Jakie mogą być przyczyny plamienia po stosunku?

Plamienie albo krwawienie po stosunku to w niektórych wypadkach naturalny fizjologiczny stan, który nie winien być powodem do zaniepokojenia. Jeżeli jednakże krwawienie po stosunku zdarza się nazbyt często i nie wiąże się z defloracją ani też miesiączką, trzeba będzie zasięgnąć porady specjalisty, gdyż symptom ten może wskazywać na występowanie stanu chorobowego. 

Plamienie po stosunku

Plamienie po odbytym stosunku seksualnym może przebiegać w różnorodny sposób, dlatego też kobiety nierzadko mają kłopoty z określeniem, czy krwawienie jest bezpośrednio związane z seksem. Krwawienie może przybierać formę małego plamienia (różowego zabarwienia wydzieliny pochodzącej z pochwy), niewielkiego wyplatania krwi z pochwy, zaś w niektórych przypadkach intensywnego krwawienia. Bez uwagi na intensywność, jak i częstotliwość występowania, każde spośród międzymiesiączkowych plamień z pochwy winno zostać skonsultowane z lekarzem ginekologiem. Kobieta winna umówić się na szybką wizytę u lekarza, także wówczas, kiedy upławy występują po odbytym stosunku. Ich przyczyny mogą być naprawdę błahe, ale także świadczyć o kłopotach z żeńskim układem rozrodczym. 

Plamienia po stosunku płciowym – możliwie przyczyny 

Plamienie występujące po odbytym stosunku płciowym jako fizjologiczne i w pełni naturalne zjawisko występują w czasie defloracji, czyli u pań, które współżyją po raz pierwszy. Krew po seksie, jak również w jego trakcie występuje, gdyż dochodzi do przerywania dziewiczej błony, która umiejscowiona jest u wejścia do pochwy i mocno unaczyniona. Jeżeli błona dziewicza nie była zupełnie przerwana w czasie pierwszego seksu, krew może pojawiać się również podczas następnych intymnych kontaktów. 

Otarciom w miejscach intymnych sprzyja także suchość w pochwie. Nierzadko przyczynę takiej dolegliwości stanowią również spadki poziomu estrogenów, co odbywa się: 

 • po porodzie,
 • w czasie ciąży,
 • w czasie menopauzy,
 • w drugiej fazie cyklu miesięcznego. 

Suchość w pochwie występuje również czasami jako jedno spośród niepożądanych działań doustnej hormonalnej antykoncepcji. Takiemu problemowi można szybko zaradzić, używając w czasie stosunków specjalnych lubrykantów. 

Wśród bardziej poważnych przyczyn krwawienia po seksie mogących wskazywać na poważniejsze schorzenia, należy wymienić: 

 • nadżerki, czyli zapalne stany w pochwie,
 • endometriozę, czyli zbytni rozrost błony śluzowej w macicy,
 • zapalenie błony śluzowej w macicy, które może występować przykładowo po założeniu domacicznej wkładki,
 • stany zapalne w obrębie szyjki macicy,
 • zapalenie przydatków,
 • schorzenia przenoszone za pośrednictwem drogi płciowej, takie jak chociażby chlamydioza, kiła, rzeżączka, grzybica w pochwie albo opryszczka narządów płciowych,
 • stan przednowotworowy, albo rak sromu, pochwy czy też szyjki macicy,
 • mięśniaki i polipy macicy,
 • zapalenie zanikowe błony śluzowej w pochwie. 

Owulacja a plamienia po stosunku 

Plamienie po odbytym stosunku seksualnym może być także wywoływane w środku cyklu miesięcznego, czyli wtedy, kiedy pojawia się owulacja. Maleje wówczas ilość estrogenów i dlatego może pojawiać się krew po seksie. Krwawienie to nazywane jest plamieniem okołoowulacyjnym i nie stanowi powodu do niepokoju. 

Krwawienia po stosunkach mogą stanowić także efekt stresu i napięcia nerwowego. Stres i zmęczenie mają wpływ na miesięczny cykl i mogą stać się przyczyną tego, iż po seksie występować będzie plamienie. Może do tego dojść nie tylko przed menstruacją, ale również po jej zakończeniu. Nierzadko zdarza się również z tej przyczyny krwawienie w czasie stosunków. Krew w czasie stosunku może również występować w każdym spośród wymienionych tutaj przypadków. 

Kiedy należy udać się do lekarza? 

Jeżeli plamienie pod seksie nie będzie miało związku z przerwaniem dziewiczej błony, ani nie występuje zaraz po menstruacji, warto będzie skonsultować taki stan z lekarzem specjalistą. Wskazanie do ginekologicznej konsultacji plamień, stanowi regularność ich występowania, jak również towarzyszące objawy, takie jak: 

 • dolegliwości bólowe w podbrzuszu,
 • świąd i pieczenie w okolicach intymnych,
 • upławy. 

Czy ten post był pomocny?

3 / 5. Vote count: 2

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *