Niedorozwój penisa

Niedorozwój prącia a problemy z potencją

Niedorozwój prącia to schorzenie, które w języku łacińskich określa się jako micropenis. W związku z takim nazewnictwem, schorzenie to często nazywa się mikropenisem. Niedorozwój penisa to wada rozwojowa męskich narządów płciowych. Jaki wpływ na zdrowie ma mikropenis? Jakie są przyczyny wystąpienia niedorozwoju prącia? Ile cm musi mieć członek, by określić go jako mikropenis? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w poniższym artykule.

Jakie są przyczyny wystąpienia niedorozwoju penisa?

Rozwój penisa jest zależny od testosteronu i DHT, czyli hormonów płciowych. Z tego powodu uznaje się, że niedorozwój prącia powstaje na skutek braku lub niedoboru wydzielania i działania tych androgenów. Nieprawidłowe działanie testosteronu i DHT występuje np. w dysgenezji jąder oraz niewrażliwości na androgeny. Mikropenis może także być częścią innych złożonych wad rozwojowych. Może on powstać jako efekt działania zanieczyszczeń środowiskowym. Za niedorozwój penisa mogą odpowiadać także przyczyny idiopatyczne, czyli takie, które powstają spontanicznie lub mają niejasne bądź nieznane podłoże.

Ile centymetrów ma mikropenis?

O tym, czy członek rozwija się prawidłowo czy nie zadecyduje jego rozmiar. Penis nie rozwija się prawidłowo jeśli jego długość jest mniejsza o 2,5 odchylenia standardowe od średniej długości prącia w stanie erekcji u dorosłych. Wartość ta nie oznacza centymetrów, jest to bowiem termin używany w systematyce. Mikropenis występuje więc gdy członek ma długość w stanie wzwodu mniejszą niż 7-6 cm (jest to wartość dla osób dorosłych, u których średnia długość prącia to 13 cm). Leczenie tego schorzenia polega na podawaniu androgenów oraz pobudzaniu jąder do produkcji testosteronu przed okresem dojrzewania. Jeśli metody te będą nieskuteczne po okresie dojrzewania płciowego przeprowadza się chirurgiczną korekcję wielkości penisa.

Jaki wpływ na zdrowie na niedorozwój penisa? Czy wywołuje on problemy z potencją?

Małe prącie czynnościowo jest zazwyczaj sprawne. Oznacza to, że mężczyźni z niedorozwojem penisa nie powinni mieć problemu z uprawianiem seksu, a przede wszystkim z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji. Wpływ mikropenisa na zdrowie opiera się jednak na wywoływaniu problemów natury psychicznej i psychologicznej. Mężczyźni z niedorozwojem penisa często czują się gorsi od rówieśników. Mogą być także wyśmiewani oraz czuć się bezwartościowy. Taka retoryka może pojawić się szczególnie w kręgach, w których wielkość penisa jest wyznacznikiem męstwa danego osobnika. 

Mężczyzna z mikropenisem może nie być pewny siebie oraz cierpieć na różnego rodzaju kompleksy. Może to być strach przed seksem, lęk przed niezadowoleniem partnerki, a nawet strach przed rozebraniem się przy drugiej osobie. Takie dysfunkcję mogą przełożyć na się problemy z potencją, czyli na niemożność osiągnięcia i utrzymania erekcji. Taki stan może sprawić, że chory będzie unikał kontaktów z płcią przeciwną, by nie narazić się na ośmieszenie.

Jak poradzić sobie z problemami z potencją przy niedorozwoju prącia?

Mikropenis jest czynnościowo sprawny, dlatego też osobom, które nie chcą operacyjnie powiększyć członka poleca się zażycie środków farmaceutycznych, takich jak Viagra i Kamagra. Leki te pozwolą mężczyźnie z małym penisem na osiągnięcie i utrzymanie wzwodu. Penis będzie mały, jednak rozwiązane zostają problemy natury psychologicznej. Tabletki Viagry i Kamagry zwiększają napływ krwi do ciał jamistych i ciała gąbczastego prącia oraz hamują opływ krwi z penisa. To jest gwarancją utrzymania wzwodu, nawet w przypadku małego rozmiaru penisa. Warto dodać, że osiągnięcie pełnej erekcji umożliwi mężczyźnie zobaczenie maksymalnego rozmiaru swojego członka. W przypadku problemów z potencją, można traktować to jako „powiększenie penisa”. 

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *