Nie pozwól, by cukrzyca wpłynęła na twoje seksualne! 5 zasad diabetyka

Cukrzyca upośledza wiele funkcji naszego organizmu. Negatywnie wpływa na układ krwionośny, układ nerwowy, gospodarkę hormonalną, a także działanie wielu innych narządów. Cukrzycy – zarówno mężczyźni, jak i kobiety – zmagają się z problemami natury seksualnej. Jednak to właśnie ci pierwsi najbardziej je odczuwają, m.in. przez zaburzenia erekcji.

Pewnych powikłań nie da się uniknąć. Można jednak wiele zrobić, by cukrzyca nie odebrała nam radości z życia seksualnego. Przede wszystkim trzeba trzymać się kilku ważnych zasad.

Kontrola poziomu cukru we krwi

Podstawą zminimalizowania powikłań cukrzycowych jest zoptymalizowane leczenie i ściśłe dostosowanie się do zaleceń diabetologa. Wymaga to regularnego mierzenia poziomu cukru we krwi, przyjmowania leków, a w razie potrzeby zgłaszania lekarzowi wszelkich nieprawidłowości.


Duże znaczenie ma też moment, w jakim podejmujemy aktywność seksualną. Nie powinniśmy decydować się na seks w czasie hipoglikemii, może to bowiem skutkować niedocukrzeniem. Przed i po intymnym zbliżeniu warto skontrolować poziom cukru we krwi.

Leczenie farmakologiczne

Jeśli zmagasz się z zaburzeniami erekcji, twój diabetolog zapewne przepisał ci lek z sildenafilem (Viagra, Kamagra itp.). Nie obawiaj się farmakoterapii! Leki tego typu są bezpieczne dla cukrzyków i mogą być łączone ze środkami przeciwcukrzycowymi. Nawet 60% mężczyzn chorych na cukrzycę zmaga się z problemami z potencją. Różnego rodzaju dysfunkcje seksualne występują także u kobiet.

Dieta, ruch, zdrowy styl życia

Każda osoba chora na cukrzycę powinna przestrzegać zbilansowanej diety. W połączeniu z regularną aktywnością fizyczną pozwoli ona zachować dobrą formę i kondycję, prawidłową masę ciała oraz dobre samopoczucie. Lepiej unikaj fast-foodów, tłuszczów zwierzęcych oraz nadmiaru słodyczy. Niewskazane jest także spożywanie alkoholu.


Każdy cukrzyk i każdy mężczyzna, który chce zachować sprawność seksualną, powinien bezwzględnie zrezygnować z palenia papierosów. To nałóg, który w sposób nieunikniony prowadzi do zaburzeń erekcji. Do tego powoduje wyniszczenie organizmu i wiele innych komplikacji zdrowotnych.

Unikanie stresu

Pacjenci zmagający się z cukrzycą są bardziej podatni na zaburzenia nastroju. Często zmagają się z niską samooceną, trudno im czerpać radość z życia, mają też problemy z zaakceptowaniem swojej choroby. Stan ten dodatkowo potęguje stres i przemęczenie. Wszystkie te czynniki wpływają negatywnie na sprawność seksualną, dlatego warto znaleźć czas na odpoczynek. Miłe spędzenie czasu w gronie rodziny czy przyjaciół pozwala się odprężyć i zrelaksować. Pozytywny stan emocjonalny dobrze wpływa na możliwość seksualne i libido.

Dbanie o higienę

Ze względu na wyższe ryzyko infekcji, osoby zmagające się z cukrzycą powinny szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych. Kwestia ta staje się szczególnie ważna, gdy chcemy zachować sprawność seksualną i cieszyć się udanym współżyciem z partnerem.


Trzymanie się tych pięciu ważnych zasad pozwoli długo cieszyć się udanym życiem seksualnym, nawet pomimo obciążenia cukrzycą! Pomoże też zachować dobre zdrowie i zminimalizować ryzyko negatywnych następstw choroby.

Czy ten post był pomocny?

4.8 / 5. Vote count: 12

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *