Miłość dojrzała, czyli jak zachować sprawność seksualną po 60-tce

Seks w dojrzałym wieku nie tylko poprawia samopoczucie, ale też pozwala zachować dobre zdrowie i kondycję. To nieprawda, że utrata zdolności reprodukcyjnych musi oznaczać koniec przyjemności. Trzeba jednak dbać o siebie, by spadek sprawności nie obniżył naszej satysfakcji z życia seksualnego.

Więcej czasu dla siebie, odchowane dzieci, spłacone kredyty i całkiem jeszcze dobre zdrowie – wiele osób po 60-tce przyznaje, że to jeden z lepszych okresów w ich życiu. Niestety, statystyki pokazują, iż Polacy kończą czas seksualnej aktywności zdecydowanie za wcześnie. Ale nic straconego! Nawet jeśli zrobiliśmy sobie przerwę w tej sferze życia, w każdej chwili możemy do niej wrócić.

Seks po 60-tce – dlaczego warto

Aktywność seksualna pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i gospodarkę hormonalną. Pomaga zachować organy płciowe w dobrym zdrowiu. Wielu uczonych wyznaje teorię, iż składniki zawarte w męskim nasieniu pomagają utrzymać pochwę w dobrym nawilżeniu. Regularne współżycie chroni kobiety m.in. przed nietrzymaniem moczu, będącym częstą przypadłością w starszym wieku.

Podczas orgazmu wydzielają się endorfiny, które wpływają na dobre samopoczucie, chronią przed depresją i innymi zaburzeniami na tle psychicznym i emocjonalnym. Ponadto pomagają utrzymać młody wygląd i dobrą kondycję. Osoby aktywne seksualnie mają też wyższą samoocenę. Nawet jeśli lata młodości mają już dawno za sobą, wciąż czują się atrakcyjne i pociągające.

Problemy z seksem

Niestety, z wiekiem w naszych organizmach zachodzą różne zmiany, które nie wpływają pozytywnie na sprawność seksualną. W tracie i po menopauzie kobieta może zmagać się z wahaniami hormonalnymi, osłabieniem libido i suchością pochwy. U panów od 40. roku życia stopniowo obniża się produkcja testosteronu. W rezultacie mogą pojawić się zaburzenia erekcji oraz zmniejszony popęd seksualny.

Dodatkowo w grę wchodzą często różne problemy zdrowotne, np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, choroby nerek czy wątroby. Nie tylko osłabiają one organizm, ale też negatywnie wpływają na sprawność seksualną. Jednak żaden z tych problemów nie pozbawia nas całkowicie możliwości prowadzenia udanego życia seksualnego.

Zachować sprawność seksualną

Podstawą jest prowadzenie zdrowego stylu życia: zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, unikanie używek i rzucenie nałogów. Dzięki regularnym badaniom wszelkie zmiany chorobowe można wykryć na wczesnym etapie i skutecznie leczyć. Koniecznie też trzeba trzymać się zaleceń lekarskich, m.in. w zakresie przyjmowanych leków.

A co w sytuacji, gdy problemy z potencją, libido czy suchością pochwy utrzymują się pomimo zdrowego stylu życia? Wtedy trzeba powiedzieć o tym lekarzowi. Współczesna medycyna zna wiele skutecznych rozwiązań tego typu dolegliwości. Z roku na rok panowie z coraz mniejszym skrępowaniem sięgają po leki na potencje, a panie – mówią ginekologowi o dyskomforcie w trakcie stosunków. To pozytywny trend! Warto zachować seksualną aktywność jak najdłużej, by aż do starości cieszyć się wynikającymi z niej licznymi korzyściami.