leki wpływające na problemy z erekcją

Leki powodujące zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji to przykra dolegliwość, która dotyka wielu mężczyzn w różnym wieku. Szukając przyczyny takiego stanu warto zajrzeć do swojej apteczki. Leki przyjmowane z powodu innych chorób mogą wywoływać problemy ze wzwodem. Według badań leki odpowiadają aż za 25 procent wszystkich zaburzeń seksualnych. W takiej sytuacji zamiast rezygnować z leczenia poważnych chorób, do listy leków należy dodać te, które pozytywnie wpływają na erekcję.  

Jakie leki mogą powodować zaburzenia wzwodu?

Lekami, które najsilniej mogą osłabiać funkcje seksualnie są antydepresanty. Pozytywnie wpływają na poziom serotoniny, mogą jednak niekiedy wywoływać polekowe dysfunkcje seksualnie. Spośród leków stosowanych w psychiatrii negatywny wpływ mają też neuroleptyki i substancje przeciwlękowe. Do działań niepożądanych należą obniżenie pożądania, brak wytrysku nasienia i zaburzenia erekcji. 

Drugim rodzajem preparatów, które mogą wywoływać dysfunkcje w postaci zaburzeń erekcji są leki stosowane w przebiegu chorób sercowo- naczyniowych. Należą do nich leki obniżające ciśnienie krwi, jak beta- adrenolityki diuretyki, sartany, inhibitory konwertazy angiotensyny i antagoniści wapnia. Problem natury seksualnej mogą wystąpić także u panów leczących się z powodu zaburzeń rytmu serca, jak migotanie i trzepotanie przedsionków, migotanie komór, czy tachykardia. 

Leki przeciwpadaczkowe również mogą być przyczyną zaburzeń erekcji. Szczególnie narażone są osoby przyjmujące fenobarbital, fenytoinę, gabapentynę, karbamazepinę, kolnazepam i prymidon. W zależności od preparatu, takie działanie niepożądane dotyka od 1 do nawet 25 proc. leczonych. 

Pacjenci urologiczni, zmagający się z impotencją także mają podstawy by podejrzewać, że przyczyną jest wdrożone leczenie. Dysfunkcje pojawiają się często przy leczeniu przerostu gruczołu krokowego. Przykładowo finasteryd wywołuje zaburzenia erekcji u co 3 mężczyzny, a wartość ta wzrasta wraz z długością stosowania terapii. Działanie niepożądane w postaci zaburzeń funkcji seksualnych występuje także w hormonoterapii raka gruczołu krokowego. 

Problemy ze wzwodem mogą występować także u osób leczonych z powodu przewlekłych biegunek, grzybic, czy nawet nieżytów nosa. Dość często są to przypadłości, których pacjent nie wiązałby w żaden sposób z zaburzeniami erekcji. 

Impotencja skutkiem przyjmowanych leków

Impotencja, brak popędu seksualnego czy wytrysku to duży problem, w szczególności dla młodych, dotychczas aktywnych seksualnie mężczyzn. Z obserwacji lekarzy wynika, że z powodu działań niepożądanych często rezygnują oni z leczenia, przerywają je, albo stosują mniejsze niż zalecane dawki, co skutkuje pogarszaniem się ich stanu.

Rozwój medycyny sprawia, że niekiedy wystarczy wybrać inny lek, by terapia była równie skuteczna, ale nie wywoływała problemów z erekcją. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W takiej sytuacji można skorzystać z leków zawierających sildenafil. Najbardziej znane preparaty doceniane przez mężczyzn na całym świecie, a także ich partnerki to Viagra i Kamagra. Już po kilkunastu minutach od zażycia lek pomaga wywołać wzwód, a działanie substancji utrzymuje się nawet do 5 godzin. Leki te przyjmowane w odpowiednich dawkach są bezpieczne i pomagają odzyskać radość z seksu, a co za tym idzie, pozytywnie wpływają na samopoczucie pacjenta. 

W przypadku wystąpienia zaburzeń erekcji zawsze należy poinformować lekarza o problemie. Dzięki temu będzie możliwa zmiana terapii na taką, która wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, albo wdrożenie skutecznych i bezpiecznych leków na potencję. 

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *