Erekcje spontaniczne (nocne)

Erekcje spontaniczne – kiedy do nich dochodzi?

Erekcje spontaniczne inaczej nazywane są erekcjami nocnymi. Są to spontaniczne, naturalne reakcje organizmu zdrowego mężczyzny, które występują w trakcie trwania snu. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego na temat tego konkretnego mechanizmu erekcji. 

Erekcje spontaniczne – podstawowe informacje 

Erekcja spontaniczna to całkowicie naturalny typ erekcji, który występuje w przypadku każdego mężczyzny, który jest zdrowy i nie ma problemów związanych z impotencją na tle organicznym. Nocne epizody pojawiają się we wczesnym niemowlęctwie, a zanikają w okresie późnej starości. Erekcje tego rodzaju najczęściej pojawiają się kilkukrotnie podczas jednej nocy, od 3 do nawet 6 razy w czasie fazy snu REM, czyli w czasie kiedy pojawiają się marzenia senne. Epizody te trwają zwykle około 100 minut, choć zdarza się, że łączny czas trwania spontanicznych erekcji oscyluje w granicach od 2 do nawet 3 godzin. Nocne erekcje połączone są z ruchami gałek ocznych. 

Przyczyny powstawania nocnych erekcji 

Konkretne przyczyny powstawania nocnych erekcji nie są do końca znane. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę pojawiania się epizodów tego rodzaju uważa się jednak samoistne powstawanie impulsów w mózgu i ich przekierowywanie do ośrodka erekcji w rdzeniu. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż w ciągu dnia serotonina wydzielana przez włókna nerwowe jako neuroprzekaźnik, odpowiada za hamowanie ośrodka erekcji. Podczas snu dochodzi do zmniejszenia nocnej aktywności serotoninergicznej, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia hamowania ośrodka erekcji. Zjawisko to może być więc kolejną przyczyną pojawienia się erekcji spontanicznych.

Leczenie kliniczne 

Występowanie erekcji spontanicznych ma ogromne znaczenie podczas diagnozy zaburzeń erekcji. Oceny nocnych wzwodów prącia podejmuje się w celu zweryfikowania, czy wszelkie problemy związane ze wzwodem występują na tle organicznym czy psychicznym. Problemy organiczne spowodowane są przez różnego rodzaju choroby, np. nadciśnienie, cukrzycę itp. Problemy psychiczne to zaś stres, przepracowanie lub zaburzenia emocji. Jeśli w nocy pojawiają się spontaniczne erekcje, można podejrzewać występowanie czynników pochodzenia psychicznego. W zaburzeniach o podłożu organicznym erekcje spontaniczne są bowiem rzadsze lub nie pojawiają się w ogóle. Nocne erekcje członka można zbadać za pomocą specjalistycznej aparatury – fallopletyzmografu, który mierzy ilość krwi w prąciu oraz elektroencefalografu, który służy do badania bioelektrycznej czynności mózgu. Jest to niezbędna praktyka diagnostyczna w impotencji w warunkach leczenia klinicznego. Warto pamiętać, że zaburzenia erekcji można zwalczać poprzez wykorzystywanie środków farmakologicznych. Obecnie za najskuteczniejsze leki na potencję uważa się Viagrę i Kamagrę. Obydwa środki bazują na obecności organicznego związku chemicznego – sildenafilu. Leki te poprawiają jakość życia seksualnego poprzez wzmocnienie erekcji i wydłużenie stosunku. Dzięki nim wzrasta więc poziom zadowolenia i satysfakcji po zbliżeniu. 

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

lek. med. Artur Krajewski

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *