadku jest obrzezanie, zazwyczaj reagują lękiem. Zabiegi wykonywane w strefach intymnych nie należą do przyjemności, w dodatku dochodzi do tego strach o ich sprawność seksualną. W końcu, bez względu na wiek, każdy chce czerpać satysfakcję z seksu. Często rezygnują nawet z zabiegu, obawiając się impotencji. Jak przekonują lekarze, nie jest to słuszne. Według nich obrzezanie w żaden sposób nie wpływa na sprawność seksualną, nie jest też bezpośrednią przyczyną impotencji. Zdarzają się nawet sytuacje, kiedy mężczyźni dopiero po obrzezaniu twierdzą, że czują prawdziwą przyjemność ze współżycia (to subiektywne odczucia, nie znalazły potwierdzeniu w badaniach). Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną zabieg ten nie ma też znaczenia jeśli chodzi o długość trwania stosunku seksualnego ani nie opóźnia momentu wytrysku.

Obrzezany nie znaczy impotent

Impotencja, czyli problemy z erekcją to problem, który dotyka wielu mężczyzn, nie tylko starszych (po 40 roku życia, skarży się na nią nawet 40 procent mężczyzn). Coraz częściej również młodzi, nawet przed 30-tką, miewają choćby epizodyczne problemy z osiągnięciem spełnienia seksualnego. Jak się ma do tego obrzezanie? Otóż impotencja może dotknąć mężczyznę na skutek różnych przyczyn: chorób, zmęczenia, urazów mechanicznych a także z powodów psychologicznych. Jeśli mężczyzna obawia się zabiegu obrzezania i rozmyśla o jego konsekwencjach, może się wydarzyć że na skutek długotrwałego stresu „zablokuje się” seksualnie. Może też zwyczajnie mieć kłopot do przyzwyczajenia się do penisa bez napletka i przypłaci to problemami z erekcją. Najczęściej w takich sytuacjach sięga się po słynną niebieską tabletkę: Viagrę lub jej zamiennik Kamagrę. Obydwa leki są tak samo skuteczne i bezpieczne. Mężczyźni dzięki nim odzyskują sprawność seksualną i odczuwają większą przyjemność ze stosunku. Co ważne, są skuteczne nawet przy całkowitym braku wzwodu. Dzięki temu wraca pewność siebie, a czasami nawet udaje się zażegnać kryzys w związku. Inne znane środki farmaceutyczne pomocne przy leczeniu zaburzeń erekcji to choćby Cialis, Valis i Levitra. Stosowanie tych leków z pewnością zwalczy impotencję, nawet jeśli powstała ona na skutek stresu i obaw po obrzezaniu. 

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *