Niedobór testosteronu

Niedobór testosteronu – przyczyny, objawy i leczenie

Niski poziom tego hormonu często staje się częścią procesu starzenia. To dolegliwość, z którą musi borykać się część starszych mężczyzn. Schorzenie to może równie dobrze pojawić się w każdym wieku w wyniku stanów chorobowych jąder lub przysadki mózgowej.

Niedobór testosteronu występuje wtedy, gdy organizm nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości testosteronu. Czasami nazywa się to hipogenitalizmem. Niedobór testosteronu może znacząco wpłynąć na zdrowie człowieka. Każda przyczyna niedoboru testosteronu wymaga odpowiedniego leczenia.

Co to jest testosteron?

Testosteron jest najważniejszym hormonem płciowym u mężczyzn. Jego produkcja jest kontrolowana zarówno przez mózg jak i jądra. Organizm mężczyzny zaczyna produkować testosteron w okresie dojrzewania. Od około 30 roku życia poziom testosteronu zwykle zaczyna się obniżać.

Niski poziom testosteronu zwiększa również ryzyko rozwoju choroby serca i naczyń krwionośnych u mężczyzn (choroby układu krążenia), a także zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Niski poziom testosteronu może również znacząco obniżyć jakość życia mężczyzny. Testosteron jest również niezbędny dla rozwoju i utrzymania męskich cech.

Co powoduje niedobór testosteronu?

Niedobór testosteronu może być spowodowany naturalnym procesem starzeniem się. Istnieje jednak wiele innych przyczyn niedoboru testosteronu. Niektóre przyczyny niedoboru tego hormonu mogą być dziedziczone. Niedobór testosteronu może występować już przy urodzeniu lub może rozwinąć się w późniejszym okresie życia. Znaczna nadwaga lub otyłość u mężczyzn w każdym wieku może być związana z niedoborem testosteronu, gdyż ten hormon jest również odpowiedzialny za regulacje poziomu tkanki tłuszczowej. Tymczasowy niedobór testosteronu może być spowodowany chorobą fizyczną, operacją lub stresem emocjonalnym. Poziom testosteronu powróci do normy, gdy problem leżący u jego podstaw zostanie wyleczony.

Pierwotny niedobór testosteronu

Niedobór testosteronu może być spowodowany uszkodzeniem jąder w stopniu wystarczającym do wytworzenia testosteronu. Częstą przyczynami niedoboru testosteronu pierwotnego jest Zespół Klinefeltera. Leczenie raka również może powodować deficyt testosteronu. Zarówno chemioterapia jak i radioterapia mogą zakłócać produkcję testosteronu i spermy.

Wtórny niedobór testosteronu

Niedobór testosteronu może być również spowodowany problemem z częściami mózgu (podwzgórze i przysadka mózgowa), które wytwarzają hormony stymulujące jądra do wytwarzania testosteronu. Jest to nazywane wtórnym niedoborem testosteronu. W tym przypadku jądra mężczyzny działają są poprawnie, ale nie funkcjonują prawidłowo z powodu problemu z przysadką mózgową lub podwzgórzem. Innych choroby również może być przyczyną niedobór testosteronu, jednym z nich jest AIDS. Niektóre leki (np. opiatowe środki przeciwbólowe lub hormony) również mogą wpływać na produkcję testosteronu.

Objawy i skutki niedoboru testosteronu

Testosteron ma ogromny wpływ na funkcje seksualne. Mężczyźni cierpiący na niedobór testosteronu bardzo często są obarczeni różnymi dysfunkcjami seksualnymi. Częstym problemem są przewlekłe zaburzenia erekcji. W takim wypadku mężczyźni często sięgają po medykamenty, które skutecznie rozwiązują ten wstydliwy problem. Viagra i Kamagra to sprawdzone i skuteczne środki, po które chętnie wybiera wielu mężczyzn.

Częstymi schorzeniami, które dotykają dorosłych mężczyzn z niskim poziomem testosteronu są;

  • rozwój tkanki piersiowej (ginekomastia)
  • spadek porostu brody i włosów na ciele
  • bezpłodność
  • zmniejszenie ogólnej masy mięśniowej
  • osteoporoza

Wraz ze spadkiem poziomu testosteronu, u niektórych mężczyzn z nich występują schorzenia podobne do objawów kobiecej menopauzy. Częstymi objawami jest chroniczne zmęczenie, trudności z koncentracją, spadek samopoczucia i zmniejszenie popędu seksualnego.

Znaczna nadwaga lub otyłość u mężczyzn w każdym wieku może być związana z niedoborem testosteronu, gdyż ten hormon jest również odpowiedzialny za regulacje poziomu tkanki tłuszczowej

U dzieci

Jeśli nienarodzone dziecko płci męskiej nie produkuje wystarczającej ilości testosteronu w czasie ciąży, wówczas jądra nie rozwiną się prawidłowo i dziecko może urodzić się ze słabo rozwiniętymi genitaliami lub takimi, które są ani wyraźnie męskie, czy żeńskie. Niedobór testosteronu w tak wczesnej fazie życia może również przyczynić się do problemu z osobistą identyfikacją płciową w późniejszym okresie.

Jeśli niedobór testosteronu rozwija się przed okresem dojrzewania, to może być również przyczyną opóźnień w dojrzewaniu, nadmiernego wzrostu kończyn względem tułowia, brakiem mutacji lub nieprawidłowego rozwoju narządów płciowych.

Leczenie niedoboru testosteronu

Jeśli niedobór testosteronu jest spowodowany problemem z przysadką mózgową, terapia hormonalna jest najskuteczniejsza. Leczenie testosteronem zazwyczaj polega na zabiegach przy użyciu zastrzyków. Testosteron może być również podawane w formie żelu lub plastrów nakładanych na skórę. Inne formy leczenia testosteronem lub stosowanie plastrów nakładanych na skórę. Jeżeli przyczyną niedoboru testosteronu jest guz przysadki, to wymaga on chirurgicznego usunięcia lub chemioterapii, radioterapii. Chociaż u mężczyzny z pierwotnym niedoborem testosteronu często nie ma skutecznej terapii, to możliwe jest wyleczenie ich z bezpłodności.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *