Hemochromatoza – przyczyna zaburzeń erekcji

Problemy z erekcją w skali globalnej dotyczą około 150 milionów mężczyzn. Dane te udowadniają, iż skala zjawiska jest naprawdę spora. Warto wiedzieć, że przyczyn wywołujących zaburzeń erekcji może być bardzo dużo. Niektórzy sądzą, iż zaburzenia erekcji są czymś normalnym po przekroczeniu 40-tego roku życia. To nieprawda. Ta wstydliwa przypadłość może także pojawić się w wyniku rozwoju bardzo groźnych chorób. Jedną z nich jest hemochromatoza. W poniższym artykule dokładnie omawiamy, na czym polega to schorzenie oraz w jaki sposób wpływa na męską sprawność seksualną. 

Hemochromatoza – groźna choroba, która może spowodować impotencję u mężczyzn 

Hemochromatoza pierwotna (wrodzona) to choroba genetyczna, która polega na tym, iż żelazo odkłada się tkankach i narządach organizmu w zbyt dużej ilości. Nagromadzenie żelaza powoduje, iż narządy nie mogą funkcjonować w sposób prawidłowy, co po pewnym czasie prowadzi do ich niewydolności. Żelazo gromadzi się także w jądrach, przez co nie mogą one prawidłowo spełniać swojej funkcji. Do powikłań hemochromatozy zalicza się m.in. zaburzenia erekcji, spadek libido a także problemy z płodnością. Hemochromatozę należy leczyć w jak najwcześniejszym stadium rozwoju, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia bardzo groźnych powikłań w postaci zaburzeń erekcji. 

Istotą hemochromatozy jest zaburzony metabolizm żelaza. Sprawia to, iż żelazo z pokarmów wchłania się do męskiego organizmu w zdecydowanie zbyt dużych ilościach. Choroba ta wynika z mutacji genu HFE. Szacuje się, że nosicielami tej choroby w Polsce jest około 3,8 miliona osób. 

Wraz z postępem tej groźnej choroby, organizm stopniowo zaczyna gromadzić żelazo. Do gromadzenia żelaza dochodzi m.in. w nerkach, trzustce, sercu, przysadce mózgowej (jest ona odpowiedzialna za produkcję hormonów płciowych) a także w jądrach. Rozwój choroby powoduje, iż wszystkie narządy przestają funkcjonować we właściwy sposób. Mężczyzna chorujący na hemochromatozę zmaga się przede wszystkim z zaburzeniami hormonalnymi – stężenie testosteronu jest bardzo niskie, przez co libido znacząco spada. Mężczyzna dotknięty hemochromatozą może całkowicie stracić zainteresowanie sferą seksu. Omawiana choroba powoduje także znaczne zaburzenia wzwodu oraz może spowodować trudności z zajściem w ciążę. Warto wiedzieć, iż problemy w sferze seksualnej to nie jedyne nieprzyjemne dolegliwości, z którymi muszą zmagać się osoby chorujące na hemochromatozę. 

Jakie są pierwsze objawy hemochromatozy? 

Pierwsze objawy tej choroby mogą być bardzo mylące. Pacjenci w pierwszej fazie choroby uskarżają się na bóle stawów, ból brzucha oraz na ogólne osłabienie organizmu i zmęczenie. Tego typu objawy można przypisać do bardzo wielu zróżnicowanych chorób, takich jak cukrzyca, zespół jelita drażliwego czy reumatoidalne zapalenie stawów. Z tego względu zdiagnozowanie hemochromatozy może czasem trwać naprawdę bardzo długo. 

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy hemochromatozy? U mężczyzn ujawniają się one około 40-50 roku życia. Z kolei u kobiet, z powodu nadmiaru żelaza w trakcie naturalnego cyklu menstruacyjnego, choroba ujawnia się zazwyczaj po przejściu menopauzy. 

Kiedy należy zacząć leczenie? 

Specjaliści podkreślają, że leczenie hemochromatozy najlepsze rezultaty przynosi wtedy, gdy jest ono wprowadzone jak najwcześniej, a więc zanim choroba nie doprowadziła do uszkodzeń w narządach wewnętrznych. Oznacza to, że im szybciej udamy się do lekarza, tym lepiej. Wówczas pacjent ma ogromne szanse na to, aby ustrzec się przed impotencją, zanikiem libido czy marskością wątroby. 

Na czym polega leczenie hemochromatozy? Istotą terapii jest dieta z bardzo niską zawartością żelaza oraz upusty krwi. Dzięki temu po pewnym czasie organizm zostaje oczyszczony w nadmiaru tego pierwiastka. Chory ma szansę na to, aby raz na zawsze pozbyć się wszystkich nieprzyjemnych objawów, takich jak ból brzucha, złe samopoczucie czy nieustanne zmęczenie. Wyleczenie hemochromatozy daje także mężczyźnie gwarancję, iż problemy ze wzwodem oraz niskie libido znikną jak ręką odjął. 

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *