Masz problemy z potencją? To może być cukrzyca!

Cukrzyca to podstępna choroba, która rozwija się latami, często nie dając praktycznie żadnych objawów. W zaawansowanym stadium wpływa jednak na wiele aspektów funkcjonowania naszego organizmu. Jednym z pierwszych objawów cukrzycy u mężczyzn są zaburzenia erekcji. Jeśli więc zauważyłeś ten problem u siebie, koniecznie zmierz poziom glukozy we krwi!

Występowanie dysfunkcji seksualnych u osób z cukrzycą jest znacznie częstsze niż u osób z populacji ogólnej. Szacuje się, iż problemy z potencją dotykają od 35 do 60% cukrzyków! Różnego rodzaju zaburzenia natury seksualnej stwierdza się u 20-35% kobiet.

Wpływ cukrzycy na potencję

Nieprawidłowe stężenie glukozy we krwi wyniszcza organizm na kilka sposobów. Przede wszystkim upośledza pracę układu krwionośnego. A to właśnie jego działanie jest niezbędne do wystąpienia silnej, długiej erekcji. Cukrzyca wyniszcza naczynia krwionośne od wewnątrz. W rezultacie do ciał jamistych prącia nie napływa tyle krwi, ile powinno. Objawem cukrzycy u mężczyzn jest m.in. erekcja niepełna. W zaawansowanym stadium choroby może dojść nawet do całkowitego braku wzwodu!

Co więcej, cukrzyca prowadzi do uszkodzenia nerwów. Tymczasem układ nerwowy jest drugim, obok układu krwionośnego, najważniejszym czynnikiem w procesie erekcji. Najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy jest uszkodzenie neuronów układu nerwowego (neuropatia cukrzycowa) – u pacjentów zmagających się z tym schorzeniem osiągnięcie erekcji umożliwiającej odbycie stosunku seksualnego może być całkowicie niemożliwe.

To jeszcze nie wszystko. Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi prowadzi do niedoboru androgenów – męskich hormonów płciowych, w tym testosteronu. Cukrzycy zmagają się więc z trzema najczęstszymi i najpoważniejszymi wrogami potencji – upośledzeniem pracy układu krwionośnego, uszkodzeniem nerwów oraz niedoborem testosteronu.

Leczenie problemów z potencją

Gdyby nie sildenafil, mężczyźni cierpiący na cukrzycę mieliby niewielkie szanse na odzyskanie pełnej sprawności seksualnej. Podstawami postępowania terapeutycznego u chorych na cukrzycę, którzy zmagają się z zaburzeniami erekcji, jest optymalizacja leczenia przeciwcukrzycowego, rzucenie palenia, zmiana stylu życia, leczenie schorzeń współistniejących (m.in. niewydolności nerek), a także doustne podawanie leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5. Należy do nich właśnie sildenafil – składnik aktywny m.in. Viagry i Kamagry.

Alternatywą dla leczenia sildenafilem są iniekcje alprostadylem do ciał jamistych prącia, a w drugim rzucie – próżniociągi. W skrajnych przypadkach, gdy dwie pierwsze metody nie przynoszą spodziewanego efektu, lekarz może zadecydować o wykonaniu zabiegu operacyjnego obejmującego implantację protezy prącia.

W zdecydowanej większości przypadków to właśnie sildenafil przynosi zadowalający efekt. Co istotne, Viagrę, Kamagrę czy inny środek tego typu można bezpiecznie łączyć z lekami przeciwcukrzycowymi. Dzięki wysokiej skuteczności takiego leczenia, pacjenci poddani wczesnej terapii mają szansę uniknąć powikłań ogólnoustrojowych i zaburzeń emocjonalnych wywołanych problemami z potencją.

4.6 / 5. Vote count: 12